Следете не

Спорт

Време е Македонија да дебитира против Полска за прв пат! (ФОТО)

Најсилниот национален фудбалски состав на нашата земја вечерва ја пречекува Полска во третото коло од квалификациите за ЕП 2020, почетокот е добар, меѓутоа вистинскиот тест е токму вечерва.

Македонија тргна со победа против Летонија на домашен терен од 3-1, а потоа ремизираше на гости кај Словенија со 1-1, тоа е секако добар почеток на квалификациите за европскиот турнир во 2020. година, а вечерва следи сериозен тест за избраниците на Игор Ангеловски.

Вечерва на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје гостува лидерот во нашата квалификациска група „Г“, Полска, која во трите меѓусебни дуели со нас има две победи и едно реми, а селекторот Ангеловски реши акцент на вечерашната пресметка да стави на средниот ред.

Токму во играта на средината популарниот „Мрме“ ја гледа шансата која Македонија вечерва треба да ја искористи, па така во тој дел од теренот според почетниот состав кој веќе е познат ќе играат дури петмина, а генерално формациската поставеност е 3-5-2.

Во нападот ударното дуо Пандев и Несторовски ќе се обидат да донесат погодоци за нашиот состав, а кај гостите главна ѕвезда во составот е секако капитенот на тој состав Левандовски кој ќе игра осамен во нападот, а веднаш зад себе ќе ги има Франковски, Зјелински и Гросицки.

Македонија: Димитриевски, Муслиу, Алиоски, Пандев, Ристовски, Велковски, Бејтулаи, Николов, Барди, Елмас и Несторовски.

Мечот во Скопје ќе го суди италијанскиот арбитар Џанлука Роки.

Фото-вест: ffm.mk (архива)

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 1 час

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

КичевоПред 3 часа

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе пружат помош

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од...

КичевоПред 9 часа

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува...

Мобилни уредиПред 12 часа

Note 10 PRO се очекува да биде телефон на годината!

Протекоа фотографии за изгледот на долгоочекуваниот премиум телефон од Samsung. Note серијата секогаш била најдоброто од корејскиот производител, а оваа година се...

ЗабаваПред 12 часа

Еве како само 2 намирници ќе ви помогнат да ги „светнете“ садовите! (ВИДЕО)

Не ви требаат скапи хемикалии за да ги исчистите бакарните садови. Тоа можете да го направите со само две намирници...

ЗабаваПред 13 часа

Ова се 10-те најнеобични парови и дефинитивно нема да ви е јасно како успеале да се спојат! (ВИДЕО)

Видео компилација од најнеобични парови кои дефинитивно нема да ви разјаснат како се „фатиле“ 🙂

ЖивотПред 13 часа

Нема да ви се допадне: Погледнете што му прават цигарите на вашето лице (ВИДЕО)

Време е да кажете НЕ на цигарите, а причините се добро познати…

ЗабаваПред 13 часа

Лесно се открива спонзоруша: Го одби без размислување, но кога му испаднаа парите од џеб сакаше се да му даде

Брутално спуштена спонзоруша во моментот кога проба да влезе во неговиот Мерцедес…

МакедонијаПред 13 часа

Од ноќеска поскапуваат нафтените деривати, ова е новата цена

Бензините и дизелот од полноќ ќе бидат за половина денар поскапи, реши на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика. Според...

ХуморПред 14 часа

Провокативна русокоса на минувачите им викаше да ја допрат за задник другарката, но ..? (ВИДЕО)

Дефинитивно ни на крај памет маживе ова не го очекуваа… 😀

НАЈЧИТАНИ