Следете не

Магазин

Дали сте знаеле колку всушност е лековит сокот од Компири!?

Avatar

Објавено пред

на

Можеби ќе се запрашате зошто некој би пиел сок од компири, но не е секогаш се во вкусот. Најлековитите нешта имаат потполно непривлечен вкус за нас, а она што за нас е највкусно, всушност и најмногу ни наштетува.

Сокот од компири е прилично блунтав и безвкусен, но е исклучително здрав, па се пие и во рамките на Бројсовата медицинска диета. Еве за што се е добар овој лековит сок.

Го алкализира телото

Сокот од компири е базен па затоа може да помогне во воспоставување на кисело-базна рамнотежа на организмот, што е особено важно за нас бидејќи начинот на исхрана денес предизвикува нашето тело секогаш да посакува киселост.

Помага против гихт

Го намалува нивото на уричната киселина и со самото тоа помага против гихт.

Има против-воспалително дејство

Поради ова сокот од компири може да помогне кај артритис и други облици на воспалителни процеси, посебно кај зглобовите, но и при болки во грбот. Исто така, сокот од компири ја поттикнува циркулацијата во сите телови на телото.

Ја чисти кожата

Сокот од компири има смирувачко дејство на егземите, па дури и на акните и помага да се исчисти кожата.

Помага во процесот на слабеење

За таа цел треба да се пие по една шолја сок од компири пред појадокот и уште една 2 до 3 часа пред легнување.

Го чисти црниот дроб

Затоа може да се користи за детоксикациски диети (како што се користи и во Бројсовата диета), но исто така и може да го потпомогне функционирањето на црниот дроб и жолчната кеса, доколку постојат проблеми. За оваа цел се пијат 2дл сок наутро, на празен стомак.

Помага во лекувањето на гастритис и чир

За таа цел се препорачува да се консумира по една лажица сок од компири разреден со малку вода половина час пред појадокот, ручекот и вечерата.

Како се прави?

Многу едноставно е да се направи овој лековит сок. Компирите добро измијте ги и излупете ги и отстранете ги сите зелени делови и никулци доколку ги има. Потоа изрендајте го и ставете го во ленена крпа и исцедете го сокот (може да употребите и соковник).

Сокот секогаш пијте го свежо исцеден, а ако ви е невкусен, може да го измешате со сок од лимон, јаболки, моркови и мед…

Магазин

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Avatar

Објавено пред

на

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали за комплетно новите слушалки PSVR за својата најнова конзола, а фокусот ќе биде на целокупното искуство и визуелниот квалитет.

Драматичен скок во перформанси

Може да очекувате драматични скокови на перформанси, вклучително и поголема резолуција, пошироко видно поле и подобро следење, но исто така ќе добиете нов VR контролер со елементи на контролорот DualSense и подобра ергономија. Вие нема само да мавтате околу редизајнираните контролери за движење од 2010 година. Новите VR очила ќе се поврзат и со PS5 со еден кабел. Значи, не е безжичен, но сепак треба да биде помалку комплициран од моменталната поставка на мулти-кабелската платформа PSVR.

За жал, мора да бидете трпеливи. Sony предупреди дека во 2021 година нема да гледате VR слушалки за PS5 бидејќи има уште многу работа. Оваа најава понатаму покажува дека Sony сè уште е посветена на консолидирање на VR и дека ќе има причина да се надгради на новиот систем ако копнеете за таа дополнителна нуркање во вашите игри.

Прочитај повеќе...

Магазин

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Avatar

Објавено пред

на

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што ги експлоатира децата. Едната е pop-up порака што тој планира да ја прикаже во апликациите на Фејсбук до луѓето кои користат изрази за пребарување поврзани со истражување на деца. Детално ќе ги објасни последиците од гледањето на таквата содржина и ќе обезбеди информации за тоа како да добиете помош од организации.

Ажурирани упатства за безбедност на децата

Втората мерка се фокусира на „не злонамерно споделување“ на вирусна, meme детска експлоататорска содржина. Луѓето кои го споделуваат овој материјал ќе видат безбедносно предупредување за штетата што може да ја предизвика објавата. Предупредувањето вклучува порака дека содржината ги крши правилата на Facebook заедно со правните последици од споделувањето таков материјал. Facebook ќе ја отстрани содржината и ќе ја пријави до Националниот центар за исчезнати и злоупотребени деца и ќе избрише сметки што промовираат ваков материјал.

Facebook ги ажурираше упатствата за безбедност на децата на друго место. Покрај тоа, компанијата го ажурираше менито за известување во неколку области на Facebook и Instagram. Корисниците можат да ја изберат опцијата наречена „вклучува дете“ во делот Голотија и сексуални активности. Фејсбук вели дека материјалот доставен на овој начин ќе има приоритет на рецензентите на содржините. Исто така, го усвои API за безбедност на содржината на Google за да открие кога објавите може да содржат експлоатација на деца и да им се даде приоритет на прегледувачите. Компанијата долго време користеше разни системи за откривање за да се искорени содржината што ја искористуваат децата и да се најдат потенцијално несоодветни активности со деца.

Прочитај повеќе...

Магазин

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Avatar

Објавено пред

на

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата. Друга карактеристика е Communities.

Super Follows им овозможува на корисниците да им наплатуваат на своите следбеници за пристап до специјална содржина. За одредена месечна сума, корисниците на Super Follows ќе можат да гледаат ексклузивна содржина, да добиваат newsletter наменети само за претплатници, попусти на кориснички производи, пристап до заедницата и многу повеќе. Опциите зависат од индивидуалната сметка и од она што тие сакаат да им го понудат на своите претплатници.

Друга функција се Communities. Корисниците ќе можат да создаваат и да се приклучуваат на групи кои покриваат специфични теми или интереси. Овие делови од заедниците тогаш ќе можат да ги видат објавите на други корисници со кои споделуваат мислење, наместо претходната структура што беше случајна.

Нема информации за тоа кога функциите Super Follows и Communities ќе станат достапни на корисниците.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 1 час

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 1 час

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 1 час

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

МагазинПред 2 часа

Android 12 носи иновации: Олеснува испраќање на СМС пораки

Google неодамна воведе нова верзија на оперативниот систем Android – Android 12. Една од интересните карактеристики се однесува на начинот...

АвтомобилиПред 2 часа

Ова е нов знак што ќе ги краси автомобилите на Peugeot

Peugeot е една од најстарите активни марки на автомобили, која од 1850 година е украсена со грб украсен со глава...

Социјални мрежиПред 7 часа

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди...

МакедонијаПред 7 часа

Кобното утро на 26 февруари, на денешен ден почина Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена на делегацијата и двајца пилоти, вечна слава!

На денешен ден во кобното утро на 26.02.2004 – владиниот авион – Кингер, се урна помеѓу селата Хусковичи и Ротимље,...

ХороскопПред 14 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

КичевоПред 16 часа

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 19 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

НАЈЧИТАНИ