Следете не

Случувања

Вашингтон: Уште еден републикански сенатор бара Трамп да си поднесе оставка час поскоро

Објавено пред

на

Alex Wong (Reuters)

Републиканскиот сенатор Пат Туми, побара оставка од Доналд Трамп – тврдејќи дека претседателот во заминување може да се соочи со кривична одговорност за упад на дел од неговите приврзаници во комплексот Капитол Хил.

„Сметам дека е најдобро за нашата земја претседателот да си даде оставка и да си замине што е можно поскоро“, рече Туми за телевизијата Ен-Би-Си – опишувајќи ги постапките на Трамп по изборите како нечуени.

Исто така, Туми во неделата за телевизијата Си-Ен-Ен изјави дека Трамп може да биде кривично одговорен за немирите што се случија во Капитол.

Туми, до неодамна приврзаник на Доналд Трамп од редовите на конзервативците, ја искажуваше таа позиција во време кога демократите подготвуваат постапка за отповикување на Трамп во Претставничкиот дом – додека во исто време се води федерална истрага за инцидентот за време и по смртта на пет лица и десетици повредени. .

Претседателот Трамп во заминување, кој без да поседува валидни докази ги оспоруваше резултатите од претседателските избори победи на демократскиот кандидат Josephозеф Бајден, им се обрати на своите приврзаници за време на протестот организиран на денот на конгресот за потврда на резултатите од гласањето на Изборниот колеџ.

Адам Кинцингер, републикански член на Претставничкиот дом кој ги контролира демократите, го повика Трамп да поднесе оставка. Во исто време, тој побара од потпретседателот Мајк Пенс да го примени 25-тиот амандман, според кој ќе го наследи претседателот во заминување доколку му престане мандатот.

Засега, сè уште не е јасно дали и колку републиканци би ја поддржале иницијативата. Републиканските лидери побараа од Претставничкиот дом да не иницира процес на отповикување на Доналд Трамп – што би било друго време да се направи нешто такво. Во претходниот случај, претседателот во заминување беше отповикан во долниот дом на Конгресот – но републиканскиот сенат не гласаше за таа одлука.

Исто така, потпретседателот Пенс се спротивстави на започнувањето на 25 амандмани, објави еден од неговите советници.

Спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и демократите размислуваат за брзо отповикување – веќе следната недела – како одговор на упад во Конгресот што ја шокираше нацијата и светот, при што загинаа пет лица.

Пелоси се закани дека Трамп ќе биде отповикан доколку не поднесе оставка веднаш.

ФОТО: Alex Wong (Reuters)

Кичево

Ресторан „La Casa“ за прв пат покрај базен, уште едно ново урбано место кое ќе го краси градот Кичево

Објавено пред

на

Вчера официјално стартуваше со работа новиот ресторан „La Casa“ со капацитет за 140 гости. Во прекрасен пред се летен амбиент во уникатната свежина покрај базен од 08:00 часот до 12:00 часот на вечер ви стои на располагање.

„La Casa“ се наоѓа на излезот на градот Кичево потточно на локацијата од безвременската кичевска „Стара Централа“. Од персоналот ве покануваат на вкусно мени, голем избор на пијалоци, а жешкото лето го најавуваат со многу дружење, свирки во живо и многу забава.

Прочитај повеќе...

Кичево

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Објавено пред

на

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира локалната заедница овој пат за најмалите членови на заедницата. Имено, во период од 3 месеци активно се работеше на уредување на надворешниот простор за игра на децата од градинката „Олга Мицеска“ во Кичево, а на предлог на неформална група на граѓани која што ја предводеше токму директорот на градинката, г-дин Садик Ахмети.

Тој имено напомена дека е повеќе и од важно да се мотивира локалното население и да се активира, а се со цел да придонесе кон зголемување на квалитетот на живот во заедницата затоа што промените треба да дојдат токму од кај нас самите односно граѓаните. Воедно тој ја изрази својата благодарност до Рурална Коалиција и програмата на Цивика Мобилитас за поддршката и придонесот во уредувањето на дворот на градинката со набавка на лизгалка, детски играчки и придонес кон уредување на надворешното окружување во кое што децата ја поминуваат својата игра.

Лилјана Јоноски, пак, извршната директорка на Рурална Коалиција истакна дека ваквите иницијативи на локално ниво ни се и повеќе од потребни затоа што оставаат добар пример, но во исто време и ги мотивира и останатите заедници да се активираат и да придонесат за подобрување на квалитетот на живот во локалната заедница затоа што пак промените се можни само ако самите ги донесеме што е и основното мото на програмата на Цивика Мобилитас, односно „Граѓаните за промена“.

Таа додаде дека поддршката исто така и од страна на донаторите во нашата земја е повеќе и од потребна особено кога се прават вакви акции кои што ги поттикнуваат самите граѓани и кога особено се однесуваат за оние на кои што ја оставаме иднината, ама и кои што се обидуваме да ги задржиме во локалната заедница, а тоа се децата.

Цивика мобилитас е програма на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) за поддршка на граѓанското општество во Македонија, која ја спроведуваат НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и ФЦГ од Шведска

Прочитај повеќе...

Македонија

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје и Куманово – по 2, Тетово, Велес, Кавадарци, Охрид, Свети Николе и Крива Паланка – по 1.

Регистрирани се 17 оздравени пациенти од:
Скопје – 5, Куманово – 4, Прилеп – 3, Тетово – 2, Струмица, Кичево и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 3 починати лица од: Крива Паланка (76г), Дебар (69г) и Кичево (65г).
Сите пријавени се починати во болнички услови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Ресторан „La Casa“ за прв пат покрај базен, уште едно ново урбано место кое ќе го краси градот Кичево

Вчера официјално стартуваше со работа новиот ресторан „La Casa“ со капацитет за 140 гости. Во прекрасен пред се летен амбиент...

КичевоПред 7 часа

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 8 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 16 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 17 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 1 ден

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

НАЈЧИТАНИ