Следете не

Магазин

Бракот е света работа, овие лекции треба да ги знаеме и тоа добро

Објавено пред

на

Среќниот брак не е случајност, тој не е судбина и не се случува затоа што вие и саканиот сте родени еден за друг.

Бракот е предизвик кој треба да го зграпчите, можност да создадете прекрасен хармоничен сојуз.

Во него не е важна само љубовта кон партнерот, туку и посветеноста, жртвувањето и трпението.

Сопружниците кои минале низ најсилните брачни бури, чекорејќи заедно со исправена глава, имаат свои мали тајни и совети.

Еве некои од нив:

Изберете го оној кого го сакате и сакајте го оној кого сте го избрале. Не им дозволувајте на парите или на најблиските да ви извршат притисок при изборот на брачен партнер. Тоа е личноста со која ќе го поминете целиот живот, па најдобро е да избирате сами, подеднакво и со срцето и со разумот. А откако ќе го кажете судбоносното „Да“, неопходно е да ја негувате љубовта кон избраникот додека смртта не ве раздели.

Не се откажувајте кога животот ќе ви постави големи препреки. Бракот понекогаш е кревет послан со рози, но некогаш врз него има и трња. Среќата доаѓа во бранови и секој брак минува низ кризни периоди. Тие се како бура – страшни и опасни, но секоја бура одминува. И додека најлесното решение е да се откажете, најдоброто е заедно да ги стегнете забите и да издржите на ударите.

Не водете љубов секогаш во исто време, на исто место и на ист начин. Спонтаноста и креативноста ја одржуваат возбудата на љубовен план. Не паѓајте во предвидливи шеми кои водат кон досаден и монотон интимен однос.

Парите треба да бидат „наши“, а не „мои“ или „твои“. Во секој брак доаѓаат моменти кога финансиските проблеми предизвикуваат главоболки и стрес, но не им дозволувајте да ве свртат еден против друг. Кога влегувате во брак, вие прифаќате да сте со партнерот во добро и во зло, во богатство и во сиромаштија. Не ги делете парите и проблемите на „твои“ и „мои“, тие се „заеднички“. Не мерете со колку придонел секој од вас во семејниот буџет, бидејќи кога-тогаш тоа ќе ви се удри од глава.

Не заборавајте дека вашиот брак е приказна сама за себе. Секој брак е уникатен, па не можете решенијата за брачните проблеми на пријателките да ги применувате за решавање на сопствените. Никогаш не го споредувајте вашиот партнер со други, ниту пак вашиот брак со туѓите бракови. Она што го гледате однадвор не се поклопува секогаш со она што навистина се случува внатре.

„Извини“ не треба да биде најтешкиот збор. На среќните брачни партнери не им претставува проблем да се извинат кога погрешиле.

Почитувајте ја приватноста на сопругот. Среќните партнери имаат сопствени интереси, хобија и омилени активности, како и свои пријатели со кои одржуваат контакт. Тие си даваат простор и причина за да си недостигаат и не навлегуваат во приватноста на другиот.

Понекогаш бидете будалести. Смислата за хумор е важна во бракот. Споделувајте ги смешните случки и никогаш не ја потценувајте моќта на силното смеење до солзи. Дозволено е да бидете детинести. Забавата само го зацврстува бракот.

Никогаш не претпоставувајте, туку комуницирајте. Среќните брачни парови знаат правилно да комуницираат. Тие се ислушуваат меѓусебно, прават компромиси, а понекогаш и се жртвуваат. Добрите партнери не претпоставуваат што го мачи другиот, не чекаат „бурата“ да одмине сама од себе, туку активно го истражуваат проблемот преку непрекината комуникација.

Пријателството со сопругот е исто толку важно колку и љубовта. Сопругот не мора да ви биде најдобар пријател, но мора да влегува во вашиот круг на пријатели. Земајте ги за пример забавните пријателски односи и градете такви и со вашиот сакан.

Прифатете дека не постои совршен брак, туку само совршени моменти. Како што животот не се движи по права линија, така и бракот осцилира. Еден ден може да сте најсреќните луѓе на целиот свет, а веќе наредниот ден да ви се чини дека сè околу вас се распаѓа. Не се разочарувајте кога не оди сè како што сте планирале, не се обвинувајте за лошите случки. Клучот кон среќата е да ги цените повеќе совршените мигови и да сте убедени дека ви претстојат уште многу такви.

Дадените комплименти треба да бидат побројни од изречените критики. Критиките и забелешките не треба да се премолчуваат, но истото важи и за комплиментите. За секоја критика, дајте два комплименти и нема да зажалите.

Партнерот не е нешто кое ви е дадено засекогаш, па почитувајте го. Може да постои почит без љубов, но не може да има љубов без заемно почитување.

Хороскоп

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

Објавено пред

на

ОВЕН

Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика за нова врска. Не се двоумете, туку препуштете се на емоциите. Полни сте со сила и енергија.

БИК

Доколку очекувате почеток на нова деловна соработка, потрудете се да бидете доволно одговорни и сериозни. Поволен ден за нова љубовна врска. Пред вас е добра фаза за љубов. Низок притисок.

БЛИЗНАЦИ

Имате многу работа и важно е да бидете посветени на своите одговорности за да бидете успешни. Го сакате својот партнер и убаво ви е кога сте заедно. Уживате во љубовта. Добро се чувствувате во своја кожа.

РАК

Нема да имате многу работа денес. Ве очекува фаза во која ќе имате доволно време за одмор. Ве очекува ново познанство кое може да води до интересна емотивна врска. Важно е да најдете начин да се опуштите.

ЛАВ
Бидете трпеливи и не реагирајте во афект. Деловната ситуација од вас ќе бара смиреност. Ве очекува поволна фаза за нови емотивни случувања. Пред вас е период во кој ќе имате ново познанство. Одмарајте што повеќе.

ДЕВИЦА

Задоволни сте со ситуацијата на деловно поле. Не ве очекуваат поголеми промени и проблеми на ова поле. Покрај саканата личност се чувствувате убаво. Таа ви посветува многу внимание и нежност. Ве очекува добар ден. Проблеми со забите.

ВАГА

Потребно е да покажете подготвеност да започнете во еден нов правец кога е вашата работа во прашање. Ви делува дека нема да успеете да ги решите проблемите кои сте ги имале на љубовно поле. Не се заморувајте премногу.

ШКОРПИЈА

Може да добиете можност да се спојат вашите таленти. Поволен период за занимавање со креативна работа. Поволен ден за промени на љубовно поле. Спремни сте за пресврти! Зголемете го внесот на овошје и зеленчук!

СТРЕЛЕЦ

Промените на деловно поле на почетокот тешко ви паѓаат и треба време за да ги прифатите. Ситуацијата е поволна за нови познанства. Ве очекува ден во кој ќе имате почеток на врска. Проблеми со притисокот.

ЈАРЕЦ

Може да очекувате поддршка од страна на деловното опкружување. Генерално може да имате среќа на ова поле. Ве очекува понуда за незадолжителна врска, но сега вие не сте подготвени за тоа. Осетливи стапала и зглобови на нозете.

ВОДОЛИЈА

Ќе успеете да ги остварите деловните проблеми кои ги имате во план. Пред вас е поволен период за работа. Можно е да не сте сигурни дали и верувате на личноста која ви се допаѓа. Потрудете се редовно да вежбате од дома.

РИБИ

Во текот на денешниот ден ќе бидете склони кон некои проблеми и кавги на деловно поле. Спремни сте да и покажете на саканата личност искрени емоции и да се посветите кон стабилизација на вашиот емотивен однос. Добро се чувствувате.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Како да се спречи дехидратацијата во вашиот организам?

Објавено пред

на

За спречување на дехидрацијата Светската здравствена организација препорачува посебен рехидратациски раствор (ОРС). Имено, тој содржи балансирана комбинација на вода, соли, шеќер, калиум и останати потребни елементи. Рехидратацискиот раствор се дава во зависност од телесната тежина, стапката на самата дехидрација, најпрво во мали количини, а понатаму во се поголеми. Потребно е растворот да се зема што почесто за да има подобро и побрзо влијание.

Дехидрацијата се појавува кога на нашето тело ќе му недостасуваат течности, а тоа е многу опасно доколку имаме слаб имунитет. Главната цел во решавањето на дехидрацијата е што побрзо да ја надополниме течноста, солта и минералите кои се изгубени. Слатките сокови и газираните пијалоци не се вистински микс за потребите на телото.

Се до денес, ОРС им го спасил животот на најмалку два милиони луѓе и воедно се смета за еден од најважните достигнувања во медицината во 20 век.

Повраќањето и дијареата се две најчести причини за дехидратација. Симптом може да биде и зголеменото потење, а тоа се јавува кога телото самостално сака да се олади. Причите за претерано и појачано потење можат да бидат разни, но воглавно тоа е зголемена температура. Поради таа причина кај болните се препорачува поголемо конзумирање на течности. Така ризикот за дихидрација е сведен на минимум.

Дехидрацијата ќе ја препознаете по силната главоболка, сувата кожа и усните, намаленото потење, зголемената телесна температура, заморот и гадењето/повраќањето. Дехидрацијата на самиот почеток не е толку опасна, лесно може да се спречи, меѓутоа, доколку не се излечи на време преминува во тежок облик. Таквиот облик на дехидрација може да доведе до бессознание, кома, откажување на органите, а во најтешкиот облик и до смрт.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„WhatsApp“ со нова функција за префрлање ваши податоци до друг телефон во „offline“ метод без интернет

Објавено пред

на

Можете да ги префрлите вашите податоци на WhatsApp од еден телефон на друг без резервна копија од Google Drive.

WhatsApp додаде нова функција за шифрирана резервна копија. Оваа функција обезбедува можност да направите резервна копија од вашите податоци на WhatsApp и да ги префрлите на друг телефон преку офлајн метод. Потребно е само апликација како RAR.

Методот работи со правење резервна копија од датотеките, пакување на сите податоци во една папка, а потоа пренесување на таа папка на друг телефон. Секако, најголемата предност на оваа функција е тоа што можете да префрлувате податоци без да користите Интернет.

Извор: Индијан експрес

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 4 часа

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 9 часа

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 9 часа

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

Здравје и убавинаПред 13 часа

Како да се спречи дехидратацијата во вашиот организам?

За спречување на дехидрацијата Светската здравствена организација препорачува посебен рехидратациски раствор (ОРС). Имено, тој содржи балансирана комбинација на вода, соли,...

МакедонијаПред 13 часа

Од 3,431 тестирања регистрирани 472 нови случаи на Ковид-19, починале 8 пациенти, оздравени 498 луѓе..

Направени се 3.431 тестирања, а регистрирани се 472 новислучаи на КОВИД-19: Скопје – 222, Куманово – 47, Прилеп – 30,...

Социјални мрежиПред 14 часа

„WhatsApp“ со нова функција за префрлање ваши податоци до друг телефон во „offline“ метод без интернет

Можете да ги префрлите вашите податоци на WhatsApp од еден телефон на друг без резервна копија од Google Drive. WhatsApp...

МакедонијаПред 14 часа

По една седмица од покачувањето, од денес авто-плинот со нова исто така покачена цена за литар

По само една неполна седмица од последното покачување на авто-плинот, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена...

КичевоПред 18 часа

Да помогнеме во работната акција во манастир св.Ѓорѓија – с.Кнежино

Во договор со сестра Софија од истиот манастир и нејзин благослов 🙏 на ден петок 22.10.2021 год. со почеток од...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (19 октомври) вторник

ОВЕН Вие сте еден чекор пред другите, бидејќи знаете како точно да предвидите нечија реакција или одговор во деловните преговори....

музика музика
ВидеоПред 1 ден

Музика од врвот на Илиница

Порта.мк беше дел од снимањето на првиот live set проект кој излезе под продукција на montparnasse.music. Избраната локација, врвот на...

НАЈЧИТАНИ