Следете не

Спорт

Погодок по два месеци на Салах му донесе победа на Ливерпул! (ВИДЕО)

Мохамед Салах конечно се запиша во листата на стрелците, Египјанецот вечерва погоди против Саутемптон во победата од 1-3 и стана играчот кој најбрзо постигнал 50 погодока во Премиерлигата во дресот на Ливерпул.

„Црвените“ се вратија на врвот на табелата и ја продолжија играта на нерви со Манчестер Сити откако вечерва победија на „Сент Мерис“ и покрај тоа што мечот го започнаа со негатива.

Саутемптон беше подобар противник во воведните минути и со голот на Лонг во 9. минута дојде до 1-0. На Ливерпул му требаше време да се совземе по шокот, гостите направија неколку грешки, но откако „светците“ не ги искористија овие прилики, Кеита погоди во 36. минута за 1-1.

Домаќините долго одолеваа во продлжението од мечот, но потклекнаа во 80. минута. По една брза контра, Мохамед Салах биеше прецизно од врвот на шеснаесетникот за 1-2 и големо славје.

Египјанецот го прекина голгетерскиот пост (последен пат погоди на почетокот од февруари) и испиша историја. За него ова беше јубилеен 50-ти погодок во дресот на Ливерпул во Премиерлигата и стана играчот кој најбрзо стигнал до оваа бројка.

До крајот на мечот Хендерсон само ја потврди победа и ги постави конечните 1-3.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 5 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 7 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 14 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 14 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 14 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 15 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ