Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (19.03.18) Понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Понекогаш пред саканата личност ниту големите зборови не се доволни. Со покажување на чувствата се постигнува посакуваниот ефект.
РАБОТА: Делувате многу одлучно и амбициозно. Употребето го своето знаење во таа мера колку што е потребно да ги заштитите деловно финансиските интереси.
СОВЕТ: Важно е да ја подобрите кондицијата.
БИК
ЉУБОВ: Не заборавајте на обврските кон семејството. Вашиот партнер има големи барања и нема да дозволи да го ставите во втор план
РАБОТА: Вашиот начин ан размислување претставува полн погодок. Столот на кој се заложувате позитивно влијае на вашата популарност во друштвото на соработниците.
СОВЕТ: Задржете го оптимистичното расположение.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Во емотивниот однос некои ситуации премногу ги комплицирате. Партнерот и понатаму ви дава дознаење дека бара чусвство на доверба и сигурност.
РАБОТА: Работите кои ги правите вез нечие одобрување претставуваат потенцијален ризик. Важно е да одржите добар соработнички однос.
СОВЕТ: Не ги преценувајте сопствените можности
РАК
ЉУБОВ: Во љубовниот дијалог партнерот несака лесно да се откаже од плановите кои ги има. Но некој мора да попушти. Бидете мудри.
РАБОТА: Средбата со една личност на вас делува интригантно па поради тоа неможете да го прикриете своето нерасположение и загриженост.
СОВЕТ: Потребна ви е релаксација
ЛАВ
ЉУБОВ: Внимателно анализирајте ја саканата личност, но неможете да ги усогласите различните интереси кои ве оддалечуваат.
РАБОТА: Реагирате многу темпераментно во ситуациите кога треба да покажете дипломатски манири и трпение.
СОВЕТ: Различна забава делува позитивно на вашето расположение.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Нема потреба да и се спротиставувате на блиска личност и да ги кршите поставените правила за заеднички живот. Важно е да постигнете емотивна блискост.
РАБОТА: Бидете разумни и повнимателно бирајте ги соработниците кон кои имате доверба и слични интереси.
СОВЕТ: Избегнувајте претерување или лоши навики.
ВАГА
ЉУБОВ: На субјективен начин, го оценувате партнерското однесување. Бидете реални во вашите емотивни очекувања.
РАБОТА: Треба да се организирате правилно за да постигнете успех на различни партии. Не дозволувајте некој да ве спречи.
СОВЕТ: Важно е правилно да ги филтрирате вашите мисли и чувства.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Сакате “посебен третман” во емоционалната врска, но треба да му кажете на вашиот партнер да ви се доближи.
РАБОТА: Врз основа на нови информации, откривате различни детали кои влијаат на основниот поредок на деловната сцена. Искористете ја предноста од поволниот момент за акција.
СОВЕТ: Поттикнете ја креативноста во изразување и добра волја.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Осигурајте се дека сте во согласност со договорот што го имате со вашата сакана. Новите изговори не можат да ве оправдаат.
РАБОТА: Важно е да го подобрите вашиот бизнис рејтинг или да се прилагодите на соработниците кои позитивно влијаат на вашата општествена репутација.
СОВЕТ: Дозволете си креативен одмор и соодветна грижа.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Вие сте вознемирени. Подобро е да се прифати идејата на вашиот партнер отколку да се предизвика нова љубоморна сцена.
РАБОТА: Немојте да бидете измамени од фактот дека сè е вистина или дека некои ветувања се доволна гаранција за бизнис-финансиска добивка.
СОВЕТ: Потребно е да се ослободите од прекумерна загриженост.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Бидете повнимателни од вообичаеното во изразувањето на емоции, не дозволувајте некој да ве тера да се однесувате лошо.
РАБОТА: Обрнете внимание на корисни цели. Нема потреба да се споредувате со различни соработници.
СОВЕТ: Избегнувајте напорни ситуации во кои не се чувствувате пријатно.
РИБИ
ЉУБОВ: Нема причина да бидете измамени од големи илузии или нечии ветувања. Разговарајте искрено со вашиот партнер.
РАБОТА: Ако се грижите за добар бизнис рејтинг, мора да прифатите нечие влијание или мислење.
СОВЕТ: Премногу загриженост влијае на вашата концентрација и расположение.

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Занимливости

И овој пат ги имаме најубавите Велигденски пораки!

Објавено пред

на

Велигден е најубавиот православен празник, а ова се најубавите пораки кои ги пронајдовме и ги споивме во еден натпис

*Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ …

*Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

*Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

*Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе.

*Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!!

*Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца,а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Христос Воскресна

*Денес нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата Вечна радост – Воскресна од мртвите ! Нека ни е за многу години празникот Христијани… Христос Bоскресе

*Ви го честитам овој животворен ден, кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж. Да поздравиме сé што е во светлината на Христовото Воскресение, зашто после него сé е поразлично од она што го имавме вчера, сé изгледа подобро и повеличенствено. Да ја искусиме целата сила на оваа Пасхална радост, зашто, само во светлината на Воскресението, животот добива вистинско значење.

*Честит Велигден!
Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Од срце на сите им посакувам смирение и срцата да ви бидат исполнети само со љубов, оти нашиот бог се жртвуваше за нас заради преголемата љубов кон нас, земајќи ги врз себе нашите гревови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза1 час

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за 25 мај (среда)

ОВЕН Во изминатиов период бевте доста фокусирани на домот и семејството. Овој викенд ќе сакате да се релаксирате во позната...

Временска прогноза16 часа

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд,...

Магазин17 часа

Giveaway: Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивачи на Ливерпул и Реал Мадрид

Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивач на ЛИВЕРПУЛ кој ќе биде одбран преку #randompicker GIVEWAY-OT почнува...

Свет20 часа

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Њујорк ги отстрани познатите телефонски говорници

Означувајќи го крајот на една ера, властите во Њујорк ги отстранија речиси сите телефонски говорници, кои станаа жртви на бесплатните...

Магазин20 часа

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Гласините се покажаа како вистинити. Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен...

Магазин20 часа

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен...

Магазин20 часа

Кратка историја на вртоглавиот технолошки напредок

Жалењето за минатото кај некои е поизразено отколку кај други, а реченицата која вели дека нешто порано било подобро е...

Магазин20 часа

Подгответе се за визуелни промени на Instagram: Компанијата создаде свој фонт

Instagram го претстави големото „освежување на брендот“ Instagram создаде сопствен фонт наречен Instagram Sans, кој доаѓа со различни подфонтови. Компанијата...

Култура1 ден

Денеска е празник, Св.Кирил и Методиј, ден на словенските просветители

Денес е празник, Св.Кирил и Методиј, светите браќа кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за...

НАЈЧИТАНИ