Следете не

Занимливости

(ФОТО) Постојано го криела влакнестото тело од сите, но сега ги надминала сите комплекси и гордо го покажува своето тело

Објавено пред

на

Ве нервира и најмалото влакно, депилирањето е Ваше секојдневие? Лиа Јоргенсен има синдром на полицистични јајници, односно хормонско пореметување кое може да предизвика абнормален раст на влакната на телото. Таа многу добро знае како изгледа животот со маани и колку може да биде суров и непријатен. На 14 години нејзините врсници ја нарекувале “маж”, а со намера да ги сокрие влакната, секогаш носела блузи со долги ракави, ролки и долги пантолони.

Лиа речиси цела деценија се бричела, целото тело, градите, стомакот, грбот, рацете. Нејзините влакна биле црни, густи и цврсти и ѝ биле ноќна мора и најголем непријател. Постојано седела во тоалет со часови, со цел да ги отстрани влакната. Сепак, таа се одлучи еднаш засекогаш да стави крај на нејзината грижа. 

“Големиот дел од својот живот го поминав срамејќи се. Имав 15 години кога ми беше констатирано хормонското пореметување. 12 години не одев на забар, до 27 години се немав бакнато. Многу се плашев од реакцијата на луѓето доколку го забележеа моето тело. Се криев од цел свет, тоа беше моја задача, но со текот на години беше сè потешко. Да се сокријам себе и своите маани”, раскажа таа за Мирор.

Како последица на тоа, кај неа се појави анксиозност која и понатаму ѝ задавала серизони проблеми со менталното здравје, стравовите и нападите на паника.

“Мислев дека ќе ги изгубам пријателите и семејството ако ги погледнат моите влакна”, вели Лиа и потоа сè се промени откако доживеа сообраќајна несреќа во 2015 година.

Брзата помош дојде по неа и ѝ ја отсекле облеката за да погледнат дали има повреда. Тогаш за прв пат го погледнале нејзиното влакнесто тело.

“Сфатив дека во тој момент на никој не му беше грижа како изгледам, туку ме гледаа како личност. Тоа значеше крај на срамот и дека треба да почнам да се борам и да ги надминам комплексите и стравовите”, објаснала Лиа која е медицинска сестра во Висконсин.

Занимливости

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Објавено пред

на

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Отворен оглас во АТВА Маркет на работна позиција „слаткар/ка“ за реномираниот супермаркет во близина на кичевската пожарна

Објавено пред

на

„АТВА Маркет“ распиша јавен оглас за работа во супермаркетот со локација во близина на кичевската пожарна. Потребно е работник или работничка на позиција „слаткар“. Сите информации ќе ги најдете во маркетот – за нашиот медиум истакнаа менаџментот.

Бидете дел од најдобрите, приклучете се во тимот на ланец маркети „АТВА“

Прочитај повеќе...

Занимливости

Интензивирана потрагата по знаци на „живот“ на Марс

Објавено пред

на

Потрагата по знаци на живот во Марс се интензивира, а роверот Perseverance веќе собра примероци кои содржат органска материја. Тој „живот“ секако не е некој вонземски град, но тоа не ја прави акцијата помалку возбудлива.

Сè почесто пристигнуваат необични вести од Марс, а најновите откритија укажуваат дека оваа планета некогаш изгледала сосема поинаку. Црвената планета денес е како голема пустина, што не било секогаш така – роверот Curiosity неодамна наиде на нови докази дека водата порано била изобилна (прочитајте повеќе за тоа овде). Тој направи видео во кое ги прикажува камењата составени од неколку слоеви. Експертите велат дека е многу веројатно да потекнува од античко корито на реката.

Веќе извесно време роверот Curiosity се движи околу областа Маунт Шарп, каде што реките и потоците некогаш депонирале разни седиментни материјали од кои настанале карпите. На помали височини има и јасни докази дека на Марс имало големи езера, што укажува дека планетата била топла и влажна.

Упорноста од друга страна бара индиции за минатиот живот на оваа планета. Фактот дека во примероците има органски материјали не е доказ сам по себе. Од јули, роверот „талка“ низ пресушената делта на реката во областа на Кратерското Езеро. Се претпоставува дека на тоа место имало езеро пред неколку милијарди години. Роверот успеал да земе четири примероци од речна почва, а научниците истакнуваат дека концентрацијата на органска материја во нив е најголема откако Perseverance ја започна својата мисија пред 18 месеци.

Се посочува дека е можно органските материјали да не се создадени од некој минат облик на живот, туку да се создале преку хемиски и геолошки процеси. Тоа не значи дека примероците не се важни, напротив – тие кријат одговори на многу прашања.

Извор: Futurism.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Судиска анализа за натпреварите од првата македонска фудбалска лига, потврдени неправилности кон Брегалница, Шкендија и Воска

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти и ги донесе следните заклучоци за 9-то коло од ПРВА МФЛ за сезона 2022/23:...

Магазин4 часа

Зошто графичкиот дизајн е идеална професија за креативци?

Во светот на современите технологии, се чини дека сите идеални занимања се резервирани за програмерите Меѓутоа, работите се малку поинакви:...

Свет4 часа

Истражување: Градовите стануваат се пожешки

Во последните 10 години градовите во просек стануваат потопли за 0,56 степени Целзиусови во текот на денот и 0,43 во...

Lifestyle4 часа

Во ноември доаѓа нова експанзија за World of Warcraft

Пред неколку месеци дознавме дека следната WoW експанзија ќе биде објавена во ноември, а сега го знаеме точниот датум. Blizzard...

Автомобили4 часа

Tesla произведе 365.923 електрични возила во третиот квартал

Компанијата постојано го зголемува производствениот капацитет По проблемите поради пандемијата во вториот квартал, Tesla повторно го зголеми производствениот капацитет. Ова...

Магазин4 часа

USB повторно ги менува етикетите

Досега ги раздвојувавме USB-стандардите по бројки: USB 2, USB 3, USB 4 и слично, но во одреден момент беше воведено...

Магазин4 часа

Twitter ги модернизира директните пораки на Android

Социјалната мрежа ги редизајнираше директните пораки на Android за да ја подобри нивната реакција и другите функции. Twitter започна да...

На денешен ден9 часа

3 октомври – На денешен ден

1226.- Починал италијанскиот монах Џовани Бернардоне, познат како Франческо д’Асизи, основач на Римокатоличкиот францискански ред. 1796.- Предводени од епископот Петар...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за понеделник -( 3 октомври )-

ОВЕН Ќе имате многу среќа на деловно поле. Ве очекува можност да остварите позитивни промени. Можно е да имате ново...

Спорт21 час

Тиквеш славеше против Скопје, Победа изгуби на домашен терен од Шкендија

Шкендија успеа да ја совлада Победа во Прилеп со 1-3 и барем малку ја намали негативата во однос на лидерот...

НАЈЧИТАНИ