Следете не

Кичево

Донација од ХО „Свети Спас“ за Кичевските жители кои настрадаа во неодамнешните поплави

Објавено пред

на

Од страна на хуманитарната организација„ Свети Спас“ од Скопје, а во соработка со НВО„ Преродба“ од Кичево, на семејствата кои тешко настрадаа во неодамнешните поплави на улица „Прилепска“ во Кичево, им беше доделена помош што ја обезбеди Македонската православна црква, Охридска архиепископија, „Милосрдие“, а во спроведувањето на оваа акција посредуваше НВО „Преродба“, додека од страна на донаторот во распределбата на хуманитарната помош учествуваше отец Оливер Петровски. Со денешната донација беа опфатени 103 семејства.

– Уште еднаш упатуваме голема благодарност до хуманитарната организација „Свети Спас“ и до отец Оливер Петровски, за денешната донација што им ја доделија на нашите сограѓани кои ги снајде оваа природна непогода. Со денешната акција беа опфатени 103 ромски семејства, на кои им беа доделени по две ќебиња, чаршафи, постелнини, како и помош за 50 деца што се состоеше од облека и обувки и други помагала. Се надеваме и очекуваме, по стапките на оваа хуманитарна организација да тргнат и други помагатели, кои ќе обезбедат вода, храна и хигиенски средства, со што ќе ги помогнат нашите сограѓани да ја пребродат оваа криза – изјави Емин Мамудоски, администратор на НВО „Преродба“ кој директно учествуваше во распределбата на оваа донација.

Наскоро се очекува настраданите во овие полави да добијат и еднократна парична помош од страна на Министерството за труд социјална заштита. Списоците се изготвени и наскоро се очекува да се спроведе оваа акција.

Извор: Зоран Антоски /Нова Македонија

Кичево

Повторно производи на акција во АТВА Маркети – Кичево

Објавено пред

на

Повторно акциски цени на супер производи само за редовните потрошувачи на најдобриот бренд во нашиот град, АТВА Маркети. 👇

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичевчанец додека возел велосипед кучиња скитници го нападнале, паднал и се повредил, истиот ден дете било каснато од куче скитник

Објавено пред

на

Вчера на 21.09.2022 година во 21.20 часот, Ш.С.(41) од Кичево во надлежната полициска станица пријавил дека неговиот малолетен син, на улицата „Мемедалија Велиоски“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

Истиот ден, Е.А.(57) од Кичево пријавил дека на улицата „Раим Лика“ во Кичево бил нападнат од кучиња скитници додека возел велосипед, при по што паднал и се повредил, за медиумите извести портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

Лошо, вчера две малолетни девојчиња од Кичево каснати од кучиња скитници

Објавено пред

на

На 15.09.2022 година, А.Х. од Кичево во полициска станица пријавил дека неговата малолетна ќерка на улица „Мемедалија Велиоски“ во Кичево била касната од куче скитник.

Истиот ден, М.Д.(40) пријавил дека неговата малолетна ќерка  на улица „4 јули“ во Кичево била касната од куче скитник, за Порта извести портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура2 часа

Крстовден единствениот празник што започнал да се прославува истовремено со случувањата на самиот настан

Крстовден, или Воздвижението на Чесниот Крст, како празник се јавува со самото пронаоѓање на Светиот и Животворен Христов Крст, којшто...

Свет7 часа

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да...

Свет7 часа

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними...

Lifestyle7 часа

Научниците открија колку мравки живеат на Земјата

Се предвидува дека човечката популација во светот ќе надмине 8 милијарди во наредните месеци. Во споредба со мравките, тоа е...

Магазин7 часа

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе...

Магазин7 часа

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие...

Магазин7 часа

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните...

Магазин7 часа

Што се случува кога блокирате некого на WhatsApp?

WhatsApp е популарна алтернатива на мејнстрим апликациите за пораки како iMessage и Facebook Messenger, а многумина ја користат услугата како...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт21 час

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

НАЈЧИТАНИ