Следете не

Технологија

Новиот Snapdragon 750G ќе го направи Android побрз и поевтин (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Не е познато кои производители ќе го користат овој чипсет.

Љубителите на телефоните со Android наскоро ќе уживаат во новата генерација уреди, кои ќе бидат напојувани од најавениот чипсет Snapdragon 750G.

Американската компанија Qualcomm најавува дека процесорот ќе ги подобри перформансите на преносни уреди, 5G брзина и задоволство за игри. Чипсетот има графички процесор Adreno 619, кој обезбедува 10% подобра графика, во споредба со постојниот Snapdragon 730G, пренесува Express.

Не е познато кои производители ќе го користат новиот чипсет, но се споменува кинескиот Xiaomi. Оваа компанија е посветена на зголемената побарувачка за 5G уреди и сака да им понуди на пазарот модели со најновиот Snapdragon.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Технологија

Првиот модерен компјутер не беше „мерен“ во гигабајти и гигахерци, туку во тони и квадратни метри

Avatar

Објавено пред

на

Тежел околу 27 тони, зафаќал 167 квадратни метри и трошел 150 kW електрична енергија

Кратенката ENIAC (анг. Electronic Numerical Integrator And Computer) е името на првиот дигитален електронски компјутер што може да се програмира за решавање на компјутерски проблеми.

Тој е дизајниран и изграден со цел да се пресметаат балистичките пресметки за американската војска. Проектот беше претставен на 14 февруари 1946 година на Универзитетот во Пенсилванија и чинеше скоро 500 000 американски долари. Бил пуштен во употреба на 29 јули 1947 година и бил во функција до 2 октомври 1955 година.

ENIAC беше огромен според современите компјутерски стандарди. Содржеше 17.468 вакуумски цевки, 7.200 кристални диоди, 1.500 релеи, 70.000 отпорници, 10.000 кондензатори и околу 5 милиони рачно лемени спојки.

Тежел околу 27 тони, а неговите димензии биле: висина 2,4 метри, ширина 0,9 метри и должина 30 метри. Зафаќал 167 квадратни метри и трошел 150 kW електрична енергија. Податоците се внесувале преку читач на IBM.

ENIAC бил компјутер со единствена конструкција, каков што никогаш не бил повторен. Иако имал многу резултати во својата работа, тој имал и голем број нерешени недостатоци, од кои најизразена била неможноста да се зачува програмата.

Како и да е, идеите што произлегоа од работењето на него служеа како инспирација за многу експерти и имаа големо влијание врз развојот на  компјутери.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Технологија

Сега можете да го „замолчите“ оној што постојано ве нервира засекогаш

Avatar

Објавено пред

на

Сега можете да го „замолчите“ оној што постојано ве нервира засекогаш
Досега, корисниците можеа да ја користат опцијата Mute, со услов да се поправа 8 часа, една недела или една година.

Најпопуларната апликација за разговор во светот во последно време сè повеќе се обидува да ги подобри своите функции и да воведе нови опции. Па сега доби нова опција, која корисниците долго ја чекаа.

Така, на WhatsApp конечно ќе можете да ги „замолчите“ пораките, односно контактите што ве нервираат со чести пораки.
Досега, корисниците можеа да ја користат опцијата Mute, со услов да се поправа 8 часа, една недела или една година. По истекот на тоа време, WhatsApp автоматски ќе дозволи контактот повторно да напише во индивидуален разговор или во група, што на многумина не им се допаѓаше навистина.

Меѓутоа, сега е можно да се „замолчи“ засекогаш, односно трајно да се оневозможи одреден контакт за понатамошно испраќање пораки. Секако, секогаш имате опција да дозволите „замолчениот“ контакт да комуницира повторно.

Новата Mute опција се активира со отворање на разговорот или групата во која се наоѓа лицето што сакате да го блокирате, кликнување на горниот десен агол на неговото име и потоа избирање: Mute notifications > Always.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Новиот Samsung Galaxy пристигнува побрзо од очекуваното! Протекоа првите рендери (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Самсунг ќе му претстави нов предводник на светот во јануари 2021 година!

Ова го тврдат „добро информирани“ извори, блиски до корејскиот производител, а на социјалните мрежи „протекоа“ рендери што прикажуваат збир на камери, слични на Galaxy S20.

Се тврди дека Galaxy S30 ќе има рамен дисплеј од 6,2 инчи, а поскапиот Galaxy S30 Ultra „заокружен“ екран од 6,7 или 6,9 инчи. Не се дадени други спецификации.

Сетот камери се издвојува на објавените рендери, а се шпекулира дека блицот ќе биде скриен во внатрешноста на „носачот“ на задната страна. Телефонот треба да добие ултра широк, телефото или перископ леќа, пренесува Verge.

Ако новата генерација уреди навистина е претставена во јануари, тоа ќе значи дека Samsung побрза со премиерата, што обично е закажана за крајот на февруари.

Во исто време, Galaxy S30 и S30 Ultra ќе дебитираат само два месеци подоцна, во споредба со новата генерација на iPhone 12.

Не е типично за производите да се лансираат по празниците, но корејската компанија веројатно сака да го искористи моментот, бидејќи американскиот конкурент го одложи издавањето на уредот од следната генерација поради короната.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 33 минути

Изгласани дополнувањата на Законот за заштита од заразни болести, овие работи треба да се почитуваат со цел заштита на сопственото здравје и здравјето на другите!

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Здравје и убавинаПред 43 минути

Нешто што не сме знаеле за шеќерот и неговото вистинско лице

Освен слатките, шеќерот има и мрачна страна која малкумина ја познаваат. Според експертите, шеќерот го загадува нашиот организам, а луѓето...

Временска прогнозаПред 56 минути

Најава за северен ветер кој од петок значително ќе дува и ќе ја намали загаденоста во најголемиот дел од државата, детали..

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови особено во Скопскиот регион, но и...

МакедонијаПред 3 часа

НОВ РЕКОРД НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ДЕНЕС 870, Кичево 20?

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 422...

МакедонијаПред 8 часа

Во петок поради изведување на градежни работи према Охрид ќе има изменет режим на сообраќај, ова се деталите..

Г.П. Викторија Инвест известува дека на 30.10.2020 (петок), ќе се започне со изведување на градешни работи на пат на патниот...

Временска прогнозаПред 15 часа

Најнови детали за временската прогноза, викендов можни промени и дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, локално ќе има и позначителна облачност а ќе дува...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп (28.10) среда

ОВЕН Вие сте упорни во сѐ што ќе наумите, па ако деловниот успех е ваш приоритет нема сомнежи дека ќе...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Извлечени се двојките за 1/4 финале за Купот на Македонија

Извлечени двојки за 1/4 финале од Купот на Македонија: Академија ПАНДЕВ – ШКУПИ СТРУГА Трим Љум – РЕНОВА БЕЛАСИЦА –...

МакедонијаПред 1 ден

Страшни бројки денес, нови 628 регистрирани – Апел да се почитуваат Ковид мерките!

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 353...

ЗабаваПред 1 ден

Зимски или за сите сезони: Кои гуми се подобри за возење во зима?

Дали таканаречените „all season“ гуми можат целосно да ги заменат зимските гуми? Кога станува збор за купување гуми, честопати сме...

НАЈЧИТАНИ