Следете не

Свет

(ВИДЕО) Невидена кражба за 40 секунди на Range Rover од 60.000 фунти!

Avatar

Објавено пред

на

Range Rover вреден околку 60.000 фунти.

Само 40 секунди им беа потребни за кражбата на скапиот Ranger Rover Sport кој беше паркиран пред вратата на куќата во Бирмингем.

Камерата ја сними кражбата што се случи во вторникот наутро. Интересно е дека на крадците не им требаше речиси никаков алат за влегување во автомобилот, туку еден од нив мораше само да стои до автомобилот за да го отклучи.

Ranger Rover-от вреди околу 60.000 фунти.

Интересно, на крадците за овој потфат им беа потребни релејни кутии кои можат да се купат на интернет за само 80 фунти.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

(ВИДЕО) Автобус полн со патници скокна преку мост и заврши во езеро, најмалку 20 загинати, камерите го снимија страшниот момент

Avatar

Објавено пред

на

Најмалку 20 лица загинаа откако автобус излета од автопат и падна во вештачко езеро во Аншун на југозападот на Кина, како што дознаваат нивните медиуми екипите сеуште ги спасуваат беспомошните тела, за сега 36 лица се примени во локалната болница.

Сигурносните камери го снимиле моментот кој јасно кажува дека автобусот со поголема брзина свртува на лево:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Позитив на денот: Абел Мутаи трчаше на маратон прв, но збунет од сигнализација престана да трча мислејќи дека трката е завршена, противникот зад него му кажа…

Avatar

Објавено пред

на

На оваа слика, Абел Мутаи, член на кениската репрезентација, беше на само неколку метри пред целта, но тој беше збунет од сигнализацијата и престана мислејќи дека трката е завршена.
Сепак, натпреварувачот на шпанската репрезентација, Иван Фернандез, трчаше веднаш зад него и кога сфати што се случува, тој започна да вика кон кенискиот спортист за да продолжи да трча. Бидејќи Мутаи не го разбираше шпанскиот, овој млад Шпанец го турна напред да ја пробие целта прв.

Новинарите се приближиле и еден го прашал Иван: „Зошто го стори тоа? Зошто му дозволи да победи? “ Иван одговори: „Не му дозволив да победи, тој сигурно ќе победеше“.
Новинарот инсистираше на тоа: „Но, можеше да бидете победник !“ Атлетичарот на шпанската репрезентација го погледна и одговори: „Но, каква ќе биде славата во таа победа? Што би било чесно во мојата победа? Што би мислила мајка ми? “

Ова е прекрасен пример за тоа како да ги научиме децата да бидат луѓе и да победуваат во животот.

Искрено. Човечки. И… спортски до крај!!! 

Превземено од Изабела Ангелова (фејсбук)

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Опасноста демне со оваа навика: Еве зошто не треба да се носи маската за заштита од Корона вирус на рацете

Avatar

Објавено пред

на

Во последно време, честопати можеме да видиме дека луѓето на улиците носат маска на нивните подлактици, со тоа што делот што е за страната на лицето, им е е залепен на раката, а потоа по кратко време повторно го ставаме назад, пишува Курир.рс.

„Опасно е да се стори тоа со самата логика на нештата“, вели истакнатиот српски виролог, д-р Ана Глигиќ.

Таа експлицитно тврди: „Откако ќе се отстрани маската, не смее да се става повторно. Ако тоа се стори, вирусот без капки има отворен пат до нас. Маската не смее да се зема двапати без стерилизација, вриење или пеглање“, вели д-р Глигиќ.

Таа забележува дека рацете мора да се мијат пред употреба на маски.

„Маските се порозни на вирусот, бидејќи неговите честички се многу помали од честичките на материјалот од кој е направена маската, што всушност нè штити од пренесување на капки на вирусот, т.е. кашлање или кивање“.

Кога маската се носи на подлактицата, таа може да дојде во контакт со честички од разни бактерии и вируси, не само со вирусот корона, а исто така може да стапат во контакт со пот, што ја нарушува ефикасноста на овој заштитен агент. Некои луѓе, откако ќе ја тргнат маската, ја ставаат во ќесе, џеб или торба, а потоа повторно ја користат без дезинфекција, веројатно водени од фактот дека тие само ја користат, и дека личните предмети што ги користи не се ризични.
Д-р Глигиќ, која беше раководител на лабораторијата во времето на епидемијата на сипаници, во Белград во 1972 година, посочува дека употребата на ракавици е позитивна не само затоа што нè штитат од вируси, туку и затоа што со нив ни е потешко да го допираме лицето отколку што тоа го правиме со голи раце.
Фактор.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 47 минути

(ВИДЕО) DigitalBox: Невести, не грижете се, доаѓаат непредвидливи работи, но се само пролонгирани, не откажани..

Реномираните DigitalBox продукција од Охрид со видео запис ги потсетуваат сите невести за случувањата во непредвидливата пандемија на Коронавирусот. „Непредвидени...

Временска прогнозаПред 7 часа

Денес ќе биде сончево и топло, температури некаде до 35°C

Ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ќе...

ХороскопПред 15 часа

Дневен Хороскоп (10.07) петок

ОВЕН Доколку постои тензија помеѓу вас и вашиот партнер, обидете се да ја решите преку разговор. Ќе бидете изненадени од...

КичевоПред 22 часа

Денес 6 нови случаи од Кичево на Ковид-19, вкупно 168 во нашата држава

Во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19. – Скопје 83 –...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (09.07) четврток

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

МакедонијаПред 2 дена

Корона вирус: Нови 163 заболени денес, од кои 3 од Кичево

Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 87 -Куманово...

СветПред 2 дена

(ВИДЕО) Автобус полн со патници скокна преку мост и заврши во езеро, најмалку 20 загинати, камерите го снимија страшниот момент

Најмалку 20 лица загинаа откако автобус излета од автопат и падна во вештачко езеро во Аншун на југозападот на Кина,...

ХранаПред 2 дена

Еве зошто е потребна салата на нашата трпеза

Зелената салата одамна е дел од нашата трпеза, а еве зошто е добро да ја јадете Одличен сојузник во слабеењето...

Временска прогнозаПред 2 дена

Денес сончево со засилен ветер, додека викендов нови краткотрајни врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува умерен до засилен ветер, од северен...

ХороскопПред 3 дена

Денешен Хороскоп (08.07) среда

Овен Работа – Денеска очекувајте одличен третман од колегите. Не дозволувајте една Шкорпија да ви го упропасти денот. Љубов –На...

НАЈЧИТАНИ