Следете не

Живот

Здрава и ефикасна диета со компири

Често се смета дека компирите воопѓто не се за луѓето кои сакаат да се борат со килограмите. Во реалноста, сепак тоа не е точно. Прво во 100гр компири има само околу 80 калории. И второ, во овој производ има голема количина на витамин Ц, како и елементи исклучително корисни за срцето. Затоа диетата која ќе ви ја презентираме, е навистина ефикасна и здрава! Се прави четири дена, и се намалуваат минимум 2 килограми.

1 Ден

Појадок: Исечете го вашето омилено овојшје на ситни коцки и кон него додадете една кофичка кисело млеко. По желба можете да ставите и малку овес.

Ручек: 600гр компири се сечат на кругови и се запечуваат со црн пипер и сол во рерна. Непосредно пред да бидат готови, се додава 100гр рендано сирење. Се конзумира само половина од количеството.

Ужина: Мандарина, портокал или јаболко.

Вечера:  Другата половина од компирите, останати од ручекот, зачинета со сос од кисело млеко и лук.

2 Ден

Појадок: 50гр сирење со ниска масленост и 1 парче препечен пченкарен леб.

Ручек: 4 варени компири со средна големина измешани со варен карфиол и брокула.

Ужина: Чаша млеко со ниска масленост.

Вечера: Направете супа од компири и зеленчук по избор. Без фиде! Каснете си колку ви се јаде од неа.

3 Ден

Појадок:  200гр кисело млеко.

Ручек: 200гр компири, запечени со едно јајце, малку сирење и свежи домати.

Ужина: Јаболка или грејпфрут.

Вечера: 200гр печени компири со 50гр сирење.

4 Ден

Појадок:  1 препечено лепче со 50гр пилешко месо и половина грејпфрут.

Ручек: 200гр варени компири, салата од пиперки и домати.

Ужина: Чаша сок од моркови и 1 препечено лепче.

Вечера: Сварете 300гр компири. Исечете ги на коцки и додадете кромид, лук, 50гр сирење и 3-4 лажици кисело млеко. Може да зачините со малку сол и сок од лимон.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 5 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 5 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 6 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 8 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 9 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 11 час

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен хороскоп (20.04) Сабота

Овен Во полошо расположение сте од вообичаено, и тоа може да предизвика конфликти на работа. Не се грижете околу тоа,...

ЗабаваПред 1 ден

Боксеров покажа храброст, на сред интервју ја „бакна“ новинарката.. (ВИДЕО)

Боксерот Кубрат Пулев се најде на цел на критики откако на социјалните мрежи се појави видеото на кое страсно ја...

ЗабаваПред 1 ден

Мајмунов верувале или не е на строга диета!! (ВИДЕО)

Диета држи! 😀

Популарни

Close