Следете не

Магазин

Parler ја повлече тужбата против Amazon

Avatar

Објавено пред

на

Parler ја повлече тужбата против Amazon, два месеци откако покрена постапка против технолошкиот гигант. Веб-страницата беше отстранета од платформата за хостирање на Amazon во AWS во јануари за кршење на нејзините политики. Parlel е означена како социјална мрежа за слободен говор, а платформата е популарна меѓу приврзаниците на крајната десница.

Објави што поттикнуваа насилство

Сега Parler се откажа од случајот, без да даде објаснување. Amazon ја прекина употребата на својата платформа по немирите на Capitol Hill, по претседателските избори во Америка. Тие тврдат дека откриле десетици објави во Parler кои поттикнуваат насилство и ја информирале социјалната мрежа за нив. AWS рече дека постапило како што постапило, бидејќи Parler не можел или не сакал веднаш да ја идентификува и отстрани оваа содржина.

Од 15 февруари, социјалната мрежа е повторно Интернет, користејќи алтернативни услуги за хостирање. Но, нивната апликација не може да се преземе од продавниците за апликации на Apple или Google, бидејќи и двете компании го отстранија Parler во јануари од слични причини како Amazon. Лансиран во 2018 година, Парлер се покажа како особено популарен меѓу приврзаниците на Доналд Трамп и другите конзервативци. Корисниците често ги обвинуваат Twitter и Facebook за неправедно цензурирање на нивните ставови. Неколку високи профили на конзервативни соработници учествуваат во платформата, вклучувајќи го и сенаторот од Тексас Тед Круз.

Технологија

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Avatar

Објавено пред

на

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште има многу скриени трикови и одлики што сè уште не ги користите.

Трик за тастатури за брзо движење

Лизгањето е лесно кога имате глушец со тркало за движење. Но, ако користите тастатура, постои начин за брзо движење. Притиснете простор додека прелистувачот е отворен за да дојдете надолу по страницата. Дали сакате да се вратите назад?

Држете го копчето Shift и повторно допрете го просторот. Овој трик можете да го користите во кој било поголем прелистувач. Ако имате проблеми, кликнете на позадината на која било страница и обидете се повторно. Можеби имате ненамерно избран текст или друг елемент.

Пристапете до вашето тајно мени за старт

Редовното мени за стартување на Виндоус е само еден клик. Кликнете на иконата за Windows во долниот лев агол на екранот и подготвени сте. Овие вклучуваат најчесто користени програми, како и опции за напојување и кратенки за поставување на вашиот компјутер.

Но, дали сте чуле за тајното мени Start? Држете го копчето Виндоус на тастатурата и допрете ја буквата X. Ова ве носи во напредно мени со опциите Управувач со уреди, Управувач со задачи и Управување со дискови. Тоа е лесен начин да видите уште повеќе поставки.

Решавање проблеми со чистење на дискот

Со нов компјутер, сите започнуваме супер организирани – бришете датотеки што не ви се потребни, ги спакувате оние што ги сакате во соодветните папки и редовно ја чистите работната површина. Сепак, оваа фаза не трае долго, а вие дури не се свртевте и вашиот компјутер е полн со работи што не ви се потребни.

Во овој случај, користете Чистење на дискот за да направите повеќе простор. Прво одете на долниот лев агол на екранот. Допрете ја иконата за лупа и напишете „Чистење на дискот“ во лентата со задачи каде што вели: „Внесете тука за пребарување.“ Ако немате икона за лупа, кликнете на копчето Start и започнете да пишувате.

Потоа кликнете на апликацијата Disc Cleanup. Ќе видите паѓачко мени што ви овозможува да го изберете уредот што сакате да го исчистите. Од тука можете да ослободите простор со бришење работи, како што се преземени датотеки со програми, привремени (кеширани) датотеки на Интернет, извештаи за грешки во Виндоус, содржина на корпи за отпадоци и многу повеќе. Зумирајте или намалете со две брзи притискања на копчињата

Дали некогаш посакувате веб-страницата да биде само малку поголема? Или можеби гледате aид од мал текст?

Постои решение – брзо зумирајте ја страницата со притискање на Ctrl и копчето +. За да го намалите, притиснете Ctrl и – за да го намалите. Одете чекор напред и зумирајте го целиот екран со притискање на копчињата Виндоус и копчето +. Ова ја отвора алатката Лупа за Windows. Сними скриншот

Кога станува збор за фотографирање слики на екранот, постојат мноштво опции. Еве некои од најкорисните. Ако сакате да снимите само еден дел од екранот, притиснете Windows, Shift, а потоа S за да отворите Snip & Sketch. Повлечете го покажувачот преку областа што сакате да ја снимите на екранот.

Снимката на екранот се додава на таблата со исечоци. Сликата ќе се појави во долниот десен агол. Ако не го фатите на време, кликнете на иконата за известување крајно десно од лентата со задачи. Треба да ја видите исечената слика таму. Кликнете на него за да го зачувате.

За да го снимите целиот екран, притиснете го копчето Windows и копчето Print Screen. Отворете ја апликацијата Фотографии за да видите слика од екранот. Што ако сакате да зачувате цела е-пошта или веб-страница? Најдобро е да додадете екстензија на прелистувач како GoFullPage за Chrome и Microsoft Edge.

Ако ви треба само слика од екранот, бесплатната верзија ќе ја заврши работата.

ФОТО: Geralt Altmann / Pixabay

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

Avatar

Објавено пред

на

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што ќе му овозможат на Facebook да ги консолидира сите податоци на своите корисници во сите свои услуги. Германскиот регулатор за приватност започна постапка што сака да го спречи WhatsApp во плановите за ажурирање на својата политика за приватност.

Јоханес Каспар, комесар за заштита на податоци и слобода на информации од Хамбург, се обидува да го спречи Facebook да собира податоци од WhatsApp, стравувајќи дека компанијата може да ги искористи за проширување на бизнисот со маркетинг и рекламирање.

Каспер во изјавата додаде: „Во моментов постои причина да се верува дека одредбите за споделување на податоци помеѓу WhatsApp и Facebook се нелегално спроведени поради недостаток на доброволна и информирана корисничка согласност. Да се ​​спречи нелегалното масовно споделување на податоци и да се стави крај на нелегалниот притисок врз согласноста на милиони корисници, сега е започната формална постапка за заштита на податоците“.

Целта е одлуката да биде донесена пред 15 мај, а тоа е датумот кога корисниците мора да ја прифатат новата политика за приватност или (веројатно) да престанат да користат WhatsApp. Многу е можно оваа нарачка да се однесува само на корисниците во Германија, но сепак постои надеж дека постапката ќе биде разбрана како основа за другите земји и регулатори.

Комесарот од Хамбург претходно успешно спроведе слична наредба против Facebook пред четири и пол години, поради ажурирање на условите за користење на WhatsApp и промените поврзани со размената на информации во компаниите на Facebook. Наредбата беше потврдена од два инстанца и покрај фактот што facebook легално се обиде да се бори против таа одлука, а размената на податоци меѓу facebook & whatsapp оттогаш е поограничена во ЕУ отколку во другите региони.

Извор: Срспки benchmark

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Дневен Хороскоп [14 април] среда

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН

Пред вас е поволен период за нови случувања и почеток на нов бизнис. Ви се додворуваат повеќе личности, но една личност особено ви го привлекува вниманието. Поволен ден за флерт. Кожата ви е чувствителна и склона кон иритации.

БИК

Немате премногу големи амбиции и планови за денешниот ден, па може да очекувате една опуштена атмосфера на работа. Ве очекува интересна комуникација со личност која ви се допаѓа од претходно. Внимавајте на здравјето.

БЛИЗНАЦИ

Размислувате за тоа да започнете нов проект иако засега не сте сосема сигурни во кој правец да се насочите. Денес не е поволен ден за љубов кога сте вие во прашање, што секако носи со себе одредени отежнувања. Потребен ви е одмор.

РАК

Можеби поради некои одредени причини не можете да ги покажете сите свои квалитети и способности на работното место и имате чувство како нешто да ве кочи. Вашите очекувања на љубовно поле моментално можеби се преголеми. Проблеми со желудникот.

ЛАВ

Во текот на денешниот ден може да имате поголеми трошоцци отколку што сте планирале што може да ви создаде непотребни грижи. Ве очекува можност да запознаете личност која ќе ви покаже дека има искрени емоции кон вас. Склони сте кон воспаленија.

ДЕВИЦА

Имате прилично големи очекувања што може да биде меч со две острила кога станува збор за денешниот ден. Саканата личност се труди отворено да ви покаже дека и значите, но вие како да се дистанцирате од неа. Помали проблеми со бубрезите.

ВАГА

Ве очекуваат многу работни обврски. Надредените ве ставаат под малку поголем притисок на ова поле. Засега сте пасивни и не сте заинтересирани за нови љубовни случувања. Можен е мал пад на имунитет.

ШКОРПИЈА

Доколку имавте некое недоразбирање во рабтното опкружување, сега е време да го решите тоа на најдобар начин. Поволен период за љљубов, може да очекувате дека ќе сретнете личност која комплетно ви одговара. Чувствителен граден кош.

СТРЕЛЕЦ

Моментално не сте во најдобар период и тоа многу ве оптеретува. Имате впечаток дека не можете сами да излезете на крај со вашите проблеми. Односот со саканата личносст се промени. Проблеми со стомакот.

ЈАРЕЦ

Ќе донесете нова одлука која на некој начин може да биде непромислена. Водете сметка да не дојде до штета на работното место. Ви се допаѓаа личност која има некои тајни и ќе ви треба подолго време да ја освоите. Проблеми со грлото.

ВОДОЛИЈА

Ве очекува стабилност на работно поле. Пред вас е поволен ден. Немате причина да се грижите за односот со саканата личност. Сѐ е во ред и искрени сте. Посетете доктор поради редовна контрола.

РИБИ

За вас денес не е поволен ден, па затоа бидете сконцентрирани и избегнувајте грешки на работно поле. Можеби ќе се заљубите искрено и невино во личност која ќе се појави ненадејно. Вртоглавица.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 2 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 3 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 5 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 7 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 8 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 14 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 19 часа

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 19 часа

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

ХороскопПред 22 часа

Дневен Хороскоп [14 април] среда

ОВЕН Пред вас е поволен период за нови случувања и почеток на нов бизнис. Ви се додворуваат повеќе личности, но...

НАЈЧИТАНИ