Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (17.02.2018) Сабота

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Не успевате да ја задоволите вашата сакана личност, премногу сте горди да ги признаете своите слабости. Нема причина за несигурност.
РАБОТА: Не верувате во нечија приказна, затоа проверувајте ја секоја информација која доаѓа од необичен извор или укажува на евентуални промени во деловната соработка.
ЗДРАВЈЕ: Потребни ви се забавни содржини, како поттик за добро расположение.
БИК
ЉУБОВ: Ве возбудуваат емотивни игри во средба со саканата личност, особено кога се се случува како што посакувате.
РАБОТА: Ви значи да се разликувате од другите во позитивна смисла и на начин кој остава голем впечаток на вашата околина.
ЗДРАВЈЕ: Ке ви одговара активна улога на различни страни.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Не сакате да ги разоткриете своите намери и емотивни слабости, но љубовниот епилог зависи од нечие расположение.
РАБОТА: Вложувате голем напор во своите цели, но околината не ги сфаќа сериозни вашите намери. Стишете ја својата суета.
ЗДРАВЈЕ: Бидете реални во своите проценки, избегнувајте стресни ситуации.
РАК
ЉУБОВ: Емотивен предизвик или нова авантура имаат свои негативни последици. Понекогаш забранетото овошје носи горчлив вкус.
РАБОТА: Постојат изненадни случувања на деловната сцена кои во целост ви пречат за остварување на своите намери.
СОВЕТ: ДОбро ќе ви дојдат повеќе часа сон.
ЛАВ
ЉУБОВ: Некој изненадно ги пореметува вашите емотивни планови или вашиот договор кој го имате со саканата личност. Воздржете се од коментари.
РАБОТА: Успешно ја завршувате работата која делува поттикнувачки на вашата околина. Добриот глас се слуша надалеку, ќе бидете горди на својот успех.
СОВЕТ: Важно е да ја зачувате присебноста и оптимистичкиот дух.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Опуштете се од се што ве оптоварува во средбата со саканата личност. Емотивната блискост делува лековито.
РАБОТА: Некој ве доведува во незгодна ситуација, поради тоа избегнувајте афективно однесување и побарајте добар совет од блиските соработници.
СОВЕТ: Важно е да ја зачувате присебноста и самоконтролата.
ВАГА
ЉУБОВ: Она што го чувствувате како кочница, е всушност Вашата неподготвеност за повеќе да ги уважувате останатите.
РАБОТА: Ќе се снаоѓате со помош на балансирање помеѓу туѓите и своите планови и желби. Ќе успеете да најдете некоја средина.
СОВЕТ: Можни се мали главоболки.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: И покрај вашата голема потреба за забава, некои работи ќе го намалат вашето задоволство. Повеќе почитувајте кон другите.
РАБОТА: Вие ќе бидете фокусирани на себе, размислувајќи подлабоко за вашите бизнис цели и за тоа каде Ве води целата работа.
СОВЕТ: Одмарајте повеќе.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Ќе бидете среќни и задоволни во друштвото на саканата личност, а нема да ги прескокнете ниту средбите со Вашите пријатели кои што се инспиративни.
РАБОТА: Ќе има некоја реорганизација на работното место. Новините се однесуваат на условите за работа, колегите и слично.
СОВЕТ: Пијте повеќе вода да не дехидрирате.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Бидете внимателни, можна е една ненадејна средба, немојте да дозволите лесно да Ве заведат нечиите комплименти и манири.
РАБОТА: Некој Ве доведува до финален чин и несакана ситуација. Не можете да го игнорирате влијанието на останатите, но секогаш постои друго решение.
СОВЕТ: Сочувајте ја присебноста
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Приметувате дека партнерот има некои тајни планови, што дополнително влијае на вашата нервоза и на емотивната несигурност.
РАБОТА: Важно е правилно да се разбирате со соработниците околу распределбата на обврските. Нема причина за брзоплетост.
ЗДРАВЈЕ: Ќе ви одговара психофизичка релаксација.
РИБИ
ЉУБОВ: Посакувате нова средба или емотивно зближување. Важно е да имате добра идеја и вистински поттик.
РАБОТА: Во деловните преговори мора да постои минимална согласност во остварувањето на заедничките интереси.
СОВЕТ: Обидете се да го подобрите своето расположение.

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во вторник календарски започнува лето, каде денот ќе биде најдолг, додека ноќта ќе биде најкратка

Објавено пред

на

Годинашното лето започнува во вторник, на 21 јуни во 11:13 часот, додека во исто време на овој 172-ри ден од годината ќе започне зимата за жителите на јужната хемисфера, соопштија денес повеќето Астрономски друштва.

На денот на почетокот на летото, Сонцето го прави својот најголем дневен лак над хоризонтот. Се издига на североисток, највисоката дневна височина ја достигнува на југ и заоѓа на северозапад. Висината на Сонцето е највисока на северната хемисфера.

Денот ќе трае 15 часа и 36 минути, додека ноќта ќе трае само 8 часа и 24 минути. Астрономите велат дека Сонцето, во своето очигледно движење по еклиптиката на денот на почетокот на летото, се наоѓа на точката на летната краткоденица или краткоденица.

Имено, се чини дека висината на Сонцето напладне, неколку дена пред и по почетокот на летото, не се менува, односно дека Сонцето „стои“.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Месец јуни носи возбудлива атракција на небото, имено сите пет планети ќе бидат видливо распоредени

Објавено пред

на

Крајот на јуни носи вистинска атракција за љубителите набљудувачите на небото, бидејќи сите пет планети кои можеме да ги видиме со голо око – Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн – ќе бидат уредно распоредени на небото.

Планетите ќе се појават на небото во зависност од нивната оддалеченост од Сонцето, од лево кон десно кога ќе погледнеме во хоризонтот: Тоа значи дека почнува од Меркур и завршува со Сатурн.

Ова небесно шоу што не треба да се пропушти ќе биде видливо на источниот хоризонт непосредно пред изгрејсонце. Жителите на северната хемисфера треба да гледаат на исток и југ, а јужните на исток и север.

Иако ова порамнување треба да биде видливо во текот на јуни, астрономите забележуваат дека во раните утрински часови на 3 и 4 јуни, растојанието помеѓу Меркур и Сатурн ќе биде најмалото – само 91 степен.

Друг датум во јуни што треба да се има на ум е 24. Растојанието ќе се зголеми на 107 степени, а полумесечината на Месечината треба да се појави меѓу Венера и Марс.

Меркур ќе биде јасно видлив и на 24 јуни, што ќе ви олесни да го забележите пред да се движите надесно по хоризонтот. Тоа утро, планетарните пукнатини треба да бидат видливи околу еден час.

Овие настани и видливоста на планетите може да се разликуваат во однос на датумот во зависност од тоа каде се наоѓате во светот.

Треба да има многу можности за сите да ги видат петте планети, дури и ако има неколку облачни денови во месецот. Можноста да се видат планетите заедно на овој начин е позната како спој, а сврзниците кои вклучуваат пет планети се доста ретки – последната беше во декември 2004 година, па не треба да ја пропуштите оваа можност.

Можеби е можно да се видат Уран и Нептун во одредени денови, велат астрономите.

Сепак, ќе ви требаат двоглед и телескоп за да ги забележите овие точки, бидејќи овие планети не можат да се видат со голо око од Земјата. Ова трае веќе некое време: можеби се сеќавате дека Сатурн, Марс, Венера и Јупитер беа наредени на небото во текот на април.

Се разбира, оваа сцена е само измама на перспективата – но несомнено е неверојатна глетка за гледање.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет5 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг5 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево6 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин6 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин6 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили6 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника6 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

На денешен ден19 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

Хороскоп20 часа

Денешен Хороскоп (6 јули) – среда

Овен Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку...

НАЈЧИТАНИ