Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (24.3.18) Сабота

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Потрудете се да го испочитувате договорот кој го имате со партнерот. Посветете внимание на важните ситници кои откриваат нечии намери
РАБОТА: Важно е да го подобрите деловниот рејтинг и да ги здружите своите интереси со успешни или влијателни соработници.
СОВЕТ: Уживајте во убавите работи и опуштете се
БИК
ЉУБОВ: Обидете се да ја израдувате саканата личност на некој посебен начин. Убавите зборови и внимание делуваат стимулативно на нечии чувства.
РАБОТА: Сте зачувале одредена дистанца. Не сакате да повторувате позната грешка, но незнаете како да пронајдете ефикасно решение.
СОВЕТ: Потпрете се на својата интуиција, избегнувајте стресни ситуации.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Доколку сакате емотивно возвишување, направете се што е потребно да привлечете нечие внимание. Обидете се да изгледате шармантно и заводливо.
РАБОТА: Понекогаш ги преценувате личните можности, но околината има доволно разбирање за вашите деловни идеи и енергичност.
СОВЕТ: Важно е правилно да ја насочите својата креативна енергија.
РАК
ЉУБОВ: Ве радуваат промените во приватниот живот. Изгледате снаодливо и знаете да ја привлечете саканата личност кон своите планови
РАБОТА: Понекогаш деталите кажуваат многу за нечија професионалност. Важно е правилно да ги истакнете своите позитивни карактеристики.
СОВЕТ: Се наоѓате во прекрасна психофизичка форма.
ЛАВ
ЉУБОВ: За сега мудро премолчувате одредени ситуации кои не се по ничија волја. Не ги потценувајте способностите на партнерот.
РАБОТА: Некој се обидува да ве наведе на свое деловно решение. На крај ќе се покаже дека вашата деловна тактика носи подобар успех.
СОВЕТ: Подобрете ја кондицијата.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Избегнувајте чувствителни теми кои ја иритираат саканата личност. Прилагодете ги своите емотивни интереси кон заедничките потреби.
РАБОТА: Сите свои обврски сакате да ги доведете на крај, дури и ако вашите соработници имаат различно или спротивно мислење.
СОВЕТ: Потребно е да го подобрите своето расположение.
ВАГА
ЉУБОВ: Ви недостига нечие присуство. Вие сте премногу преокупирани со други теми кои ви го одвлекува вниманието од некој близок.
РАБОТА: Вашите соработници имаат добри намери, прифатете некој предлог кој гарантира позитивни резултати.
СОВЕТ: Потребна ви е психолошка рамнотежа.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Потребно е време за да ги кристализирате вашите чувства и да ги филтрирате вашите мисли. Не донесувајте избрзана одлука
РАБОТА: Некој нема доволно разбирање за вашите идеи. Откривате нови недоразбирања во средбата со соработниците.
СОВЕТ: Прекумерната загриженост лошо се одразува на вашата концентрација.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Избегнувајте принцип на емоционално казнување или ривалство. Простете му на вашиот партнер за мали и безопасни неуспеси.
РАБОТА: Вие сте оптоварени со разни импулси кои ја нарушуваат концентрацијата и тешко го сокривате вашето незадоволство.
СОВЕТ: Важно е да се соочите со вистината и да ги надминете внатрешните конфликти.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Во љубовните очекувања, одите еден чекор понапред од вашиот партнер. Вашата нетрпеливост изгледа збунувачка за љубената личност.
РАБОТА: Ако некој ве изложи на бизнис предизвик, размислете за можните последици. Некој може да ги открие вашите тајни намери.
СОВЕТ: Бидете внимателни во сообраќајот и избегнувајте стресни ситуации.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Имате впечаток дека вашиот емотивен живот не е доволно интересен и возбудлив, објаснете и на саканата личност што точно сакате.
РАБОТА: Наградете ги соработниците кои веруваат во вашите способности. Важно е јасно да ги дефинирате вашите цели.
СОВЕТ: Ќе ви годи витаминска исхрана.
РИБИ
ЉУБОВ: Ненадеен состанок делува на вашето расположение. Се потпираат на вашите чувства, пред да направите посериозна одлука.
РАБОТА: Замор, слаба концентрација или расејување, се доволна причина да не се мешаат во различни деловни предизвици.
СОВЕТ: Ќе ви годат повеќе часови добар сон, внимавајте на соништата.

Занимливости

Дали сте знаеле дека на жените им е потребен повеќе сон од мажите, еве и зошто..

Објавено пред

на

Американски научници открија дека на жените им е потребен сон повеќе од мажите. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално во текот на денот. Оваа вест мажите би можеле да ја дочекаат како доказ за некаков вид на нивна супериорност.

Причината како што наведуваат за ваквата состојба е што на женскиот мозок му треба повеќе време да се опорави – затоа што во текот на денот извршува посложени задачи од машкиот мозок.

Тим од универзитетот „Дјук“ открива дека жените на кои хронично им недостасува квалитетен сон, честопати страдаат од депресија и вознемиреност. За разлика од нив, на мажите на кои им е скратен сонот не ги покажуваат овие симптоми.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Netflix ја прекинува услугата за испорака на ДВД до дома

Објавено пред

на

Netflix ни е познат како стриминг видео услуга, но малкумина знаат дека првично започна како услуга за изнајмување видео ДВД на корисници, преку поштенската услуга. Интересно е што оваа услуга постои до денес. Сепак, компанијата најави дека оваа услуга (конечно) ќе биде прекината на 29 септември, повеќе од 26 години од основањето на компанијата. Корисниците ќе можат да ги вратат изнајмените ДВД-а до 27 октомври.

Во официјалното соопштение што го објави Netflix по тој повод, се наведува дека компанијата отсекогаш сакала на своите претплатници да им ја обезбеди најдобрата услуга. Но, како што се намалува пазарот на ДВД, станува се потешко да се обезбедат наслови на видео и логистика, поради што, за жал, беше одлучено да се прекине оваа услуга.

Netflix е основан во 1997 година како услуга за плаќање по изнајмување, која ја искористи предноста на тогашниот нов и, во споредба со VHS, супериорен медиум за репродукција на видео содржини. Во текот на 1999 година, компанијата се преориентира на модел на претплата, кој се користи и денес. Тој модел им овозможува на корисниците да го дефинираат редоследот по кој се испраќаат дисковите кога ќе станат достапни. Веќе во тоа време беа достапни неколку модели на претплата, што овозможи да се изнајмат неколку филмови во истиот временски период.

Стриминг верзијата на Netflix беше лансирана во 2007 година, како додаток на поштенскиот метод за изнајмување филмови. Малку подоцна, на крајот на првата деценија на овој век, стриминг имаше повеќе претплатници отколку корисници кои добиваа ДВД-а по пошта, а на крајот на 2010 година компанијата понуди посебна услуга за стриминг, целосно независна од претходниот бизнис модел.

Интересно е што овој потег на почетокот беше слабо примен, пред се поради повисоката цена на претплатата на услугата за стриминг. Сепак, со текот на времето, стримингот го презеде и бројот на корисници продолжи да расте до 2022 година, кога Netflix доживеа пад на претплатниците за прв пат во два последователни квартали. Ова резултираше со побрзо откажување на многу серии и најавени филмови. За да ги намали последиците, компанијата презеде различни мерки, а една од нив е најавата за поскапа претплата за корисниците кои ги споделуваат своите лозинки.

Кога станува збор за изнајмување ДВД, единствената голема промена со која се обиде Netflix беше ребрендирањето на услугата во 2011 година. Qwikster требаше да биде самостојна верзија на Netflix и беше планирано да се дозволи изнајмување на видео игри (исто така на ДВД) покрај филмовите. Сепак, по само неколку недели, оваа идеја беше напуштена.

Инаку, Netflix ја даде и информацијата дека од своето основање до претплатниците испратил повеќе од пет милијарди ДВД-а. Претплатниците ќе можат да ја преземат својата историја на изнајмување во PDF формат до 27 октомври, по што тие податоци ќе бидат избришани, заедно со сите лични податоци на корисникот.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Занимливости

Едноставна навика која спречува непријатен здив на утро

Објавено пред

на

Непријатниот утрински здив е многу честа појава, а неговите предизвикувачи се бројни. Причина може да биде лошата исхрана, проблеми со желудникот, расипан заб и сл. Но, тоа може да биде и хронично воспаление на синусите, воспаление на слузокожата кое предизвикува зголемена секреција на слуз во носот.

Слузта преку ноќта се спушта низ грлото и таму се таложи, бидејќи во ноќта не кашламе и не го отстрануваме тој талог на било кој начин, тој почнува да се разградува, што предизвикува непријатен мирис.

Гастроезофагеалниот рефлукс, или враќањето на киселините и храната од желудникот во хранопроводот исто така можат да предизвика непијатен утрински здив.

Доколку спаѓате во групата на лица кои јадат доцна, а имате ослабен желудечен свинктер, содржината од желудникот во текот на ноќта ќе се префрли во хранопроводот, а неговиот непријатен мирис ќе се почувствува и надвор.

Од таа причина, најдобро би било да не јадете најмалку 3 часа пред спиење, секој ден без исклучоци, советува, д-р Ерих Војт.

/денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили2 часа

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 часа

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 часа

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

Магазин3 часа

Корисниците на социјалната мрежа Instagram ширум светот од утрово пријавуваат проблеми

Се чини дека Instagram, една од најпопуларните платформи на социјалните мрежи ширум светот, утрово не работи, пишува „Дејли мејл“. Според...

Магазин3 часа

Google ја прекинува поддршката за уште еден од своите производи

Нема повеќе софтверски или безбедносни ажурирања за првиот Chromecast на Google, кој Google тивко го прекина на крајот на април,...

Свет3 часа

Тужба: TikTok и шпионирање на демонстрантите во Кина

ByteDance, компанијата која е сопственик на TikTok, и помогна на Кина да ги шпионира демонстрантите, според тужбата поднесена од поранешниот...

Магазин3 часа

Amazon Prime Video добива пакет со реклами

Се чини дека платформите за стриминг прават се што можат за да преживеат во конкурентна средина, а сега Amazon Prime...

Магазин3 часа

Поради лажна промоција на криптовалути против YouTube, Twitter, Instagram и TikTok, поднесена е жалба до Европската комисија

Групите на потрошувачи во Данска, Франција, Грција, Италија, Литванија, Португалија, Словачка и Шпанија, исто така, ја потпишаа жалбата. Европската групација...

Мобилни уреди7 часа

Новиот iOS 17 дополнително им го отежнува допишувањето на корисниците на Android

Новиот оперативен систем iOS 17 им отежнува на корисниците на Android да имаат групни разговори кога се допишуваат со луѓе...

Спорт7 часа

„Сер Боби“ уште еднаш ги пофали своите момчиња, каде овој пат покажаа професионален пристап и голем ентузијазам

Македонската А репрезезентација утре 10-ти јуни (сабота) го има официјалниот собир за јунските натпревари од квалификациите за ЕП 2024 против...

НАЈЧИТАНИ