Готвиме со Порта водич: Денес ароматични крофни со лимонска корa

Потребни состојки:

– 500 гр брашно
– 300 ml млака млеко
– 40 г свеж квасец
– 8 лажички шеќер
– малку сол
– 4 жолчки
– 7 лажички масло
– 1 л масло за пржење
– за ширење шеќер во прав
– малку кора од лимон

Подготовка:

Во топло млеко растворете го квасецот и шеќерот и почекајте ги додатоците. Додадете брашно, жолчка, па, кора од масло и лимон. Добро измешајте со миксер, околу 10 минути. Тестото ќе создаде балони и ова е добар знак дека крофните ќе бидат добри. Покријте го тестото со чиста ткаенина и оставете го на топло место околу 1 час да расте.

На срамнето работно парче, шијте го тестото на 1 cm дебелина и извадете ги крофни со мод или чаша. Покријте ги и оставете ги свежи 30 минути. На половина час, свртете ги надолу, така што горната страна е долу и оставете ја уште јака. Попрскувајте го маслото во подлабокото шери и го загревајте на средна температура.

Спуштете ги крофните во врелото масло (3-4 парчиња), покријте, намалете ја температурата и пржете околу 2 минути. Движете го шери од водачот, свртете ги крофните, вратете ги на прстенот и измијте ги на другата страна и светло жолто. Земете крофни на апсорбирачката хартија, малку се олади и сервирајте го печивото. Ако сакате, можете исто така да ги наполните, бидејќи тие имаат празнина, но во средината има тесто.