Следете не

Македонија

РАКОМЕТ: Македонија со победа против Турција, одлична игра, одиме понатаму! (ВИДЕО+ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Македонската најдобра машка ракометна репрезентација успешно ги започна квалификациите за пласман на Европското првенство 2020 година, откако вечерва пред полните трибини во салата „Боро Чурлевски” во Битола ја совлада селекцијата на Турција со 31:27 (17:13).

Во првите напади на турската селекција, но веднаш возвративме со првите одбрани Ристовски, а тоа се круниса со првите два голови од страна на пикерот Стоилов и од контра брзиот Манасков за 2:0, а гостите првиот погодок го реализираа преку Демирезен.

Следуваше мал пад во играта на нашата репрезентација, со погрешни додавања и нереализирани напади преку Стоилов и Талески, тоа противникот го казнуваше и водеше рамноправна битка во првите 10. минути од мечот, но и тој грешеше, па при 4:4 не успеа да го запре плејмејкерот Прибак кој игра за Бешикташ и во соло акција стрелаше за 5:4.

Точно во 10. минута за прв пат во листата на стрелците се запиша и капитенот К. Лазаров после асистенцијата на Георгиевски, се дојде до 6:4, а свој придонес за оваа позитива имаше и голманот Ристовски кој нанижа неколку одбрани.

Не се даваа така лесно Турците, не дозволувајќи ни да се одлепиме над 2 гола разлика, Стоилов во 16. минута дојде и до вториот погодок како пикер за 9:7 на семафорот. После една грешка во нападот на Турција, во контранапад Манасков додаде до Георгиевски кој рутински погоди, а предноста од 10:7 ја задржа Томовски со одбранет пенал.

Најголемата предност ја стекнавме после 20. минути игра кога од седмерец прецизен беше К. Лазаров за „плус четири” (12:8). Уште повеќе се зацврстија дефанзивните редови на Гонзалез, тоа делуваше кај ривалот кој почна се почесто да греши, а на истекот на 23. минута непогрешливиот Георгиевски дојде и до својот четврти гол и за највисоки пет разлика што го принудија турскиот селектор Шентурк да побара тајм-аут. Противникот успеа да намали нешто од својата негатива, па после првите 30. минути Македонија водеше со 17:13.

Се продолжи успешно и во вториот дел каде што се одржуваше разликата од 4-5 голови разлика, иако во одредени моменти имавме и повисока предност, Стоилов се погрижи за својот четврти погодок (26:21).
Прекрасна атмосфера во салата „Боро Чурлевски” како што и се најавуваше и пред самиот старт на мечот, поддршка од првата до 60. минута за нашите најдобри ракометари, дефинитивно публиката заслужи чиста „десетка”.

Имавме проблеми со реализацијата во нападите, а одбраната попушташе, додаден проблем беше и нивниот голман Ѓунај кој се разбрани. Едноставно како да застанавме, Пешевски не реализираше чист „зицер”, шутираше нвисоко над голот. Но, згрешија и Турците од преголема желба, па К. Лазаров донесе радост со одличен потег за негов осми гол (27:23).

Игравме нешто подлабока зона во одбраната, кога беше најпотребно одбрани Томовски, но се правеа несфатливи грешки во нападите, со осцилации. Ф. Лазаров асистираше до крилото на Веспрем, Манасков кој дојде и до петтиот погодок на пет минути до крајот на средбата, а крилото со нови погодоци го најавуваше првиот триумф во овој квалификациски циклус (30:25).

МАКЕДОНИЈА-ТУРЦИЈА 31:27 (17:13)
Сала „Боро Чурлевски” – Битола

Македонија: Ристовски (10 одб.), Томовски (3 одб., 1 сед.), Георгиевски 4, Кузмановски, Ф. Лазаров, К. Лазаров 8, Манасков 6, Н. Маркоски, В. Маркоски, Ојлески, Пешевски 2, Поповски, Прибак 3, Стоилов 4, Талески 4, Велковски.

Квалификации за ЕП 2020
1. коло, резултати

Исланд-Грција 35:21
Македонија-Турција 31:27

Група 3

Табела:
1. Исланд 2 бодови
2.Македонија 2
3.Турција 0
4.Грција 0

Наредно, 2. коло (двојки):
28. октомври

16:00 ч. Турција-Исланд
17:00 ч. Грција-Македонија

Второто и решавачко полувреме можете да го погледнете на нашата официјална фејсбук страница, уживајте!

Фото: Петр Стојановски
Инфо: Спортмедиа.мк

Македонија

Денеска е Св. великомаченик Евпал

Avatar

Објавено пред

на

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август.

Денеска е Св. великомаченик Евпал.

Евпал живееше на островот Сицилија, во местото Катана, на преодот од третиот во четвртиот век и беше ѓакон на црквата во Катана. Околу 304 година императорот Диоклецијан го испрати тука управникот Пентагур. По силата на римските едикти од кои неколку издаде самиот Диоклецијан на овој му беше должност да ги гони христијаните. Но, во тоа време на островот имаше малку христијани, а и тие се криеа од властите по пустите места. Свети Евпал, пак, беше поткажан од некого дека е христијанин, па така заврши в затвор. Пентагур го држеше во затворот седум дена, изгладнувајќи го, а потоа го изведе на мачење и на суд. А откако судијата ја увиде бесмисленоста на маките, бидејќи Евпал никако не се откажуваше од Христа, нареди да го погубат. Неговите мошти се сочуваа до денес и се наоѓаат во едно село во близината на Неапол.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Бартол.

Бил роден во Кана Галилејска. Апостолот Филип го довел кај Исус. Свети Бартол го проповедувал Евангелието т.е. христијанската вера во Индија и бил измачуван поради верата во Христос. Неверниците му ја отсекле главата.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Avatar

Објавено пред

на

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт трејд известува дека денес 23.08.2019 (денес) ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на регионален пат Државен пат А4 Стенковец – Косово, во времетраење од 1 (еден) ден, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај.

ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 01.07.2019 година започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период од 01.07. до 31.08. на државните патишта, со кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 15 тони, за време на деновите од викендот и за денови при екстремно високи температури.

Временските интервали се следни:
петок: 17:00 – 22:00 часот,
сабота: 09:00 – 18:00 часот
и недела: 09:00 – 22:00 часот.

Во деновите со екстремно високи температури, определени од Министерство зa здравство, забранaта ќе важи и од понеделник до четврток во период од 11:00 до 17:00 часот.

Ограничувањето не се однесува на возила кои превезуваат животни, цвеќе,хуманитарна помош, жито и житни култури и леснорасиплива стока, нафта и нафтени деривати, превоз на опасни материјали и возила кои вршат превоз за компании кои имаат склучено договори за изведување на проекти на државните патишта со ЈП за Државни патишта.

ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА на магистрален пат А2: Од 01.07.2019 година започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период од 01.07 до 01.09 на магистрален пат А2 делница: Скопје – Охрид – Скопјесо кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 7,5 тони за време на викендите.

Временските интервали се следни:
петок: 15:00 – 22:00 часот,
сабота: 07:00 – 12:00 и 18:00 – 24:00 часот
и недела: 07:00 – 22:00 часот.

Овој посебен режим на сообраќај се воведува во текот на летото со цел избегнување на застојот во сообраќајот на патната делница кон најпосетуваното туристичко место во Република Македонија, намалување на застоите на пунктовите за наплата на патна такса и воопшто побрз проток на возилата и непречено движење на туристите.

Ограничувањето не се однесува на возила кои превезуваат живи животни, цвеќе, хуманитарна помош, жито и житни култури и леснорасиплива стока.

РАБОТИ НА ПАТ:

Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален пат А1, делница Петровец – Катланово, во времетраење од 30 дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај.

Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе започне со изведување на градежни активности на дел од ул. “Ѓорче Петров” од крстосница со бул. “Кузман Јосифовски Питу” до БС Макпетрол, патен правец Скопје – Тетово, во времетраење од 10 дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај (пренасочување на соседните улици, како и автобуските станици на ЈСП).

Oд 31.07.2019 се почнува со изработка на прв слој асфалт на патен правец Лот 2 Драчево-Орешани. Како алтернатива ќе се користи патот низ Студеничани, пренасочувањата ќе бидат кај Бајота маркет на крај на нас.Драчево во правец кон Студеничани и кај Фурната во Студеничани во правец на нас.Драчево.

Ј.П.Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на пат (асфалтирање) на регионалниот патен правец Р2344, населба Чашка – с. Голозинци, од 26.06.2019 год. (среда) сообраќајот ќе биде во прекин секој ден, освен во недела, од 10 – 16 часот во наредните два месеци.

Страбаг АГ известува дека изведува градежни активности на експресен пат А4 делница Штип – Радовиш. Се препорачува до возачите внимателно да пристапуваат на оваа делница и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација.

Од 19.06.2019 се изведуваат градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосницата Другово, на магистрален пат А2, делница Кичево – Охрид, за што има промена на режимот на сообраќај, во времетраење од 6 месеци.

Виадукт трејд известува дека од 22.05.2019 се изведуваат градежни работи на магистрален пат А3, делница Велес – Штип при поставување на електрично осветлување на крстосница Овче Поле во времетраење од 6 (шест) месеци, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај.

Од 09.05.2019 на патниот правец Р1201 Маврово – Дебар кај с. Скудриње, сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место има поставено соодветна сообраќајна сигнализација.

Друштвото Асфалт ДООЕЛ Скопје, известува дека порaди изведување на градежни работи за изградба на електронски систем за наплата на наплатните станици за патарина, сообраќајот ќе се одвива согласно Одобренијата за времен режим на сообраќај и тоа на;

-наплатна станица Гевгелија во период од 18.03.2019 до 18.09.2019 (делница Демир Капија-Гевгелија)

-наплатна станица Демир Капија во период од 11.04.2019 до 18.09.2019 (делница Неготино-Гевгелија)

Г. П. Илинден – Струга известува дека од 12.04.2019 поради изведување на градежни работи, изградба на натпатник за ТИРЗ зоната Струга на регионалниот патен правец А2 с. Подмоље – Струга ќе има времен режим на сообраќајот. На самото место ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Ескаватори Мк известуваат дека поради рехабилитација на регионален пат Р1204, делница Куманово – Свети Николе Л=32 км од 28.03.2019 година има одобрен времен режим на сообраќај.

Од 21.03.2019 (четврток) на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат, реконструкција на мост на река Вардар кај с. Пепелиште. Сообраќајот се пренасочува по земјениот пат с. Пепелиште – Криволак за возила со вкупна тежина до 7,5 тони. На самото место e поставена соодветна вертикална сообраќајна сигнализација. Овој сообраќаен режим ќе трае до завршување на градежните активности.

Г. П. Илинден – Струга известува дека од 16.02.2019 (сабота) поради изведување на градежни работи на регионалниот патен правец Р1208 Охрид – Струга, на делот од с. Подмоље до Еврохотел – Струга, ќе биде затворен за сообраќај за сите видови на возила до завршување на градежните работи. На самото место ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Штрабаг врши целосна реконструкција на патниот правец Тетово – Попова Шапка, која ќе трае до крајот на 2019 год.

АМСМ

Прочитај повеќе...

Македонија

Kафеава мечка фотографирана со помош на фотозамка (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

На фејсбук профилот на националниот парк маврово беше објавена фотографија од кафеава мечка која е фотографирана со помош на фотозамки во рамките на проектот за закрепнување на Балканскиот Рис кој се реализира во соработка со Македонско Еколошко Друштво.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 10 часа

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 24 часа

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ