Следете не

Автомобили

Се што треба да знаете за зимското возење на вашиот автомобил, совети и проверки на исправноста

Avatar

Објавено пред

на

Зимските временски услови бараат возачот да биде повнимателен зад воланот, возејќи со намалена брзина прилагодена на условите на патот, како и добра подготовка на возилото за зимски услови на возење. Лошата видливост, лизгавиот пат, забавениот сообраќај бараат мирен и рационален возач.

Од тоа што знаеме е дека треба да избегнувате возење ако сте уморни, непроспиени, под дејство на алкохол, под некоја терапија што може да влијае на намалената концентрација, да дејствувате како седатив итн.

Кога сме кај возилата, тие мора да се целосно технички исправни, а особено треба да се проверат сопирачките, стапицата, гумите, уредите за осветлување, батеријата, бришачите, температурата на замрзнување на течноста за ладење во системот за ладење на возилото – доколку е потребно, таа течност треба да се замени .

На ниски температури и во услови на намалена видливост, потребно е да се обезбеди соодветно перење на шофершајбната, па наместо вода, треба да истурите специјална течност за миење на шофершајбната што не замрзнува на ниски температури. Исто така, треба да се провери исправноста на бришачите, како и на грејачот на задното стакло. Особено е важно редовно да се проверува состојбата на гумите – во однос на длабочината на шарата, која мора да биде најмалку 4 mm, но и притисокот на гумата е важен и тој мора да ги исполнува барањата на техничката брошура на производителот на одредено возило.

Потсетуваме, зимската опрема се состои од зимски гуми на погонски тркала или сите четири радијални гуми со длабочина на шарите од најмалку 4 mm, како и ланци кои можат да се постават доколку е потребно. Не е лошо за условите за возење во зима да носат лопата, малку песок, стара церада, метла за чистење стакла, спреј за стакло против замрзнување, спреј за заклучување, кабли за стартување, стругалка за мраз.

Во услови на снег и мраз на патот, советуваме да се избегнуваат нагли промени во насоката на движење на возилото и ненадејно сопирање. Кога има снег и мраз на патот, најдобро е да се вози под низок гас и со пониска брзина. Најважно е да не се прават ненадејни движења со воланот или сопирачката, доколку е потребно да се намали брзината, треба да сопираш со моторот, односно да се префрлиш во пониска брзина, внимателно, за возилото да не добие понесени Во овие моменти, ножната сопирачка треба да се заборави, особено кога возилото има задна влеча.

Кога возите во длабок снег, воланот треба да се држи исправен така што предните и задните тркала имаат иста насока на движење. Ако автомобилот „меле“, треба да се обидете да се движите наназад, а ако тоа не функционира, тогаш под тркалата треба да ставите песок, гранчиња, партали итн.

Проверете ги овие работи пред да тргнувате:

* проверете ја техничката исправност на возилото
* проверете ги нивоата на сите течности
* проверете го квалитетот на антифризот
* користете специјална течност без замрзнување за миење на шофершајбната
* проверете ја состојбата на батеријата
* исчистете го возилото од снег пред да започнете
* проверете го притисокот во гумите, вклучително и резервното тркало
* ставете глицерин во сите брави на вратите и ставете глицерин на лепливите гуми на вратата
* додадете соодветен додаток на дизел горивото што ќе спречи замрзнување на дизел горивото
* понесете ја горенаведената зимска опрема и корисни ситници
* не користете алкохолни пијалоци дури и во „дозволени“ количини
* не забрзувајте или нагло сопирајте
* прилагодете го возењето на условите на патот
* одржувајте соодветно растојание

Автомобили

Lamborghini: Од трактор до суперавтомобил

Avatar

Објавено пред

на

Ferućo Lamborginiе роден во 1916 година. Тој потекнува од фармерско семејство, но со текот на времето се покажа дека тој бил многу повеќе заинтересиран за машини отколку за обработка на земјата.

Кога започнала Втората светска војна, тој бил многу искусен механичар. Тој бил стациониран на Родос каде одржувал воени возила.

По војната, тој отворил работилница за механичари на островот и во 1946 година се вратил во Италија, привлечен од државните субвенции за развој на повоената економија.

Тој отворил работилница во Ченто, каде одржувал возила и правел мали земјоделски машини. Дошол на идеја да направи ефтин трактор за земјоделци со мали фарми.

Камионот Морис служел како основа за првиот трактор, а во 1948 година за време на локалниот саем тој продал 11 единици.

Овој успех го натерал да инвестира сè што има, вклучително и семејната фарма, со цел да добие заем за производство на поголем трактор.

Неколку децении подоцна, пристигнуваат автомобили. Логото е создадено во 1963 година кога Феруњо го замолил Паоло Рамбалди да дизајнира заштитен знак.

Единствениот предлог бил дека тој сакал да стави до знаење дека возилото е силно како бик. Така е создаден славниот амблем на Lamborghini, врз кој влијаело неговиот хороскопски знак. Претпоставувате – бик.

Ferućo Lamborgini е практично основач на категоријата што денес ја нарекуваме суперавтомобили.

Деби на оваа класа автомобили беше Miura од 1966 година.

За жал, Ferućo не беше во можност да биде сведок на современиот развој на компанијата што ја основа, откако почина во 1993 година.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Porsche 924 продаден за рекордни 261,000 долари

Avatar

Објавено пред

на

Порше 924 Карера ГТС од 1981 година беше продаден во САД за 261 000 УСД, што е повисока цена од онаа што треба да ја платите за новиот Порше 911 ГТ3, кој е достапен за 161 000 УСД.

Порше произведе само 59 единици од 924 ГТС, и ова е една од само 15-те легални единици опремени со опции за Клубспорт.

GTS Clubsport е создаден како модел за хомологација за трки на групата FIA 4, а првично бил наменет за европскиот пазар. Го купил првиот сопственик од центарот Порше во Штутгарт, а сегашниот сопственик го купил во 2014 година и го чувал во совршена состојба.

Автомобилот е придвижуван од 2,1 литарски четирицилиндричен турбо мотор кој развива околу 280 КС и е поврзан со петстепен мануелен менувач и диференцијал со ограничено лизгање.

За разлика од стандардниот модел 924, овој модел има алуминиумски каросериски панели, интегриран заштитен кафез, пластично странично и задно стакло, 16-инчни тркала Фукс, суспензија Билштајн и сопирачки во стилот 930 турбо.

Најочигледните промени во надворешноста се фиксни фарови, отвор за проветрување на капакот на моторот и пошироки колкови. Во внатрешноста има седишта моделирани според оние во 935, спортски ремени, а задното седиште, звучниот систем, сончевиот покрив и климатизацијата се отстранети за да се намали тежината.

Автомобилот е во совршена состојба, помина помалку од илјада километри.

Извор: Klix.ba
Cover фото: autodius.com

Прочитај повеќе...

Автомобили

(ФОТО+ВИДЕО) И официјално обновениот модел на WV Polo кое ќе се појави на европскиот пазар оваа година

Avatar

Објавено пред

на

Фолксваген денес официјално објави пакет фотографии од обновеното Поло, кое ќе се појави на европскиот пазар подоцна оваа година.

Да потсетиме, сегашната, шеста генерација на Polo се појави на пазарот од 2017 година, што значи дека е вистинско време за рестајлинг бидејќи конкуренцијата во овој сегмент е исклучително силна (Opel Corsa, Renault Clio, Citroen C3, Peugeot 208 , Ford Fiesta, Seat Ibiza, Hyundai i20, Toyota Yaris …).

Покрај тоа, со овој рестајлинг, Volkswagen има намера да продолжи со одлична продажба на овој модел, кој привлече повеќе од 18 милиони клиенти во изминатите скоро 50 години (сите генерации на Полот заедно).

Како што се очекуваше, во оваа пригода, предниот и задниот дел беа променети, следејќи го примерот на поновите модели на оваа марка. Ова вклучува нови LED фарови (опционални и адаптивни матрични LED фарови), изменета решетка и нов преден браник, како и поголеми задни светла и модифициран заден браник.

Покрај тоа, понудата ќе вклучува нов дизајн на тркалото, неколку нови бои и модифициран ентериер (подобрен инфо-забавен систем до 9,2 инчи, дигитална табла со инструменти до 10,25 инчи, подобри материјали и нов мултифункционален волан).

Исто така, се нудат бројни системи за безбедност и помош на возачот, од адаптивно управување со крстарење до системи за одржување лента.

Опсегот ќе ја вклучува основната верзија, како и Life, Style, R-Line и GTI (иако ажурираниот Polo GTI со 2,0-литарски турбо мотор од 207HP пристигнува на пазарот нешто подоцна).

Верзијата R-Line има стандардни светла со предни светла Matrix, поспорт комплет за аеро каросерија, 16-инчни алуминиумски тркала, како и заден браник со сјаен црн дифузер.

На почетокот, следниве мотори ќе бидат во опсегот:

1,0 MPI со 80HP и 93 Nm, со 5-степен мануелен менувач
1,0 TSI со 95HP и 175 Nm, со 5-степен рачен или опционален 7-степен DSG
1.0 TSI со 110кс и 200 Nm, со 7-брзински DSG
1,0 TGI (компримиран природен гас) со 90HP и 160 Nm, со 6-степен мануелен менувач

Продажбата започнува во септември, по цена што ќе биде помала од 16.000 евра за основната верзија во Германија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 26 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 42 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 3 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 6 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 9 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 11 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ