Следете не

Свет

Селфи фотографиите го зголемија бројот на смртни случаи: Од оваа причина загинале 259 луѓе

Желбата за екстремни селфи фотографии резултирала со 259 смртни случаи забележани во периодот од 2011. до 2017. година, покажаа податоците од овогодинешното истражување.

Истражувачи од Американската национална медицинска библиотека препорачуваат воспоставување зона на забрана за правење селфи фотографии на опасни места за да се намали бројот на трагедии.

Тие места ги вклучуваат врвовите на планините, високите згради и езера, каде се забележани најмногу смртни случаи. Паѓања, несреќни при транспорт се најчестите причини за смрт. Исто така, во светот има доста смртни случаи кои се поврзуваат со животни, струја, оган и оружје.

Во јули оваа година 19-годишниот Гавин Земерман паднал и загинал додека правел селфи на врв во Австралија. Томет Франкфутер загина во Националниот парк Yosemite во Калифорнија во септември откако падна во провалија длабока 250 метри обидувајќи се да направи селфи. Најмногу смртни случаи поради фотографирање се забележани во Индија, Русија, САД и Пакистан, а се работи за 72,5 мажи. Податоците покажуваат дека бројот на смртни случаи е во пораст.

Во 2011. година погинале тројца, но тој број до 2016. година се зголемил на 98, додека изминатата година бројот изнесувал 97.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 12 часа

Хороскоп за денес (20.5) Понеделник

ОВЕН Ве очекува прекинување на договорот за работа, а крајот кој е пред вас ви носи нов почеток кој ќе...

БалканПред 16 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 18 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 1 ден

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 1 ден

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 2 дена

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 2 дена

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 2 дена

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 2 дена

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

НАЈЧИТАНИ

Close