Следете не

Технологија

Тесла ја презема германската ATW Automation

Објавено пред

на

Тесла ќе ја преземе германската компанија ATW Automation, која инсталира модули за батерии за автомобилската индустрија, пренесува Ројтерс.

ATW е подружница на канадската компанија ATS Automation Tooling Systems.

Споменатата канадска компанија веќе некое време е пред банкрот поради нагло опаѓање на нарачките. АТС пред една недела објави дека ќе продаде дел од својот имот во Германија, но не наведе кој е купувачот.

Германскиот огранок на канадската компанија има околу 120 вработени и досега има произведено над дваесет комплети батерии за меѓународни производители на автомобили.

Магазин

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Објавено пред

на

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја направи услугата една од нејзините централни апликации.

Брзо и лесно повикување директно од Gmail

Директниот повик со помош на Google Meet за видео конференции пристигнува во мобилната апликација Gmail, бидејќи компанијата се обидува да ја направи хибридната работа помалку болна за вработените раскинати помеѓу домот и канцеларијата. Новата функција „Повик на Google Meet“ значи дека корисниците повеќе нема да мора да отвораат Google Meet за да се приклучат на состанок или да остварат брз импровизиран повик, но тоа можат да го сторат директно од самата апликација Gmail, слично како и другите постојни VoIP услуги денес.

Веста беше откриена како дел од големата експанзија во Google Workspace, со што компанијата се надева дека ќе ги направи „спонтаните“ состаноци на работното место почеста појава. Корисниците ќе можат да ја отворат својата мобилна апликација Gmail на Android или iOS и да повикуваат контакти на нивниот компјутер, лаптоп или мобилен уред, брзо и лесно поврзувајќи ги соработниците. Google вели дека новата карактеристика на Повик во Meet е „дизајнирана да претставува беспрекорно искуство за започнување видео или аудио повици помеѓу еден или повеќе учесници“, што „подобро поддржува хибридни работни процеси, овозможувајќи повеќе спонтани врски“.

Оваа функција, која треба да се имплементира сега, нема да биде ограничена само на Gmail, и Google рече дека нејзините функции за продолжени повици, исто така, ќе ги достигнат сите природни крајни точки во работниот простор, вклучувајќи разговор, картички за контакт и празни места. Ова го вклучува новиот „придружен режим“ за Google Meet, кој ќе биде воведен во ноември 2021 година и кој ќе им овозможи на корисниците лесно да се приклучат на состаноци од нивниот личен уред, додека користат аудио и видео во просторијата. На друго место, Google исто така откри дека Google Meet наскоро ќе добие преводи во живо, достапни на англиски, француски, германски, шпански и португалски „подоцна оваа година“, а наскоро ќе пристигнат повеќе јазици.

Извор: Techradar
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Објавено пред

на

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти.

Биткоинот, најпознатата криптовалута во светот, ја зголеми својата вредност за 2,4 проценти за 24 часа и во моментов се тргува по цена од 47.070 долари.

Етерот, исто така, доби вредност, 1,6 проценти и во моментов е проценет на 3.391 американски долари.

Извор: Blic
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

Што да очекувате од денешниот настан на Apple iPhone 13?

Објавено пред

на

На 14 септември 2021 година, Apple закажа настан за испорака на смартфонот iPhone 13. Се шпекулира дека може да биде претставен заедно со Apple Watch Series 7, што би можело да го има првиот голем редизајн на куќиштето од воведувањето на прва серија, но и слушалки од третата генерација AirPods.

Овој уред е многу веројатно еден од четирите различни модели: iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max. IPhone 13 најверојатно ќе изгледа како неговиот претходник, со куќиште и екран со слична големина во секој модел и помал изрез на предната страна. Секој од четирите модели на iPhone 13 ќе има нов A15 процесор што е чекор подалеку во перформансите од неговиот претходник, A14.

Се очекува iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max да бидат објавени со LTPO екрани кои овозможуваат повисоки стапки на освежување на сликата, а најверојатно моделот Max ќе има стапка на освежување на сликата од 120Hz. Се очекува двата модела Pro да имаат нов систем за снимање видео ProRes за поголема видео резолуција од кога било досега.

Покрај тоа, се шпекулира дека Apple Watch Series 7 би можел да го добие првиот редизајн откако серијата Apple Watch го виде светлото на денот, како и најновите AirPods од третата генерација за која некои извори велат дека би можеле да го „украдат шоуто“ со нивните иновативни карактеристики.

Иако ова е можно, постојат индикации дека Apple може да го стори тоа подоцна во месецот на посебен настан, каде што исто така ќе претстави нови уреди со iPad и / или Mac OS.

Извор: B92
Фoто: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денеска спарно време со топол ветер, викендов дестабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден (17 септември)

1580 година – Роден е Франциско Гомез де Квеведо и Вилегас, голем писател на Златното доба на шпанската литература и...

ХороскопПред 11 часа

Хороскоп за денес (17 септември) петок

ОВЕН Денот е идеален за воспоставување нови деловни партнерства и за работа во која учествуваат повеќе од две лица. Се...

МакедонијаПред 14 часа

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 18 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 1 ден

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 2 дена

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 2 дена

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

НАЈЧИТАНИ