Следете не

Свет

Гледајте ја во живо Сината крвава супермесечина

Објавено пред

на

Милиони љубители на астрономијата ширум светот денес нема да го тргнат погледот од небото за да ја просведочат необичната небесна појава наречена Сина крвава супермесечина. Овој лунарен настан последен пат се случи на 20 декември 1982 година.

Месечината денеска ќе се доближи најблиску до Земјата во нејзината орбита, а ќе изгледа 14 пати поголема и 30 пати посветла.

Сината крвава Супермесечина всушност претставува астрономски триплет, односно три небески феномени кои заедно ќе се појават на небото, а се работи за појавите Супермесечина, Крвата месечина и Сина месечина. Но, што точно значи тоа? Супермесечина е кога Месечината се наоѓа најблиску до Земјата во нејзината орбита, Крвава Месечина е кога таа ќе доживее уникатно затемнување кое дава впечаток дека Месечината има црвена боја, а Сина Месечина е кога двапати во истиот месец на небото ќе се појави полна Месечина.

И покрај големиот интерес, оваа појава нема да биде видлива насекаде низ светот.

Жителите на Москва, преку Сиднеј до Вашингтон ќе можат да го просведочат лунарниот феномен пред да настапи вечерта, во текот на излегувањето на Месечината.

Американците ќе можат да ја видат Сината крвава Супермесечина денеска пред да изгрее сонцето, велат од НАСА. Помрачувањето на Месечината на Источниот брег ќе почне во 5:51 часот по локално време, а според наше време веќе е почнато. Тогаш Сината супермесечина ќе почне да поцрвенува.

Жителите на Блискиот исток, источна Азија, Австралија и Нов Зеланд оваа појава ќе можат да ја видат вечерва. Помрачувањето во Сиднеј ќе започне во 21:51, во Нов Зеланд во 23 часот, во 18 часот во Шангај и во 13 часот во Москва.

Дали Сината крвава Супермесечина ќе може да се види во Македонија?

Не се загледувајте кон небото, бидејќи нема да можете да ја забележите оваа појава. Повеќето жители на Европа ќе го пропуштат овој настан, но затоа можат да го проследат на интернет, каде ќе има директни стримови на веб-страниците на НАСА и Virtual Telescope, или на директниот линк во живо на YouTube.

Свет

Google подготвува големо изненадување на I/O 2024 – XR очила

Објавено пред

на

Конференцијата на Google I/O Developer 2024 ќе се одржи во мај. Фокусот на настанот ќе биде ставен на вештачката интелигенција, оперативниот систем Android 15 и голем број подобрувања на ажурираните услуги на Google. Се очекува да биде претставена и нова генерација мобилни телефони Pixel 8a од средната класа.

Овогодинешниот настан секако може да се каже дека е врв во однос на новитетите кои доаѓаат од светот на Google. Сепак, неодамнешното официјално соопштение на Google се чини дека дополнително го подгреа огнот, навестувајќи дека ќе има уште „големи изненадувања“ покрај веќе најавените.

Официјалната сметка на Google AR & VR наводно шпекулира дека главната улога на претстојната конференција би можела да им припадне на XR очилата, заеднички развиени од: Google, Qualcomm и Samsung, а релевантните информации би можеле да бидат откриени на овогодинешната Google I/O конференција.

Уште во 2023 година, Samsung објави дека ќе соработува со Google и Qualcomm за развој на XR очила, кои сè уште не се официјално дебитирани. Неодамна, корејските медиуми истакнаа дека Samsung не се откажал од лансирањето на XR очилата, па дури, уште повеќе, основал посебен независен тим за развој.

Најавено е дека очилата Samsung XR ќе го користат системот Google XR базиран на Android и ќе бидат опремени со процесор Qualcomm Snapdragon XR2+ Gen 2. Тие може да ги напуштат своите вградени панели и наместо тоа да ги користат Micro OLED екраните на Sony. Покрај тоа, слушалките Samsung XR се позиционирани поблиску до моделот Meta Quest 3 и нема да бидат толку скапи како Apple Vision Pro.

Поради практиката на Samsung да вообичаено издава нова генерација на телефони на преклопување во јули или август, постојат шпекулации дека Samsung XR Glasses би можеле да бидат лансирани заедно со телефоните Galaxy Z Fold6 и Z Flip6, пишува b92.net

Прочитај повеќе...

Свет

Американец заработи казна од 9,9 милиони долари поради спам пораки на телефонски уреди

Објавено пред

на

Сојузниот суд во Соединетите Американски Држави казни еден граѓанин со 9,9 милиони долари поради малтретирање други со таканаречени „роботски повици“. Скот Роудс има направено илјадници од овие повици, кои се автоматизирани телефонски повици кои всушност се направени од софтвер чија задача е да достави однапред смислени пораки до што е можно повеќе луѓе.

Ваквите покани можат легитимно да се користат, на пример кога се продава нешто во легална компанија, за време на политички кампањи и други ситуации кои не загрозуваат никого. Хакерите најдоа начин да го злоупотребат овој софтвер.

Во злонамерните кампањи, софтверот за роботски повици се користи за ширење дезинформации и извршување на измами кои можат да предизвикаат сериозни финансиски загуби на жртвите. Вакви злоупотреби имало и порано, а најпозната е онаа во која американските граѓани добивале лажни известувања за неплатени даноци.

Родс го користел софтверот за да ги бомбардира граѓаните со вознемирувачки пораки, па на пример жителите на Бруклин добивале морничави повици поврзани со убиството на еден од нивните сограѓани. Некои граѓани ги пријавиле овие повици, а благодарение на тоа сторителот на крајот бил пронајден и уапсен.

Ова не е единствен таков случај, а не е ни најголемата казна. Во август 2023 година, Комисијата за комуникации на САД (FCC) изрече казна од 300 милиони долари на меѓународна мрежа на компании кои беа одговорни за над пет милијарди роботски повици.

Извор: Bleeping Computer

Прочитај повеќе...

Култура

Оскари 2024: Целосен триумф на „Oppenheimer“ со 7 награди, освоени награди за најдобар филм, актер и режисер

Објавено пред

на

Реализацијата на „Oppenheimer“ во режија на Кристофер Нолан е добитник на Оскар за најдобар филм и е апсолутен победник на церемонијата во театарот Долби.

„Oppenheimer“ беше награден со Оскар во 7 категории.

Ирскиот актер Килијан Марфи го освои Оскар за најдобар актер во филмот „Oppenheimer“. Тој нагласи дека заедно со екипата снимил филм за создавањето на атомската бомба.

„Живееме во атомски свет и мораме да размислуваме за мирот и како да го зачуваме“, рече Марфи во театарот Долби.

Британскиот режисер Кристофер Нолан доби Оскар за режија на филмот „Oppenheimer“. Еден од најважните режисери на денешницата им се заблагодари на сите од неговата околина: од неговото семејство до продуцентот на филмот „Oppenheimer“.

Најдобра актерка – Ема Стоун

Највредната кинематографска награда за најдобра актерка и припадна на американската актерка Ема Стоун за улогата во филмот „Poor Things“ во режија на Јоргос Лантимос. Ова и е втор Оскар, а досега пет пати беше номинирана за престижната награда.

Таа нагласи дека Оскарот го дели со сите членови на екипата на филмот.

Оскар за најдобра песна „Barbie“ и Били Ајлиш

Оскарот за најдобра оригинална музика му припадна на „Oppenheimer“, додека Били Ајлиш ја освои најдобрата оригинална песна за „Barbie“. Рајан Гослинг го изведе познатиот Кен од филмот „Barbie“ во холивудскиот театар Долби. Кореографијата ја запали публиката, а на гитара свиреше Slash од бендот „Guns n Rosses“.

Дел од говорот на неодамна починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални беше емитуван во театарот Долби. Тогаш најомилениот тенор на светот Андреа Бочели настапи со својот син Матео. Тие ја изведоа песната „Time to say goodbye“ за да го заокружат споменот на сите починати филмаџии меѓу двата Оскари.

Филмот „Zone of interest“ доби Оскар за најдобар звук

Оскарот за најдобар звук го доби „Zone of interest“ во режија на Џонатан Глејзер. Филмот е приказна за семејство кое живее во куќа веднаш до логорот – командантот на логорот Рудолф Хес, неговата сопруга Хедвиг и нивните пет деца.

Хес беше управник на Аушвиц од 1940 до 1945 година. За егзекуција на затворениците во логорите во гасни комори се користел гас „Зиклон Б“.Се проценува дека во логорот биле убиени 1,1 милион луѓе, од кои еден милион Евреи. За тоа време, на само неколку метри, неговото семејство уживаше во пространа куќа, многу храна и добро уредена градина, одвоена од кампот со бетонски ѕид.

Глејзер, кој го снимаше филмот во близина на поранешниот логор Аушвиц, реши да го пренесе ужасот на логорот со звук во позадина, па токму затоа продукцијата на „Зона на интерес“ беше награден со Оскар за најдобар странски филм и за најдобар звук.
Прв Оскар за Украина: Награден документарен филм „20 дена во Мариупол“

„20 days in Mariupol“ во режија на Мстислав Чернов е номиниран за најдобар игран филм. Тоа е првиот филм од Украина кој е награден со Оскар.

„Посакувам да не бев тука и никогаш да не го снимив овој филм и Русија никогаш да не ја нападнала Украина и да ги уништи градовите во нашата земја“, рече Чернов.

Комплетна листа на победници

Најдобар филм: „Oppenheimer“

Најдобар режисер: Кристофер Нолан („Oppenheimer“)

Најдобра главна женска улога, Ема Стоун („Poor Things“)

Најдобар актер Килијан Марфи („Oppenheimer“)

Најдобра споредна женска улога: Двејн Џој Рендолф („The Holdovers“)

Најдобра споредна машка улога: Роберт Дауни Џуниор („Oppenheimer“)

Најдобро оригинално сценарио: „Anatomy of a Fall“ – Џастин Трир и Артур Харари

Најдобро адаптирано сценарио: „American Fiction“ – Корд Џеферсон

Најдобар странски филм: „The Zone of Interest“

Најдобар анимиран филм: „The Boy and the Heron“

Најдобра монтажа: „Oppenheimer“

Најдобра шминка и коса: „Poor Things“

Најдобар soundtrack: „The Zone of Interest“

Најдобри визуелни ефекти: „Godzilla Minus One“

Најдобра оригинална музика: „Oppenheimer“

Најдобра песна: “What Was I Made For?” – Barbie (Били Ајлиш О’Конел, Финес О’Конел)

Најдобар документарен филм: „20 Days in Mariupol“

/Nova

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза2 часа

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан5 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево6 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт14 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг15 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура15 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle16 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин16 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ