Следете не

Мобилни уреди

Русите фаќаат чекор: Гигантот „Yandex“ го промовираше својот прв смартфон (ФОТО+ВИДЕО)

Рускиот технолошки и интернет гигант „Яндекс“ (Yandex/Јандекс) чија дејност се движи во областа на интернет услугите и технолошките производи, вчера го претстави својот прв авторски смартфон со цел на домашниот пазар во Русија да го држи развојниот чекор и понуда со гиганти како Google, Apple и Samsung.

Нивниот нов паметен телефон под ознаката Yandex.Phone ќе биде пуштен во продажба во четврток во Русија, а ќе биде достапен и во интернетската приодажба. Ќе чини 17.990 рубљи, или 269 американски долари, а како оперативен систем ќе користи Android разработен од Googlе разработен. Го проектираше руската компанија, а произведен е во Кина.

Уредот ги има инсталирано апликациите на Яндекс за плаќање, музика, порачка на билети, такси возила и храма, како „секретрката“ Алисиам слична на Алекс на Amazon.

Уредот со дијагонала од речиси 14,5 сантиметри добил осум-јадерн процесор Snapdragon 630. Смртфонот е опремен со два главни камери, едната со резолуција од 16 мегапиксели, а другата со резолуција од 5 мегапискели, и со една фронтална со резолуција од 5 мегапискели. Уредот, исто така, има сензор за отпечаток на прстите, како и слотови за две сим-картички. Моќноста на батеријата е 3050 mAh, што овоможува да работи 24 дена во режим на основна поставеност, до 10 часа работа на интернети преку Wi-Fi и до 90 часа слушање музика, пренесува агенцијата ТАСС.

Телефонот претставува нова голема фаза во развојот на Яндекс, кој со него сака да им конкурира на гигантите како Apple, Samsung и Huawei. Яндекс велзе во употреба во деведесеттите години од минатиот век, како пребарувач сличен на Google, a во меѓувреме се прошири на сите делови од рускиот интернет преку апликациите коишто Русите ги користат секојдневно.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 1 час

Глупави нешта (part II) – ВИДЕО

ЗабаваПред 6 часа

Трите најпаметни хороскопски знаци: Еден е толку интелигентен што нема шанси да го измамите

Да се биде паметен не е станува збор за интелегенција. Едноставно, некои луѓе знаат како најдобро да ги употребат своите...

Временска прогнозаПред 12 часа

Мај месец динамичен и нестабилен, температури до 30°, но и дожд и грмежи!

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме...

КичевоПред 16 часа

Нашиот храм Св.Петар и Павле организира Велигденски натпревар во повеќе категории

Им се соопштува на сите православни христијани дека 110 повод славењето на големиот христијански празник ВЕЛИГДЕН црквата Свети Апостоли ПЕТАР...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен Хороскоп | 19.04 (Петок)

Овен Ако имате желба да ја смените работата, денеска ќе добиете можност за тоа. Бидете храбри и прифатете го предизвикот....

СветПред 20 часа

Во Кина на аеродром на „рендген“ во куферите најдоа дете на скенер (ВИДЕО)

На железничките станици во Кина, слично како на аеродромите, патните торби од патниците се проверуваат со рендген снимка. Токму оваа...

ЗабаваПред 21 час

Дедово сам си го зема бастунот кога му паѓа, но со финта и тоа пред женска! (ВИДЕО)

Кој би очекувал ваква сцена на еден изнемоштен дедо, гледајте до крај! . Geplaatst door Imam Lud Da Sam Papir...

ЗабаваПред 21 час

Србин во Саудиска Арабија – „Немој sleep, we played ко курац, not good мајсторе“ (ВИДЕО)

Говорот на српскиот ракометен тренер Бошко Јоловиќ на полувремето од натпреварот на младинците во Саудиска Арабија стана вирален хит на...

ЗдравјеПред 22 часа

3 кафиња во денот ќе ве оддалечат од болести, дознајте повеќе.

Ако одлучите да престанете да пиете кафе тоа може да доведе до сериозни промени во вашето тело. Еве како вашето...

ЗабаваПред 2 дена

Дневен Хороскоп | 18.04 Четврток

Овен Не сте задоволни со моменталната работа, но не сакате да се откажете од сигурноста која ја имате. Добро би...

Популарни

Close