Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (19.03.18) Понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Понекогаш пред саканата личност ниту големите зборови не се доволни. Со покажување на чувствата се постигнува посакуваниот ефект.
РАБОТА: Делувате многу одлучно и амбициозно. Употребето го своето знаење во таа мера колку што е потребно да ги заштитите деловно финансиските интереси.
СОВЕТ: Важно е да ја подобрите кондицијата.
БИК
ЉУБОВ: Не заборавајте на обврските кон семејството. Вашиот партнер има големи барања и нема да дозволи да го ставите во втор план
РАБОТА: Вашиот начин ан размислување претставува полн погодок. Столот на кој се заложувате позитивно влијае на вашата популарност во друштвото на соработниците.
СОВЕТ: Задржете го оптимистичното расположение.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Во емотивниот однос некои ситуации премногу ги комплицирате. Партнерот и понатаму ви дава дознаење дека бара чусвство на доверба и сигурност.
РАБОТА: Работите кои ги правите вез нечие одобрување претставуваат потенцијален ризик. Важно е да одржите добар соработнички однос.
СОВЕТ: Не ги преценувајте сопствените можности
РАК
ЉУБОВ: Во љубовниот дијалог партнерот несака лесно да се откаже од плановите кои ги има. Но некој мора да попушти. Бидете мудри.
РАБОТА: Средбата со една личност на вас делува интригантно па поради тоа неможете да го прикриете своето нерасположение и загриженост.
СОВЕТ: Потребна ви е релаксација
ЛАВ
ЉУБОВ: Внимателно анализирајте ја саканата личност, но неможете да ги усогласите различните интереси кои ве оддалечуваат.
РАБОТА: Реагирате многу темпераментно во ситуациите кога треба да покажете дипломатски манири и трпение.
СОВЕТ: Различна забава делува позитивно на вашето расположение.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Нема потреба да и се спротиставувате на блиска личност и да ги кршите поставените правила за заеднички живот. Важно е да постигнете емотивна блискост.
РАБОТА: Бидете разумни и повнимателно бирајте ги соработниците кон кои имате доверба и слични интереси.
СОВЕТ: Избегнувајте претерување или лоши навики.
ВАГА
ЉУБОВ: На субјективен начин, го оценувате партнерското однесување. Бидете реални во вашите емотивни очекувања.
РАБОТА: Треба да се организирате правилно за да постигнете успех на различни партии. Не дозволувајте некој да ве спречи.
СОВЕТ: Важно е правилно да ги филтрирате вашите мисли и чувства.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Сакате “посебен третман” во емоционалната врска, но треба да му кажете на вашиот партнер да ви се доближи.
РАБОТА: Врз основа на нови информации, откривате различни детали кои влијаат на основниот поредок на деловната сцена. Искористете ја предноста од поволниот момент за акција.
СОВЕТ: Поттикнете ја креативноста во изразување и добра волја.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Осигурајте се дека сте во согласност со договорот што го имате со вашата сакана. Новите изговори не можат да ве оправдаат.
РАБОТА: Важно е да го подобрите вашиот бизнис рејтинг или да се прилагодите на соработниците кои позитивно влијаат на вашата општествена репутација.
СОВЕТ: Дозволете си креативен одмор и соодветна грижа.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Вие сте вознемирени. Подобро е да се прифати идејата на вашиот партнер отколку да се предизвика нова љубоморна сцена.
РАБОТА: Немојте да бидете измамени од фактот дека сè е вистина или дека некои ветувања се доволна гаранција за бизнис-финансиска добивка.
СОВЕТ: Потребно е да се ослободите од прекумерна загриженост.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Бидете повнимателни од вообичаеното во изразувањето на емоции, не дозволувајте некој да ве тера да се однесувате лошо.
РАБОТА: Обрнете внимание на корисни цели. Нема потреба да се споредувате со различни соработници.
СОВЕТ: Избегнувајте напорни ситуации во кои не се чувствувате пријатно.
РИБИ
ЉУБОВ: Нема причина да бидете измамени од големи илузии или нечии ветувања. Разговарајте искрено со вашиот партнер.
РАБОТА: Ако се грижите за добар бизнис рејтинг, мора да прифатите нечие влијание или мислење.
СОВЕТ: Премногу загриженост влијае на вашата концентрација и расположение.

Занимливости

Дали сте знаеле дека на жените им е потребен повеќе сон од мажите, еве и зошто..

Објавено пред

на

Американски научници открија дека на жените им е потребен сон повеќе од мажите. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално во текот на денот. Оваа вест мажите би можеле да ја дочекаат како доказ за некаков вид на нивна супериорност.

Причината како што наведуваат за ваквата состојба е што на женскиот мозок му треба повеќе време да се опорави – затоа што во текот на денот извршува посложени задачи од машкиот мозок.

Тим од универзитетот „Дјук“ открива дека жените на кои хронично им недостасува квалитетен сон, честопати страдаат од депресија и вознемиреност. За разлика од нив, на мажите на кои им е скратен сонот не ги покажуваат овие симптоми.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Netflix ја прекинува услугата за испорака на ДВД до дома

Објавено пред

на

Netflix ни е познат како стриминг видео услуга, но малкумина знаат дека првично започна како услуга за изнајмување видео ДВД на корисници, преку поштенската услуга. Интересно е што оваа услуга постои до денес. Сепак, компанијата најави дека оваа услуга (конечно) ќе биде прекината на 29 септември, повеќе од 26 години од основањето на компанијата. Корисниците ќе можат да ги вратат изнајмените ДВД-а до 27 октомври.

Во официјалното соопштение што го објави Netflix по тој повод, се наведува дека компанијата отсекогаш сакала на своите претплатници да им ја обезбеди најдобрата услуга. Но, како што се намалува пазарот на ДВД, станува се потешко да се обезбедат наслови на видео и логистика, поради што, за жал, беше одлучено да се прекине оваа услуга.

Netflix е основан во 1997 година како услуга за плаќање по изнајмување, која ја искористи предноста на тогашниот нов и, во споредба со VHS, супериорен медиум за репродукција на видео содржини. Во текот на 1999 година, компанијата се преориентира на модел на претплата, кој се користи и денес. Тој модел им овозможува на корисниците да го дефинираат редоследот по кој се испраќаат дисковите кога ќе станат достапни. Веќе во тоа време беа достапни неколку модели на претплата, што овозможи да се изнајмат неколку филмови во истиот временски период.

Стриминг верзијата на Netflix беше лансирана во 2007 година, како додаток на поштенскиот метод за изнајмување филмови. Малку подоцна, на крајот на првата деценија на овој век, стриминг имаше повеќе претплатници отколку корисници кои добиваа ДВД-а по пошта, а на крајот на 2010 година компанијата понуди посебна услуга за стриминг, целосно независна од претходниот бизнис модел.

Интересно е што овој потег на почетокот беше слабо примен, пред се поради повисоката цена на претплатата на услугата за стриминг. Сепак, со текот на времето, стримингот го презеде и бројот на корисници продолжи да расте до 2022 година, кога Netflix доживеа пад на претплатниците за прв пат во два последователни квартали. Ова резултираше со побрзо откажување на многу серии и најавени филмови. За да ги намали последиците, компанијата презеде различни мерки, а една од нив е најавата за поскапа претплата за корисниците кои ги споделуваат своите лозинки.

Кога станува збор за изнајмување ДВД, единствената голема промена со која се обиде Netflix беше ребрендирањето на услугата во 2011 година. Qwikster требаше да биде самостојна верзија на Netflix и беше планирано да се дозволи изнајмување на видео игри (исто така на ДВД) покрај филмовите. Сепак, по само неколку недели, оваа идеја беше напуштена.

Инаку, Netflix ја даде и информацијата дека од своето основање до претплатниците испратил повеќе од пет милијарди ДВД-а. Претплатниците ќе можат да ја преземат својата историја на изнајмување во PDF формат до 27 октомври, по што тие податоци ќе бидат избришани, заедно со сите лични податоци на корисникот.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Занимливости

Едноставна навика која спречува непријатен здив на утро

Објавено пред

на

Непријатниот утрински здив е многу честа појава, а неговите предизвикувачи се бројни. Причина може да биде лошата исхрана, проблеми со желудникот, расипан заб и сл. Но, тоа може да биде и хронично воспаление на синусите, воспаление на слузокожата кое предизвикува зголемена секреција на слуз во носот.

Слузта преку ноќта се спушта низ грлото и таму се таложи, бидејќи во ноќта не кашламе и не го отстрануваме тој талог на било кој начин, тој почнува да се разградува, што предизвикува непријатен мирис.

Гастроезофагеалниот рефлукс, или враќањето на киселините и храната од желудникот во хранопроводот исто така можат да предизвика непијатен утрински здив.

Доколку спаѓате во групата на лица кои јадат доцна, а имате ослабен желудечен свинктер, содржината од желудникот во текот на ноќта ќе се префрли во хранопроводот, а неговиот непријатен мирис ќе се почувствува и надвор.

Од таа причина, најдобро би било да не јадете најмалку 3 часа пред спиење, секој ден без исклучоци, советува, д-р Ерих Војт.

/денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп41 минута

Хороскоп за недела (11 јуни)

ОВЕН Реешението на ситуацијата која ве мачи може да биде многу добро за вас. Успешно ќе ги решите сите деловни...

Временска прогноза3 часа

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и...

Спорт6 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија9 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт1 ден

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили2 дена

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 дена

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 дена

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

НАЈЧИТАНИ