Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (17.03.18) Сабота

Објавено пред

на

ОВЕН

ЉУБОВ: Бидете искрени во друштво на личноста која добро ги познава вашите слабости. Нема потреба да глумите некоја друга улога.

РАБОТА: Деловните дилеми можете да ги решите на позитивен начин, под услов да побарате нечиј совер и поддршка.

СОВЕТ: Добро ќе ви дојдат повеќе часа сон, релаксирајте се.

БИК

ЉУБОВ: Важно е да го употребите својот шарм или заведувачки способности. Изненадете го партнерот на начин кој им одговара на заедничките потреби и вкус.

РАБОТА: Вашите соработници имаат различни мислења за решавање на заедничките проблеми. Потребно е да смислите добар план.

СОВЕТ: Избегнувајте ситуации кои ве изнемоштуваат. Опуштете се.

БЛИЗНАЦИ

ЉУБОВ: Посакувате емотвно зближување, но постојат компликации кои ве успоруваат. Важно е да имате добра идеја и силна желба.

РАБОТА: Употребете ги своите дипломатски манири. Обидете се да го испочитувате својот дел од обврските и не занемарувајте нечиј критикувачки карактер.

СОВЕТ: Задржете го ведриот дух и доброто расположение.

РАК

ЉУБОВ: Неопходен ви е семеен мир за да постигнете целосна рамнотежа. Слободно изразете го тоа што го мислите и чувствувате.

РАБОТА: Изгледате енергично и многу барате. Наместо да се натпреваруваате во односот со соработниците, променете го својот стил на однесување.

СОВЕТ: Посветете внимание на правилниот начин на исхрана

ЛАВ

ЉУБОВ: Со брилијантна интелигенција и покажувате на својата околина дека поседувате и други особини кои ја откриваат вашата емотивна страна на личноста.

РАБОТА: Изгледате духовито и искрено, па така освојувате симпатии на сите страни. Важно ви е да остварите добар впечаток кај соработниците.

СОВЕТ: Добро ќе ви дојде релаксација или некоја спортска активност.

ДЕВИЦА

ЉУБОВ: Постои добар повод да прифатите нечиј повик за средба или излегување. Обидете се да ја израдувате саканата личност со некоја необична идеја.

РАБОТА: Сакате да преиспитате заеднички договор или својата улога во деловната соработка. Нема причина да носувате избрзани одлуки.

СОВЕТ: Насочете ги своите мисли во позитивен правец.

ВАГА

ЉУБОВ: Состанокот со некој близок човек има позитивно влијание врз вашето расположение. Го гледате светот околу вас во поубави и весели тонови.

РАБОТА: Некој ве тера на погрешен избор на деловен план. Добро одмерете ги своите можности и нивото на нечија толеранција.

СОВЕТ: Избегнувајте ситуации што ве вознемируваат.

СКОРПИЈА

ЉУБОВ: Нема потреба да се спротивставуваш на саканата личност, да покажеш добра волја и љубезност. Љубовниот дијалог носи нова радост.

РАБОТА: Средбата со одредена личност ви делува поучно. Слободно прифатете го предизвикот на основа на лично искуство и работа која ви носи материјална корист.

СОВЕТ: Ќе ви годи витаминска исхрана и прошетка во шума.

СТРЕЛЕЦ

ЉУБОВ: За жал, емотивниот партнер не може да ги исполни сите ваши “слатки соништа”. Сакате поголемо разбирање и бесконечно внимание.

РАБОТА: Нема потреба да ги докажуваш своите способности во погрешни ситуации и кога нема услови за еднаквост.

СОВЕТ: Избегнувајте стресни ситуации.

ЈАРЕЦ

ЉУБОВ: Имате впечаток дека следите различни цели или поминувате низ лоши ситуации. Нема причина да ги преувеличувате вашите емоционални сомневања.

РАБОТА: Се соочувате со тешка деловна задача, добро проценете ја ситуацијата и побарајте нечија помош на време.

СОВЕТ: Избегнувајте разни непријатности.

ВОДОЛИЈА

ЉУБОВ: Очекувајте необична средба или ненадејна ситуација која позитивно влијае на вашата врска со некој близок.

РАБОТА: Секогаш има полесен и потежок пат кон успехот, затоа прифаќаме корисна идеја што води до практично решение. Потсетете се на договорот за соработка.

СОВЕТ: Се наоѓате во одлична форма.

РИБИ

ЉУБОВ: Понекогаш од партнерот посакувате повеќе отколку што смеете во партнерство, но нема причина да се жалите на некој близок. Прифатете го она што го добивате.

РАБОТА: Животната средина реагира позитивно на вашите идеи и некој ве поттикнува да играте активна улога или да создадете дополнителна креативност. Сочувајте го добриот соработувачки однос.

СОВЕТ: Посветете внимание на вашите соништа.

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Занимливости

И овој пат ги имаме најубавите Велигденски пораки!

Објавено пред

на

Велигден е најубавиот православен празник, а ова се најубавите пораки кои ги пронајдовме и ги споивме во еден натпис

*Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ …

*Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

*Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

*Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе.

*Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!!

*Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца,а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Христос Воскресна

*Денес нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата Вечна радост – Воскресна од мртвите ! Нека ни е за многу години празникот Христијани… Христос Bоскресе

*Ви го честитам овој животворен ден, кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж. Да поздравиме сé што е во светлината на Христовото Воскресение, зашто после него сé е поразлично од она што го имавме вчера, сé изгледа подобро и повеличенствено. Да ја искусиме целата сила на оваа Пасхална радост, зашто, само во светлината на Воскресението, животот добива вистинско значење.

*Честит Велигден!
Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Од срце на сите им посакувам смирение и срцата да ви бидат исполнети само со љубов, оти нашиот бог се жртвуваше за нас заради преголемата љубов кон нас, земајќи ги врз себе нашите гревови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден4 часа

19 мај – На денешен ден

1635 – Франција и објави војна на Шпанија во Триесетгодишната војна (1618-1648). 1649 – Името Комонвелт се користи за прв...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за 19 мај (четврток)

ОВЕН Обрнете внимание на новите професионални можности за да го проширите вашето знаење и да ја подобрите вашата севкупна позиција....

Кичево13 часа

За утре најавен времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево во следните локалитети и живеалишта

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 19 мај 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што...

Спорт14 часа

„Каменица Саса“ го освои фудбалскиот трофеј од Купот на Македонија во големото женско финале против „Асс Јунајтед“

Eкипата на Каменица Саса успеа да го подигне трофејот од Купот на Македонија по одличната игра и убедливо издвојуваната победа...

Здравје и убавина19 часа

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина. Експертите...

Магазин20 часа

Првите фотографии укажуваат на тоа како ќе изгледа iPhone 14

Веќе се појавија неколку гласини за претстојната серија модели на iPhone 14. За почеток, познато е дека Apple ќе ја...

Временска прогноза20 часа

Денес и утре по свежо време, додека викендот пред нас доаѓа топлотен бран со високи температури!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и малку посвежо за разлика од вчера со повремени локални врнежи од дожд. Локално...

Македонија20 часа

Ново поскапување на бензините од ноќеска, додека дизелот останува не променет – ова е новата цена за литар бензин!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Спорт20 часа

Бараж натпреварот помеѓу Тиквеш и Воска ќе се одигра на стадионот „Младост“ во Струмица

Бараж натпреварот за Прва МФЛ меѓу екипите на Тиквеш и Воска ќе се одигра на 22. мај во 17:00 часот...

Кичево21 час

Вчера во Кичево се случиле неколку сообраќајни несреќи во кој има и повредени учесници

На 17.05.2022 во 15.10 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, во близина...

НАЈЧИТАНИ