Следете не

Магазин

3 пијалоци од банана кои топат масни наслаги

Објавено пред

на

Спротивно на мислењето дека бананите треба да се избегнуваат доколку сакате да намалите килограми, таа е една од најпожелните состојки на диеталните пијалоци и тоа благодарение на калиумот кој го решава вишокот вода во телото и влакната кои го забрзуваат метаболизмот во соработка со другите “топачи“ на маснотии како ленот и спанаќот претставувајќи вистинска инвазија за непожелните перничиња.

Бананите изобилуваат со калиум кој помага да се отстрани вишокот вода од организмот, а една банана содржи дури 450 мг од овој елемент. Освен тоа природните шеќери фруктоза, сахароза и глукоза се одличен извор на енергија за нашето тело па конзумирајќи банана се намалува чувството на глад кое често води до забранети калориски оброци и кои се виновни за масните перничиња, додека растителните влакна со кои бананата изобилува се клучни за забрзување на метаболизмот.

Бананата ја користиме во диетални пијалоци како база на која додаваме природни “топачи“ на масти како ленено семе, шумско овошје и спанаќ кои меѓу другото го задоволуваат нашето тело со сите потребни витамини и минерали.

Банана со ленено семе

1 портокал

1 банана

2 лажици сурутка

2 лажици ленено семе

Банана со шумско овошје

1 банана

1 филџан боровинки, малини или брусница

1 лажица мед

1 лажица рендан ѓумбир

пола филџан млака вода

Банана и спанаќ

1 банана

200 гр свеж спанаќ

пола филџан лајт јогурт

третина филџан мелени житарици

1 лажица мед

Подготовката на овие пијалоци е еднаква за сите три, потребно е само состојките да се додадат во блендер и смелат. Овие диетални, но пред се здрави пијалоци конзумирајте ги наутро како појадок бидејќи тогаш телото најдобро ги ресорбира и препознава состојките кои во овој случај ќе направат вистинска инвазија на вашите масни перничиња наталожени на половината и стомакот.

Магазин

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Објавено пред

на

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници.

Google започна со имплементација на „бесконечно“ скролање на мобилни уреди, опција што треба да им го олесни пребарувањето на резултатите на корисниците.

Континуираното скролање значи дека кога ќе стигнете до дното на страницата со резултати од пребарувањето, наместо да кликнете на копчето „Види повеќе“, скролањето ќе продолжи сe додека има резултати што одговараат на барањето.

Според податоците на Google, најголем број корисници ги пребаруваат првите четири страници со резултати во потрага по потребните информации, пишува ЗДНет. Се разбира, најрелевантните резултати се на врвот на листата, но корисниците честопати сакаат да разгледаат и други извори.

Оваа промена во начинот на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе им олесни, па се проценува дека со тоа ќе се зголеми бројот на просечни прегледани страници за пребарување.

Новата опција наскоро ќе биде достапна за секого, и е дел од напорите на Google да го редефинира изгледот на резултатите од пребарувањето преку мобилни телефони, пренесува PC Press. Редизајнирањето ќе овозможи полесно и побрзо пребарување на мобилни уреди, со помала интеракција на корисникот со корисничкиот интерфејс.

Извор: Telegraf

Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Објавено пред

на

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати.

Netflix gaming

Netflix почнува да произведува видео игри, што е големо изненадување. Јавноста се повеќе се интересира зошто оваа компанија се одлучи на ваков чекор? Претплатниците во САД и Канада се намалија за 400.000 во вториот квартал. Тоа беше голем алармен сигнал. Од една страна, загубата на претплатници се толкува како заситеност. Соодветно на тоа, на сцена стапуваат видео игри, кои прво се нудат бесплатно со цел да привлечат нови клиенти.

Главниот оперативен директор на „Netflix“ верува дека „основата за успехот на оваа иницијатива е во одличните видео игри“. Овие два концепта се суштината на успехот. Netflix направи револуција во видео стриминг со видео стриминг за да препорача што треба да гледа едно лице и го насочи производството кон оригинална содржина. Интелектуалната сопственост доведе до глобална промена во дистрибуцијата на медиумите, бидејќи компаниите с increasingly повеќе се држат до своите производи и самите дистрибуираат содржина преку стриминг, наместо да продаваат програми на други.

Резултатите покажуваат дека Netflix во моментов доминира во светот на забавата со 209 милиони глобални претплатници. Компанијата најави дека ќе продолжи да ги следи потребите на своите клиенти и ќе создаде екосистем наменет за нив. Основачот на Netflix еднаш изјави дека дури и смета дека спиењето е конкуренција на Netflix, така што нема сомнение дека ќе продолжи да произведува нови услуги прилагодени на неговите клиенти.

Извор: News

Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите луѓе. Обидете се да избегнете дискусии за други луѓе, не ширете гласини или пренесувајте на други информации што не ги знаете од прва рака. Потрудете се да ја надминете личноста која ве става пред предизвици и покажува продуктивност.

БИК
Ако имате деловни заостанувања, обидете се да ги решите што е можно поскоро за да се посветите на слободно време и забава во мир. Денот е поволен за пократки патувања и екскурзии во природа. Покрај тоа што ќе комуницирате многу успешно, добро ќе се сложувате и со луѓе од различни карактери. Сепак, не земајте с for здраво за готово или не верувајте на секого.

БЛИЗНАЦИ
Очекувајте прилично невообичаен развој. Иако ќе има моменти на неизвесност, сето тоа всушност ќе излезе во ваша корист. Можна е промена поврзана со работното место или групата со која работите и тоа ќе ви овозможи конечно да ја искористите можноста што ја чекате долго време. Слободно потпирајте се на искуствата од минатото и добра меморија.

РАК
Бидете внимателни кога станува збор за лекување на другите. Ако зборувате премногу отворено за вашите емоции, може да навредите личност која многу ќе ви замери и на крајот ќе се дистанцира од вас. Не ги потценувајте приватните проблеми и не дозволувајте да ве измами личност која зборува слатко, но има скриени мотиви.

ЛАВ
Денес ќе можете да се потпрете само на сопствените напори. Бидете внимателни кога станува збор за познаници и нови колеги бидејќи некој постојано ќе ве забавува или дури ќе се обиде да ве спречи да ги постигнете вашите цели. Иако нема да бидете воодушевени од промените во љубовното поле, запомнете дека е полесно да продолжите понатаму ако им се обратите што е можно поскоро.

ДЕВИЦА
Ќе бидете во центарот на вниманието и сите ќе сакаат да се дружат со вас. Нема сомнение дека денес ќе бидете во одлична позиција во однос на услугите, нови можности и добивање информации што не се достапни за секого. Бидете внимателни кога станува збор за ненадејни реакции и трошење пари. Не зборувајте премногу за емоции и не пазарувајте со долгови.

ВАГА
Не верувајте во се што слушате денес. Луѓето, со најдобра намера, ќе ви кажат работи што всушност не се применливи за вас или не се најдобро решение. Сами треба да одлучите кои промени да ги спроведете, а кои да ги отфрлите. Без оглед на искуствата од минатото или околината, држете се до она што го сметате за најсоодветно за себе.

ШКОРПИЈА
Отворете ги сите идеи во кои сте сигурни и вклучете се во оние активности што одговараат на вашите ставови да запознавате нови луѓе, да се дружите и да го подобрите вашиот начин на размислување. Оние од вас кои ќе одлучат да размислат за можност за патување, ќе сфатат дека има многу опции и дека една од авантурите ќе доведе до љубов.

СТРЕЛЕЦ
Ако денес покажете дека сте подготвени за нови предизвици и свесни колку вредите, сигурно ќе остварите финансиска добивка. Не дозволувајте да се чувствувате непријатно ако потрошите повеќе пари за себе од вообичаеното. Отфрлете ги луѓето што се обидуваат да ги потрошат вашите пари, да ви го земат кредитот или да го искористат успехот што сте го постигнале.

ЈАРЕЦ
Кога станува збор за она што сакате да го направите, нема лесно да одредите што можете и што не можете и во колкава мера ви е дозволено да одите. Размислете двапати пред да се најдете во непријатна ситуација и не се потпирајте на она што другите ви го велат. Во љубовта време е да бидете искрени со себе и да ги признаете старите грешки.

ВОДОЛИЈА
Бидете многу внимателни кога станува збор за други луѓе. Се ќе имате под контрола само ако сте тивки и гледате што прават другите. Не откривајте ги вашите намери и ако планирате да ги спроведете промените, направете го тоа многу суптилно. Во љубовта, дел од вас ќе ризикува и на тој начин ќе прифати нов предизвик и конечно ќе продолжи понатаму.

РИБИ
Размислете за вашите избори од минатото, бидејќи само тогаш ќе бидете сигурни дека сте научиле од сопствените грешки и на крајот ќе ги донесете вистинските одлуки. Токму една од овие одлуки денес ќе влијае драстично на врската во која сте моментално. Ако треба да побарате совет, само контактирајте со личност на која и верувате целосно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 3 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 3 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 15 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (17 октомври)

1797.- Во италијанското село Кампоформио кај Удине, потпишан мировен договор меѓу Австрија и Франција, со што се укина Венецијанската република....

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес (17 октомври) недела

ОВЕН Нема да направите грешка доколку строго се придржувате до работата и обврските викендов. Ако одлучите да ја помешате работата...

НАЈЧИТАНИ