Следете не

Култура

Таско го запали Дукатито и собра 100.000 прегледи за 24 часа (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Луксузни автомобили, мотор, убави девојки се само дел од новиот видео запис „Дукати“ на Таско.

Вчера тој ја промовираше својата нова песна наречена „Дукати“ и за само 24 часа успеа да собере 100.000 прегледи.

Песната е во брз стил, а Таско заедно со 2Бона и Слаткар успеаа за краток временски период да направат бум на македонската естрада, а доказ за тоа се полните дискотеки на нивните настапи ширум Македонија.

Култура

Поглед во најубавите библиотеки низ светот

Avatar

Објавено пред

на

Францускиот фотограф Франк Бобот, кој е голем љубител на пишаниот збор, има направено серија фотографии од некои од најубавите библиотеки низ светот. House of Books претставува колекција од фотографии на библиотеки што тој ги има посетено во различни градови како Париз, Рим, Њујорк и други.

Бобот е познат по своите симетрични композиции, уникатен стил и доловувањето на необична атмосфера. Покрај библиотеките, тој досега има документирано театри, музеи, железнички станици, судови и базени, пишува Bored Panda.

1. Националната библиотека во Париз

2. Библиотеката Мазарин, Париз

 

3. Библиотеката Анџелика, Рим

4. Библиотеката во Бостон

5. Библиотеката во Сорбона, Париз

 

6. Библиотеката Валичелијана, Рим

 

Прочитај повеќе...

Култура

Бестселери што најчесто не ги читаме до крај

Avatar

Објавено пред

на

И покрај фактот што некои книги се доста популарни, читателите не можат да ги дочитаат до крај. Благодарение на методата наречена Hawking Index, смислена од професорот Џордан Еленберг, британскиот Telegraph направи листа на популарни книги што читателите не успеваат да ги дочитаат до крај.

На листата се наоѓаат овие десет книжевни наслови меѓу кои има автор што добил Нобелова награда, познат физичар, политичар, односно автори од различни сфери на животот:

1. Hard Choices – Хилари Клинтон – според Hawking Index, само 1.9% од читателите успеале да ја дочитаат до крај

2. Capital – Томас Пикети, 2.4%

3. Infinite Jest – Дејвид Фостер Валас, 6.4

4. A Brief History of Time – Стивен Хокинг, 6.6%

5. Thinking, Fast and Slow – Даниел Канеман – 6.8%

6. Lean In – Шерил Сандберг, 12.3%

7. Flash Boys – Мајкл Луис, 21.7%

8. Fifty Shades of Grey – Е.Л. Џејмс, 25.9%

9. The Great Gatsby – Френсис Скот Фицџералд, 28.3%

10. Catching Fire – Сузан Колинс, 43.4% од читателите до крај ја дочитале книгата.

Прочитај повеќе...

Култура

(ВИДЕО) Слушнете ја емотивната песна на кичевчанецот Орце Богданоски за своите чеда кои дојдоа на свет после 18 години, испеана на Лешок Фест 2019

Avatar

Објавено пред

на

Нашиот кичевчанец Орце Богданоски учествуваше на овогодинешниот Лешочки Фолк Фест 2019 со својата композиција „Велигденски Благослов“ која е аранжман на маестро Златко Миладиноски, а текстот дело на г-дин Драган Матевски.

Карактеристично во оваа песна е реалната и емотивната приказна за своите две мили чеда Георгиј и Димитриј кои после 18 години брак пристигнаа на свет за г-дин Орце и својата сопруга Марина токму на нашиот голем ден христијански „Велигден“

Нека се благословени!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 11 час

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 17 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 19 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 1 ден

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 1 ден

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 2 дена

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 2 дена

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 2 дена

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 2 дена

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ