Следете не

Случувања

Поларниот бран доаѓа од вечерва, за „Василица“ снег и на пониските места

Avatar

Објавено пред

на

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и полека ќе преминуваат во снег, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег. Врнежите повеќе ќе ги има во западните предели. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени, меѓутоа поради спуштање на многу студена воздушна маса од север кон крајот на денов значително ќе опаѓаат.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Попладне и во вечерните часови ќе има слаби врнежи од дожд кој полека ќе преминуваат во снег. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 6 степени. Кон крајот на денов, истата значително ќе започне да опаѓа.

Потоа локални врнежи од снег ќе има и утре, особено во западните предели и во доцните попладневни и вечерни часови. Услови за формирање на потенка снежна покривка ќе има и на некои пониски места. Максималните дневни температури утре ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 7 степени.

Особено студено ќе биде во петок и за време на викендот кога температурите на воздухот на повеќе места постојано ќе бидат под нулата, наутро понекаде истите има услови да се спуштат и до околу -15 степени, на повисоките места и на планините ќе биде уште постудено а времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, додека во сабота ќе има услови за локално и сосема слабо провејување на снег. Повремено ќе дува и умерен до засилен ветер од северен правец.

Текст: Славчо Попоски

Кичево

АТВА Маркети со неделна ацкија и супер цени на попуст

Avatar

Објавено пред

на

Супер неделна акција, за супер неделни цени во АТВА Маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Најнови метео информации: Од пладне дожд, на планините поинтензивна снежна покривка

Avatar

Објавено пред

на

Денес од пладневните часови и тоа од запад ќе започнат врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во попладневните и вечерните часови ќе се прошират во најголемиот дел од државава. На планините врнежите ќе бидат од снег, каде снежната покривка ќе започне да се зголемува. Локално, особено во западните предели ќе наврнат над 25 л/м2 воден талог а ќе дува и умерен, повремено и локално засилен ветер од јужен правец.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Врнежи ќе има и утре, особено во попладневните и во вечерните часови, поинтензивни истите повторно ќе бидат особено во западните предели од земјава а ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од јужен правец.

Повремено врнежи од снег ќе има и на повисоките места со надморска височина од над 1000 метри, особено на запад.

Врнежи ќе има и на почетокот од следната недела кога поради продор на студена воздушна маса од север ќе преминуваат во снег во најголем дел од земјава, особено во вторник.

Пишува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 23 јануари

Avatar

Објавено пред

на

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија, со неговата сопруга Изабел, кралицата на Кастилја од 1474 година. За време на нивното владеење, Гранада била освоена во 1492 година, последното маварско упориште, Евреите биле протерани истата година, а во 1480 година бил основан инквизиторски суд. Тие ја опремиле експедицијата на Кристофоро Коломбо, кој ја открил Америка и во 1503 година го презеле Неаполското Кралство од Франција.

1719 година – Кнежевството на Лихтенштајн е создадено со обединувањето на Вадуз и Шеленберг.

1783 година – Родена е француската писателка Мари Анри Бејле, позната под псевдонимот Стендал, основач на големата литературна ера на францускиот реализам („Црвено-црно“, „Картузискиот манастир во Парма“, „Лисиј Левен“).

1793 година – Русија и Прусија договорија втора поделба на Полска.

1806.- Умре англискиот државник Вилијам Пит Помладиот, станувајќи најмладиот премиер во британската историја во 1783 година на 24-годишна возраст. Тој водеше експанзивна колонијална политика, го консолидираше британското владеење во Индија, а во Европа беше главниот организатор на коалициите против револуционерната и наполеонска Франција.

1832 година – Роден е францускиот сликар Едуард Мане, претходник на импресионизмот и зачетник на новиот уметнички израз што означи пресвртница во француското и европското сликарство („Појадок на трева“, „Фоли Бергер Бол“, „Балкон“, „ Олимпија “).).

1878 година – на барање на султанот Абдул Хамид Втори, Велика Британија ја испрати својата флота во Цариград за време на Руско-турската војна.

1898 година – Роден е Сергеј Михајлович Ајзенштајн, најважниот руски филмски режисер и теоретичар кој силно влијаеше на струите на светската кинематографија. Своите идеи и искуства ги претстави во две книги објавени во Newујорк – „Филмско чувство“ (1942) и „Филмска форма“ (1949), а неговиот филм „Оклопен Потемкин“ (1925) е едно од ремек-делата на филмската уметност.

1920 година – Холандија одбива да им го испорача на своите сојузници поранешниот германски император Вилијам Втори, кој емигрирал во Холандија по абдикацијата во ноември 1918 година. Се бараше негова екстрадиција за да биде казнет за злосторствата извршени од Германците во Првата светска војна.

1928 година – Родена е француската филмска актерка Jeanана Моро, која стана позната во француските филмови „нов бран“ по Втората светска војна („Лифт за егзекуција“, „rsубовници“, „Опасни врски“, „Модерато Кантабиле“, „Gilил и Jimим“) )

1931 година – Умре руската балерина Ана Павловна Павлова, најголемата уметничка на класичниот балет на почетокот на 20 век. Кариерата ја започна во Санкт Петербург со познатиот Вацлав Ниџински во Рускиот балет на Сергеј Дијагилев. Потоа основала своја сопствена група со која настапи со голем успех ширум светот.

1943 година – Британската армија под раководство на Фелдмаршалот Монтгомери го зазеде Триполи, Либија, за време на Втората светска војна.

1944 година – Умре норвешкиот сликар Едвард Мунк, еден од основоположниците на експресионистичката уметност, автор на познатата слика „Врисокот“.

1945 година – Советските трупи напредуваа во Берлин на реката Одер во Полска за време на Втората светска војна.

1968 година – Севернокорејската морнарица го зароби американскиот шпионски брод Пуебло во територијалните води. Екипажот на бродот беше ослободен во декември.

1989 година – Умре шпанскиот надреалистички сликар Салвадор Дали, еден од најголемите уметници на 20 век. Работел и како дизајнер на костуми и сценограф во филмовите на шпанскиот режисер Луис Бонуел „Кучето Андалузија“ и „Златното доба“. Тој е погребан во крипта под стаклена купола во музејот Дали во Фигуерас, Каталонија.

1997 година – Студентите од Белград го обележаа 100-от час непрекинато стоење пред полицискиот кордон на улицата Коларчева во центарот на Белград со огномет, свирежи и труби. Полицијата започна да ги спречува студентските и граѓанските антирежимски демонстрации кои започнаа на 20 ноември поради фалсификување на локалните избори во Србија на 24 декември.

2000 година – Повеќе од еден милион демонстранти маршираа низ центарот на Мадрид протестирајќи против ескалацијата на насилството од страна на баскиската сепаратистичка група ЕТА, чии насилни активности убија околу 800 лица во текот на 32 години.

2002 година – Еден од најпознатите француски и светски социолози, Пјер Бурдје, почина во Париз, иницијаторот на насоката на критичката социологија на новото време, жесток критичар на неолиберализмот и глобализацијата. Неговата книга „Мизеријата на светот“ (1993) беше комерцијален успех како ниту едно друго дело од областа на социологијата.

2002 година – Дописник на американскиот „Волстрит журнал“, Даниел Перл, беше киднапиран, а подоцна убиен во главниот град на Пакистан, Карачи, за да ги испита исламските милитантни групи во земјата.

2003 година – Во Боливија, истакнати бизнисмени ја повикаа владата веднаш да прогласи вонредна состојба, со што се стави крај на протестите низ целата земја, кои доведоа до економско задушување и губење на живот. Осум лица беа убиени за време на демонстрациите од стотици илјади луѓе кои ги блокираа автопатите со денови барајќи намалување на сиромаштијата

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 28 минути

АТВА Маркети со неделна ацкија и супер цени на попуст

Супер неделна акција, за супер неделни цени во АТВА Маркети – Кичево

Временска прогнозаПред 32 минути

Најнови метео информации: Од пладне дожд, на планините поинтензивна снежна покривка

Денес од пладневните часови и тоа од запад ќе започнат врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во попладневните...

На денешен денПред 7 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 9 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 13 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 17 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 19 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 20 часа

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 22 часа

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 22 часа

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

НАЈЧИТАНИ