Следете не

Живот

Зошто се променува времето на часовникот?

Од денеска официјално започна зимското сметање на времето, откако ноќеска стрелките на часовникот се поместија за еден час наназад.

Годишниот ритуал го означува и крајот на летното сметање на времето, кое започнува кога часовниците одат еден час напред кон крајот на март.

Од каде потекнува идејата за промена на часовниците, кој ја измислил оваа пракса и што луѓето мислат за сето ова?

Кој го измислил?

Оваа метода на заштеда на времето била воведена пред повеќе од еден век, како дел од Актот за летно време од 1916 година, што стапил на сила по кампањата на градежникот Вилијам Вилет, кој предложил часовникот да оди напред во пролет и да се враќа назад во зима за луѓето да заштедат енергија и да поминат подолго време на отворено во текот на денот.

Вилет напишал за неговиот предлог во леток наречен „Трошењето на дневната светлина“, објавен во 1907 година.

Додека британското летно време конечно било воведено за време на Првата светска војна, Вилет не била првата личност што ја измислил идејата за менување на времето за зачувување на дневната светлина.

Бенџамин Френклин, еден од основачите на САД, пишувал за идејата во сатирично писмо до уредникот на „Весникот на Париз“ во 1784 година.

И античките Римјани имале имплементирано сличен систем како средство за ефикасно користење на времето во текот на денот. Античките Римјани го поделиле денот во кој имало сончева светлина во 12 периоди со еднаква должина, што ги нарекувале „часови“. Овие часови варирале во должината, помеѓу 45 до 75 минути, во зависност од времето во годината.

Што мислат луѓето за менувањето на часот за зачувување на дневната светлина?

Иако многу луѓе можеби уживаат во идејата дека ќе имаат дополнителен час за спиење кога ќе се врати часовникот, некои сметаат дека оваа пракса треба да се прекине.

Претходно оваа година, Европската комисија спроведе анкета низ континентот, и доби одговор од 4.6 милиони луѓе. 84 отсто од учесниците во анкетата изјавија дека сакаат да се укине летното сметање.

Според претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, милиони луѓе сметаат дека во иднина треба да се придржуваме кон летното сметање на времето низ цела година.

Во септември предлогот беше презентиран од Комисијата за да се стави крај на сезонските промени во 2019 година, а на земјите-членки им беше дадена можност да одлучат за нивно стандардно време.

Некои луѓе тврдат дека менувањето на часовникот може да го зголеми ризикот од сообраќајни незгоди, затоа што повеќето луѓе возат во текот на темната есен и зимските вечери.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 5 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 7 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 14 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 14 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 14 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 15 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ