Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (26.3.18) Понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Пренесете ја својата инспирација и добро расположение на саканата личност. Слободно прифатете ја играта на заведување во нечие друштво.
РАБОТА: Понекогаш различните детали имаат пресудно значење за крајниот успех меѓу соработниците
СОВЕТ: Важно е да остварите рамнотежа помеѓу гласот на разумот и своите чувства.
БИК
ЉУБОВ: Важно е да ја сочувате меѓусебната доверба и наклонетост во средбата со саканата личност. Ги преувеличувате своите сомнежи
РАБОТА: Некој ви нуди добра деловна можност, но истовремено очекува одредена противуслуга.
СОВЕТ: ДОбро ќе ви дојде повеќечасовен сон и психофизичка релаксација.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Изненадете ја саканата личност на несекојдневен начин. Иако имате доволно фантазија се е возможно да се промени во позитивен правец.
РАБОТА: Некој ги оспорува вашите идеи или влијание кое го имате во деловните кругови. Со неколку добри чекори може да ги решите своите проблеми.
СОВЕТ: Важно е да го зачувате позитивното расположение.
РАК
ЉУБОВ: Добро ќе ви дојде романтична средба со една блиска личност или некоја омилена забава во познато друштво. Опуштете се.
РАБОТА: Се науѓате во неблагодарна позиција и некој ви наметнува свои деловни правила. Бидете доволно разумни и мудри.
СОВЕТ: Важно е правилно да ја насочите својата креативна енергија.
ЛАВ
ЉУБОВ: Сите проблеми може да се поправат ислучиво во договор со блиска личност. Простете му на партнерот за ситните пропусти.
РАБОТА: Неизвесноста во деловните преговори дополнително влијае на вашата концентрација. Покажете доволно разбирање за различното мислење.
СОВЕТ: Подобрете ја кондицијата
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Поможбата на Месечината влијае на вашето сентиментално расположение. Некогаш забранетото овошје има горчлив вкус.
РАБОТА: Се соочувате со ралични проблеми кои ви пречат во работата. Потребно е да ги завршите започнатите обврски.
СОВЕТ Посветете внимание на своите сонови
ВАГА
ЉУБОВ: Чувствувате но емотивен ентузијазам, важно е некој да ве гледа со топол поглед. Ве привлекуваат различни предизвици.
РАБОТА: Од вас се очекува да имате брилијантна улога или извонреден успех. Дајте го максимумот во областа за која најмногу се интересирате.
СОВЕТ: Вие сте во одлична психо-физичка форма.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Вие сте привлечени кон емоционални ситуации кои изгледаат премногу комплицирани или предизвикувачки. Застанете во “критичен момент”.
РАБОТА: Тактиката што ја спроведувате донесе позитивни резултати, но не и нечија љубов. Постојат граници до кои можете да се спротивставите.
СОВЕТ: Важно е да постигнете психолошка рамнотежа и да ги координирате вашите различни одговорности.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Кога се сретнувате со некој близок, обрнете внимание на заедничките прашања што ве приближуваат. Бидете доволно иновативни во секој поглед.
РАБОТА: Размислете за нова деловна спогодба, нема потреба да потценувате нечии информации или практични способности.
СОВЕТ: Ви треба креативна пауза и психолошко олеснување.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Понекогаш ги преувеличувате барањата на вашата сакана. Покажете повеќе нежност и искрена благодарност за она што го добивате.
РАБОТА: Важно е добро да се разберете добро со блиските соработници и да поставите правила во деловниот аранжман.
СОВЕТ: Избегнувајте нездрава храна и лоши навики.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Вашата гордост нежно доаѓа до површината, што е лош знак во однос на некој близок.
РАБОТА: Треба да го почитувате основниот протокол за деловна соработка.Обрни внимание на нечиј корисни предлози.
СОВЕТ: Важно е правилно да ја канализирате вашата креативна енергија.
РИБИ
ЉУБОВ: Делувате вознемирено, ви влијае однесувањето на партнерот или изговори кои упорно ги користи. Не верувате во она што го слушате.
РАБОТА: Вие не можете да го контролирате вашето незадоволство, и не можете да му помогнете на некој друг да го ограничи вашето влијание.
СОВЕТ: Ќе ви помогне релаксација или престој во природа.

Занимливости

Дали сте знаеле дека на жените им е потребен повеќе сон од мажите, еве и зошто..

Објавено пред

на

Американски научници открија дека на жените им е потребен сон повеќе од мажите. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално во текот на денот. Оваа вест мажите би можеле да ја дочекаат како доказ за некаков вид на нивна супериорност.

Причината како што наведуваат за ваквата состојба е што на женскиот мозок му треба повеќе време да се опорави – затоа што во текот на денот извршува посложени задачи од машкиот мозок.

Тим од универзитетот „Дјук“ открива дека жените на кои хронично им недостасува квалитетен сон, честопати страдаат од депресија и вознемиреност. За разлика од нив, на мажите на кои им е скратен сонот не ги покажуваат овие симптоми.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Netflix ја прекинува услугата за испорака на ДВД до дома

Објавено пред

на

Netflix ни е познат како стриминг видео услуга, но малкумина знаат дека првично започна како услуга за изнајмување видео ДВД на корисници, преку поштенската услуга. Интересно е што оваа услуга постои до денес. Сепак, компанијата најави дека оваа услуга (конечно) ќе биде прекината на 29 септември, повеќе од 26 години од основањето на компанијата. Корисниците ќе можат да ги вратат изнајмените ДВД-а до 27 октомври.

Во официјалното соопштение што го објави Netflix по тој повод, се наведува дека компанијата отсекогаш сакала на своите претплатници да им ја обезбеди најдобрата услуга. Но, како што се намалува пазарот на ДВД, станува се потешко да се обезбедат наслови на видео и логистика, поради што, за жал, беше одлучено да се прекине оваа услуга.

Netflix е основан во 1997 година како услуга за плаќање по изнајмување, која ја искористи предноста на тогашниот нов и, во споредба со VHS, супериорен медиум за репродукција на видео содржини. Во текот на 1999 година, компанијата се преориентира на модел на претплата, кој се користи и денес. Тој модел им овозможува на корисниците да го дефинираат редоследот по кој се испраќаат дисковите кога ќе станат достапни. Веќе во тоа време беа достапни неколку модели на претплата, што овозможи да се изнајмат неколку филмови во истиот временски период.

Стриминг верзијата на Netflix беше лансирана во 2007 година, како додаток на поштенскиот метод за изнајмување филмови. Малку подоцна, на крајот на првата деценија на овој век, стриминг имаше повеќе претплатници отколку корисници кои добиваа ДВД-а по пошта, а на крајот на 2010 година компанијата понуди посебна услуга за стриминг, целосно независна од претходниот бизнис модел.

Интересно е што овој потег на почетокот беше слабо примен, пред се поради повисоката цена на претплатата на услугата за стриминг. Сепак, со текот на времето, стримингот го презеде и бројот на корисници продолжи да расте до 2022 година, кога Netflix доживеа пад на претплатниците за прв пат во два последователни квартали. Ова резултираше со побрзо откажување на многу серии и најавени филмови. За да ги намали последиците, компанијата презеде различни мерки, а една од нив е најавата за поскапа претплата за корисниците кои ги споделуваат своите лозинки.

Кога станува збор за изнајмување ДВД, единствената голема промена со која се обиде Netflix беше ребрендирањето на услугата во 2011 година. Qwikster требаше да биде самостојна верзија на Netflix и беше планирано да се дозволи изнајмување на видео игри (исто така на ДВД) покрај филмовите. Сепак, по само неколку недели, оваа идеја беше напуштена.

Инаку, Netflix ја даде и информацијата дека од своето основање до претплатниците испратил повеќе од пет милијарди ДВД-а. Претплатниците ќе можат да ја преземат својата историја на изнајмување во PDF формат до 27 октомври, по што тие податоци ќе бидат избришани, заедно со сите лични податоци на корисникот.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Занимливости

Едноставна навика која спречува непријатен здив на утро

Објавено пред

на

Непријатниот утрински здив е многу честа појава, а неговите предизвикувачи се бројни. Причина може да биде лошата исхрана, проблеми со желудникот, расипан заб и сл. Но, тоа може да биде и хронично воспаление на синусите, воспаление на слузокожата кое предизвикува зголемена секреција на слуз во носот.

Слузта преку ноќта се спушта низ грлото и таму се таложи, бидејќи во ноќта не кашламе и не го отстрануваме тој талог на било кој начин, тој почнува да се разградува, што предизвикува непријатен мирис.

Гастроезофагеалниот рефлукс, или враќањето на киселините и храната од желудникот во хранопроводот исто така можат да предизвика непијатен утрински здив.

Доколку спаѓате во групата на лица кои јадат доцна, а имате ослабен желудечен свинктер, содржината од желудникот во текот на ноќта ќе се префрли во хранопроводот, а неговиот непријатен мирис ќе се почувствува и надвор.

Од таа причина, најдобро би било да не јадете најмалку 3 часа пред спиење, секој ден без исклучоци, советува, д-р Ерих Војт.

/денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп9 часа

Хороскоп за недела (28 мај)

ОВЕН Многу сте незадоволни и загрижени со ситуацијата на финансиско поле. Со своето однесување уште повеќе го поттикнувате партнерот да...

Временска прогноза14 часа

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт14 часа

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт18 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle22 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево1 ден

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје2 дена

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт2 дена

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle2 дена

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

НАЈЧИТАНИ