Следете не

Магазин

Бракот е света работа, овие лекции треба да ги знаеме и тоа добро

Објавено пред

на

Среќниот брак не е случајност, тој не е судбина и не се случува затоа што вие и саканиот сте родени еден за друг.

Бракот е предизвик кој треба да го зграпчите, можност да создадете прекрасен хармоничен сојуз.

Во него не е важна само љубовта кон партнерот, туку и посветеноста, жртвувањето и трпението.

Сопружниците кои минале низ најсилните брачни бури, чекорејќи заедно со исправена глава, имаат свои мали тајни и совети.

Еве некои од нив:

Изберете го оној кого го сакате и сакајте го оној кого сте го избрале. Не им дозволувајте на парите или на најблиските да ви извршат притисок при изборот на брачен партнер. Тоа е личноста со која ќе го поминете целиот живот, па најдобро е да избирате сами, подеднакво и со срцето и со разумот. А откако ќе го кажете судбоносното „Да“, неопходно е да ја негувате љубовта кон избраникот додека смртта не ве раздели.

Не се откажувајте кога животот ќе ви постави големи препреки. Бракот понекогаш е кревет послан со рози, но некогаш врз него има и трња. Среќата доаѓа во бранови и секој брак минува низ кризни периоди. Тие се како бура – страшни и опасни, но секоја бура одминува. И додека најлесното решение е да се откажете, најдоброто е заедно да ги стегнете забите и да издржите на ударите.

Не водете љубов секогаш во исто време, на исто место и на ист начин. Спонтаноста и креативноста ја одржуваат возбудата на љубовен план. Не паѓајте во предвидливи шеми кои водат кон досаден и монотон интимен однос.

Парите треба да бидат „наши“, а не „мои“ или „твои“. Во секој брак доаѓаат моменти кога финансиските проблеми предизвикуваат главоболки и стрес, но не им дозволувајте да ве свртат еден против друг. Кога влегувате во брак, вие прифаќате да сте со партнерот во добро и во зло, во богатство и во сиромаштија. Не ги делете парите и проблемите на „твои“ и „мои“, тие се „заеднички“. Не мерете со колку придонел секој од вас во семејниот буџет, бидејќи кога-тогаш тоа ќе ви се удри од глава.

Не заборавајте дека вашиот брак е приказна сама за себе. Секој брак е уникатен, па не можете решенијата за брачните проблеми на пријателките да ги применувате за решавање на сопствените. Никогаш не го споредувајте вашиот партнер со други, ниту пак вашиот брак со туѓите бракови. Она што го гледате однадвор не се поклопува секогаш со она што навистина се случува внатре.

„Извини“ не треба да биде најтешкиот збор. На среќните брачни партнери не им претставува проблем да се извинат кога погрешиле.

Почитувајте ја приватноста на сопругот. Среќните партнери имаат сопствени интереси, хобија и омилени активности, како и свои пријатели со кои одржуваат контакт. Тие си даваат простор и причина за да си недостигаат и не навлегуваат во приватноста на другиот.

Понекогаш бидете будалести. Смислата за хумор е важна во бракот. Споделувајте ги смешните случки и никогаш не ја потценувајте моќта на силното смеење до солзи. Дозволено е да бидете детинести. Забавата само го зацврстува бракот.

Никогаш не претпоставувајте, туку комуницирајте. Среќните брачни парови знаат правилно да комуницираат. Тие се ислушуваат меѓусебно, прават компромиси, а понекогаш и се жртвуваат. Добрите партнери не претпоставуваат што го мачи другиот, не чекаат „бурата“ да одмине сама од себе, туку активно го истражуваат проблемот преку непрекината комуникација.

Пријателството со сопругот е исто толку важно колку и љубовта. Сопругот не мора да ви биде најдобар пријател, но мора да влегува во вашиот круг на пријатели. Земајте ги за пример забавните пријателски односи и градете такви и со вашиот сакан.

Прифатете дека не постои совршен брак, туку само совршени моменти. Како што животот не се движи по права линија, така и бракот осцилира. Еден ден може да сте најсреќните луѓе на целиот свет, а веќе наредниот ден да ви се чини дека сè околу вас се распаѓа. Не се разочарувајте кога не оди сè како што сте планирале, не се обвинувајте за лошите случки. Клучот кон среќата е да ги цените повеќе совршените мигови и да сте убедени дека ви претстојат уште многу такви.

Дадените комплименти треба да бидат побројни од изречените критики. Критиките и забелешките не треба да се премолчуваат, но истото важи и за комплиментите. За секоја критика, дајте два комплименти и нема да зажалите.

Партнерот не е нешто кое ви е дадено засекогаш, па почитувајте го. Може да постои почит без љубов, но не може да има љубов без заемно почитување.

Технологија

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Објавено пред

на

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на податоците на Европската унија соопшти дека компанијата ги прекршила законите за приватност. Казната е изречена на 16 јули и е најголемата досега регистрирана, по што следуваат 50 милиони евра на Гугл од 2019 година.

Регулаторното тело објави дека обработката на личните податоци на Амазон не е во согласност со барањата на ГДПР, а компанијата призна дека добила наредба да ги промени деловните практики. Амазон рече дека регулаторната одлука е неоснована и додаде дека планира силна одбрана за ова прашање. Казната за наводното прекршување на законот е изречена во Луксембург, каде што Амазон има седиште во Европа. Оваа парична казна го означува најновиот пример за европски контроли што влегуваат во Биг Техника.

Официјални лица во Европа и Велика Британија повеќе ги доведуваат во прашање деловните практики на компаниите, вклучувајќи ги Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл, поради наводите дека тие и нанеле штета на конкуренцијата и ја злоупотребиле приватноста на потрошувачите. Амазон изјави дека информациите за клиентите не протекле и дека одржувањето на безбедноста на информациите на своите клиенти и нивната доверба е врвен приоритет. Според законот за заштита на приватноста на ЕУ, прекршувањата може да се казнат до 20 милиони евра или 4% од глобалниот приход на компанијата, во зависност од тоа кој е поголем.

ФОТО: Sagar Soneji / pexels.com
Извор: CNN

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес (4 август) среда

Објавено пред

на

ОВЕН 
Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што никогаш не би можеле да го заборавите, внимавајте да не покажете ентузијазам премногу брзо. Вниманието и умереноста се сосема доволни за да се создаде нов почеток со добри темели. Кога станува збор за приватни работи, сменете го начинот на размислување.

БИК
Време е да се подмират старите сметки, но овој пат во фигуративна смисла. Продолжете да ги исполнувате своите ветувања или надоместувајте ги старите грешки. Во моментот кога ќе се ослободите од сите оние обврски и работи што ве враќаат само во минатото, исто така ќе се ослободите од стресот или напнатоста. Во љубовта дејствувајте повесело и отворено.

БЛИЗНАЦИ
Тајните ќе ве доведат само во неволја. Личноста што ја познавате преку работа или преку заеднички пријатели ќе открие нешто што се обидувавте да го скриете. Оние од вас кои се незадоволни од својата работа и сметаат дека веќе нема простор за подобрување, треба да го истражите пазарот и да бидете мотивирани да барате што ќе им одговара повеќе.

РАК
Планирајте семејно обединување или свртете се кон договарање состанок со личност која се повеќе ве привлекува. Денес, барем кога станува збор за меѓучовечки односи, нема да можете да правите грешки, па опуштете се, забавувајте се и уживајте во животот. Ако некој вети дека ќе ви помогне или се обврзе на нешто што е многу важно за вас, прифатете го без многу размислување.

ЛАВ
Иако денес нема да бидете емотивно збунети од вашата вина, ќе ви биде тешко да одолеете на немирите и напнатоста, особено ако во последно време се занимавате со туѓите проблеми. Бидете внимателни ако планирате да се впуштите во таен љубовен партнер или деца, зборовите ќе доведат до заблуди. Истражете сами што навистина ве интересира.

ДЕВИЦА
Ако во моментов не сте на одмор, треба да започнете да го планирате следното или барем да организирате пократко патување за време на викендот. Ќе ви биде тешко да се концентрирате на работа, но позитивни промени ќе дојдат кај вас преку патување и учење. Оние од вас кои се слободни денес ќе сретнат интересна личност додека се зафатени да дадат ветување.

ВАГА
Без разлика дали сте вработени или не, денот е идеален за поднесување биографии и пишување отворени апликации за работа. Размислете за старите цели, особено оние што сте ги имале пред неколку години, можеби ќе бидете изненадени кога ќе сфатите како сеуште можете да ги постигнете. Повеќето денови ќе се сведат на гледање наназад, учење и решавање на старите грешки.

ШКОРПИЈА
Пред да донесете одлука поврзана со приватниот живот, измерете ги сите добрите и лошите страни, разгледајте ги резултатите и размислете со кого работите. Личноста на која се потпиравте неколку пати во минатото, овој пат може да ве разочара. Најдобро ќе ги избегнете проблемите ако се свртите кон разумот наместо кон срцето. Не брзајте со емоции.

СТРЕЛЕЦ
Ситуацијата ќе се промени доста брзо денес. За да избегнете непријатни разговори и конфронтации со претпоставените, ќе треба строго да ги почитувате правилата и да ги имате предвид ограничувањата во секое време. Личноста со која сте работеле или сте работеле во минатото, најверојатно ќе ве натера да се чувствувате виновни. Останете подалеку од оние луѓе кои се неразумни и строги.

ЈАРЕЦ
Денес ќе можете да направите некои интересни промени поврзани со домот, домувањето и семејството. Денот е генерално поволен за планирање приватни работи и обврски. Кога станува збор за финансиите, може да очекувате интересен пресврт на настаните во средината на денот. Бидете паметни и претприемнички, не плашете се јасно да кажете што очекувате и до кога.

ВОДОЛИЈА
Внимавајте што зборувате бидејќи големи се шансите дека ненамерно ќе навредите личност што не треба или ќе ширите дезинформации. Кога станува збор за односите со семејството, пријателите и колегите, емоциите ќе излезат на површина, па погрешната реакција може да предизвика конфликт. Прегледајте ги вашите мотиви.

РИБИ
Очекувајте неочекувано, особено кога станува збор за пари, подароци, изненадувања, добивки од коцкање и невообичаени околности што ве мачат и се поврзани со семејниот имот или инвестициите. Ако ве очекуваат документи, бидете подготвени да ја преземете контролата врз ситуацијата и сами да истражите што е потребно за да продолжите понатаму.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Објавено пред

на

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето е уште една голема активност за вежбање на мозокот. Според когнитивниот невронаучник д -р Каролин Лиф, мозокот е единствениот орган во телото кој се подобрува со возраста, но треба да се вежба.

Постојат активности што таа ги препорачува за зачувување на младоста на мозокот, на пример:

Читањето
Читањето воопшто е неверојатен начин за вежбање на умот и креативно размислување. Но, може да имате дополнителни придобивки ако обрнете внимание на тоа како читате.

„Мора да читате со ентузијазам, да консумирате и да уживате во зборовите. Наместо да читате неколку страници без ентузијазам пред спиење, бидејќи сте слушнале дека е добро за вас, дозволете му на вашиот ум да влезе во друг свет. Ова создава одличен проток на крв во мозокот и активира рамнотежа на фреквенции во мозокот што може да промовира здрава невропластичност “, објаснува д -р Лиф.

Решете сложени загатки со други
Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад, вели д -р Лиф.
Сепак, не само загатките можат да ја стимулираат мозочната активност. Психијатарот и експерт за нарушувања на мозокот Даниел Амин рече дека тенисот на маса е најдобрата игра за мозокот.

Променете го начинот на кој слушате музика
Да, нешто едноставно како слушање музика може да го подобри мозокот. Д -р Лиф вели дека слушањето музика, дозволувајќи ви да ве „носи“, може да има регенеративно влијание врз целокупниот проток на енергија во мозокот.

Набљудувајте се себеси и вашето влијание врз другите
Ова ќе вклучува различни фреквенции на мозокот, особено алфа фреквенција, вели д -р Лиф. Ова може да ви помогне да ги идентификувате токсичните модели што ви се потребни за детоксикација, што навистина може да влијае на вашата возраст и здравјето на мозокот, пишува PureWow

/n1info.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 22 минути

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила...

ТехнологијаПред 53 минути

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на...

ХороскопПред 14 часа

Хороскоп за денес (4 август) среда

ОВЕН  Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што...

Здравје и убавинаПред 18 часа

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето...

КичевоПред 18 часа

Настап на Balter во Република 96250

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter. Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент...

МузикаПред 19 часа

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како „Куку Леле“ кој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во...

КичевоПред 22 часа

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на...

МакедонијаПред 23 часа

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а...

Временска прогнозаПред 1 ден

До четврток многу топло, па заладување – во прилог детална анализа на времето

До четврток продолжува ЕКСТРЕМНО ТОПЛОТО време со натпросечни температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 33 до  40 степени....

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден – (3 август)

216. п.н.е. – Државникот и генерал на Картагина, Ханибал, им го нанесе најтешкиот пораз на Римјаните во историјата на Римската...

НАЈЧИТАНИ