Временска прогноза Македонија Случувања

АМСМ+УХМР: Временска прогноза како и состојба на државните патишта и планинските превои

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и по влажни коловози поради врнежи од дожд и снег.

На планинските премини Стража, Ѓавато, Буково и Пресека има остатоци од кашест снег на коловозот, но нема забрана за движење на возилата.

Препорачуваме намалена брзина на движење и исклучително внимателно управување со возилата.

Почнувајќи од попладневните часови врнежите ќе преминуваат во снег на повеќето места низ земјава, освен на југоистокот каде ќе бидат претежно од дожд.

Врнежите ќе бидат пообилни во западните и југозападните делови од земјава, каде се очекува да наврнат и над 30 л/м2 воден талог и на повеќе места ќе се формира снежна покривка.

Нов влажен бран со пообилни врнежи претежно од дожд ќе има во Вторник.