Следете не

Занимливости

Според најновите истражувања „енергетските пијалоци“ предизвикуваат стрес, депресија и анкциозност

Avatar

Објавено пред

на

Најновото истражување покажува дека енергетските пијалоци предизвикуваат стрес, депресија и вознемиреност. Претходно беше познато дека потрошувачката на енергетски пијалоци, особено во поголеми количини, не е добра за организмот. Сега е потврдено.

Овие пијалоци се рекламираат како пијалоци кои не одржуваат будни и активни, влијаат на доброто расположение. Ова е исто така нормално затоа што содржат кофеин, таурин, гуарана, шеќери, аспартам, женшен.

Новата студија испитала 897 луѓе кои биле следени од раѓање. Анализирано е нивното ментално здравје, употреба на дрога, алкохол, цигари, диета, физичка активност, сето тоа во сите целосни начини на живот. Откриено е дека потрошувачката на енергетски пијалоци доведе до зголемен стрес, депресија, анксиозност, особено кај млади мажи, покажа истражувањето.

Европскиот комитет за храна предупреди на негативно влијание врз здравјето на енергетските пијалоци. Особено кога се комбинираат со алкохол, дрога. Според клиничката пракса, се покажа дека тие можат да предизвикаат несвестица, нервоза, забрзано чукање на срцето, повраќање и отежнато дишење. Ако се користат подолго време, тие предизвикуваат стрес, депресија, вознемиреност, па дури можат да доведат и до смрт.

Занимливости

Откриени се најдлабоките точки на светските океани

Avatar

Објавено пред

на

Светските научници тврдат дека ги направиле најточните информации за најдлабоките точки на секој од петте најголеми океани.

Истражувачкиот тим ги мапираше клучните локации каде морското дно се спушта во Пацификот, Атлантикот, Индија, Арктикот и Јужниот океан, пренесува Би-Би-Си.

Ригорозните техники за мерење применети од тимот на Пет длабочини потврдија дека Јава победила, додека најнискиот дел од ровот – на длабочина од 7.187 метри – е всушност 387 километри од каде претходните податоци сугерираат дека може да биде најдлабоката точка.

Исто така, во Јужниот океан сега има ново место што може да се смета за најдлабока точка на тој регион и кое се наоѓа на длабочина од 7.432 метри.

Исто така, се наведува, има место во истиот ров, само на север, што е дури и подлабоко од Meteor Deep на 8,265 метри, но е технички во Атлантскиот океан.

“За време на 10 месеци, додека ги разгледувавме овие пет локации, мапиравме област со големина на Франција. Но, во рамките на тоа имаше област со големина на Финска која беше целосно нова и морското дно никогаш не беше видено порано”, објасни членот на тимот Хедер Стјуарт од британскиот геолошки институт.

Најдлабокото место на Атлантикот е во Порторико, место наречено Браунсон длабоко на 8.378 метри.

Сите овие информации се предадени на Nippon Foundation-GEBCO Seabed 2030, кој има за цел да состави, до крајот на деценијата, од различни извори на податоци, длабока мапа на целиот океан.

Овие карти се од суштинско значење за навигација, и за поставување на подводни кабли и цевководи, но исто така и за управување и зачувување на риболов, бидејќи дивите животни се собираат околу подводните планини.

Се додава дека морското дно влијае на однесувањето на океанските струи и вертикалното мешање на водата, а сите овие информации се потребни за да се подобрат моделите кои предвидуваат идни климатски промени – затоа што океаните играат клучна улога во движењето на топлината низ планетата.

 

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Ексклузивно снимени првите звуци на хеликоптерот на „Марс“

Avatar

Објавено пред

на

Лабораторијата на НАСА во Калифорнија денес ги објави првите аудио записи некогаш направени од Марс, снимени на четвртиот тест лет на хеликоптерот Ингениити на Марс, на 30 април.

Мекиот звук на хеликоптерските пропели кои вртат повеќе од 2.500 вртежи во минута едвај се слуша. Скоро звучи како комарец од далеку, или некој друг инсект лета ниско. Ова е затоа што хеликоптерот тежок 1,8 килограми е оддалечен повеќе од 80 метри од микрофонот на роверот Персевенс. Налетите на ветерот го покриваа и звукот на хеликоптерите.

Научниците го изолираа звукот на пропелерите и го засилија за полесно да се слушне. Инженеринг, првото вселенско летало што летало на друга планета, пристигна на Марс на 18 февруари прикачено на трупот на роверот Персевиранс. Неговиот прв лет беше на 19 април.

НАСА го именуваше подрачјето каде полета леталото и каде слета полето на браќата Рајт во чест на Вилбур и Орвил Рајт, кои го направија својот прв лет со авион во светот во 1903 година.

Техничката демонстрација на летовите на Марс, која чини 85 милиони долари, требаше да заврши пред неколку дена, но НАСА ја продолжи мисијата барем уште еден месец за да добие дополнително време на летот.

За време на тест летот попладнево беше направен обид да се постигне двојно поголема висина, до 10 метри. Хеликоптерот бил испратен и на друго место за слетување.

Сега, откако заврши првата фаза со хеликоптерот. Роверот на НАСА на Марс може да започне потрага по карпи што може да имаат знаци на микроскопски живот во минатото. Примероците ќе бидат собрани за враќање на Земјата.

ФОТО: Beta/AP/NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Прочитај повеќе...

Занимливости

Кичевчани се новите добитници на стан во Скопје

Avatar

Објавено пред

на

Семејство од Кичево изгреба стан на инстант лозот „Доме, сладок доме“ – добивка вредна близу пет милиони денари

Наташа и Валентино Тренeски од Кичево, својата среќа ја најдоа на продажното место Детелинка, каде на инстант лоз „Доме, сладок доме“, добија стан во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража.

Повеќе прочитајте на официјалниот натпис од Државна Лотарија ТУКА

Од нашиот портал упатуваме честитки до нашите пријатели!

ФОТО: Државна Лотарија

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 33 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 49 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 3 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 6 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 10 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 11 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ