Следете не

Кичево

Аница Трајкоска е „Вешта жена 2018“ за Кичево

На седумнаесеттата по ред манифестација „Вешта жена 2018“ за Кичево, што се одржа синоќа, а на која присуствуваа над 300 посетители и гости, Аница Трајкоска за масата „Пролетен сон“ беше прогласена за „Вешта жена-2018“ за Кичево, со што се здоби со право да учествува и на републичката манифестација, што по 27-ми пат ќе се одржи, на 11 и 12 мај во манастирот Лешок.

Покрај победата на Аница Трајкоска, во категорија Гран при, надвор од конкуренција, учествуваа две маси.

– Во категоријата Гран при, вон конкуренција, учествуваа две маси, а нивните креаторки и победничката Аница Трајкоска ќе учествуваат на републичката манифестација. На свеченоста, ВИП-благодарници, за посебен придонес во својата професија, им беа доделени на Д-р Биљана Настеска, писателката Оливера Ширгоска и Синка Ѓурческа – истакна Јагода Петреска, претседателка на огранокот на Вешта жена за Кичево.

Вечерта беше збогатена и со музичка програма за која беше задолжена тетовската група „Маестро бенд“, а настанот го водеше познатата презентерка Ирена Спировска.

Извор: Зоран Антоски / Нова Македонија

Facebook

Последни објави

КичевоПред 39 минути

НОВО: Ветерот го шири пожарот до сама раскрсница на с.Вранештица-Атишта (ФОТО)

Огнената стихија во атарот на село Вранештица не стивнува. Имено како што веќе информиравме пред неколку часови пожарот беше избувнат...

ЗабаваПред 2 часа

Дневен Хороскоп ➡️ 24-ти Март (Недела)

  Овен (21.03 – 20.04) Викендов нема да имате воопшто работа, па можете конечно малку да одморите и да си...

ЗабаваПред 3 часа

Кичево гордо на нашиот Лозано кој моментално пее во преполна арена (ФОТО)

Ви испраќаме горд поздрав од ВИП Арена моментално, која ечи и е полна до последно место. Нашиот Влатко понесен од...

КичевоПред 7 часа

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 7 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 8 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 9 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 10 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 12 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

Во тренд