Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (20.02.2018) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Во средбата со саканата личност имајте доволно фантазија, потпрете се на своите чувства. Ве очекува заедночка радост.
РАБОТА: Посветете внимание на различните информации кои имаат корисно значење. Важно е да прифатите некои современи идеи.
СОВЕТ: Разубавете го својот изглед.
БИК
ЉУБОВ: Ви претстои лош диалог со саканата личност. Меѓу вас постојат различни интереси и мерила на вредноста.
РАБОТА: Мотивирани сте за нов деловен успех, поради тоа прифатете ја натпреварувачката атмосфера или идеја која ви ја предложува една личност.
СОВЕТ: Нема потреба од оптеретување со некои лоши случувања и лоши ситуации.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Премногу ве погодува нечие однесување или нова одлука. Важно ви е да го потиснете своето нерасположение пред блиска личност.
РАБОТА: Располагате со убедливи аргументи, но на некој од соработниците не му е важно вистината да исплива на виделина.
СОВЕТ: Во вечерните часови посветете се на некое омилено хоби или релаксација.
РАК
ЉУБОВ: Имајте фантазија и планирајте некоја нова или возбудлива забава за двајца. Освојте ја личноста која ви е важна.
РАБОТА: Се што правите со позитивна тенденција остава добар впечаток кај соработниците и ја потврдува вашата улога во заедничкото договарање.
СОВЕТ: Подобрете го вашето расположение
ЛАВ
ЉУБОВ: Вашиот настап е многу театрален и Вашите зборови не звучат доволно убедливо пред лицето кое што Ви се допаѓа.
РАБОТА: Понекогаш не е доволно да се има замо добра идеја, бидејќи постојат различни околности кои го отежнуваат имплементирањето.
СОВЕТ: Нема потреба за преценување на личните можности, чувствувате дополнителна напнатост.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Се обидувате да дознаете нечии скриени намери. Партнерот делува отсутно и не ги задоволува вашите барања.
РАБОТА: Новите бизнис околности го поттикнуваат вашето незадоволство. Сепак, докажувањето на правдата во овој момент не е вашата примарна цел.
СОВЕТ: Избегнувајте ситуации кои додатно ве замараат.
ВАГА
ЉУБОВ: На средбата со саканата личност не го постигнувате саканиот ефект, Вие залудно глумите незаинтересираност за одредени случувања.
РАБОТА: Неможете во целост да ги реализирате Вашите намери, но не се откажувајте од амбициозните цели и барајте бекап решенија.
СОВЕТ: Потрудете се да ја поправите психолошката рамнотежа.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Понекогаш “големите зборови” не се доволни за некој близок. Чувствата говорат се и го постигнуваат саканиот ефект.
РАБОТА: Вие дејствувате многу решително и амбициозно. Користете го умот до тој степен кој што е потребен за заштита на вашите деловни и финансиски интереси.
СОВЕТ: Подобрете ја кондицијата
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Не дозволувајте некој од страна да го привлече вниманието на партнерот. Важно е да се отстранат различните непријатности.
РАБОТА: Пораката на некој има позитивно влијание врз вашите планови. Ако сте доволно информирани и претпазливи, ќе добиете двојна добивка.
ЗДРАВЈЕ: Вие сте во одлична форма.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Вие не можете да добиете колку што сакате. Прифатете идеја на партнерот или запознајте интересна личност.
РАБОТА: Размислете внимателно, импулсивни тонови и инсистирање на лични цели може да го нарушат кооперативниот однос.
ЗДРАВЈЕ: Ќе ви годи некаква спортска активност.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Нема причина да се критикува личност до која не допира вашиот глас. Избегнувајте теми или прашања кои ја иритираат љубената личност.
РАБОТА: Деловниот успех не може да се постигне без нечива помош и поддршка. Немојте да бидете премногу голем оптимист во оценувањето на вашите опции.
ЗДРАВЈЕ: Посветете го слободното време на омиленото хоби, ќе ви годи таа релаксација.
РИБИ
ЉУБОВ: Нечие присуство и одредени настани даваат ново значење на вашата емоционална ориентација. Потребна ви е нечија искрена подршка.
РАБОТА: Понекогаш логичките претпоставки или легитимитетот на мислењето не се доволни за да ја остварите вашиот бизнис визија. Факторот на среќа има суштинско значење.
ЗДРАВЈЕ: Насочете го своето внимание кон ведри содржини и подобрете го своето расположение.

Занимливости

Дали сте знаеле дека на жените им е потребен повеќе сон од мажите, еве и зошто..

Објавено пред

на

Американски научници открија дека на жените им е потребен сон повеќе од мажите. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално во текот на денот. Оваа вест мажите би можеле да ја дочекаат како доказ за некаков вид на нивна супериорност.

Причината како што наведуваат за ваквата состојба е што на женскиот мозок му треба повеќе време да се опорави – затоа што во текот на денот извршува посложени задачи од машкиот мозок.

Тим од универзитетот „Дјук“ открива дека жените на кои хронично им недостасува квалитетен сон, честопати страдаат од депресија и вознемиреност. За разлика од нив, на мажите на кои им е скратен сонот не ги покажуваат овие симптоми.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Netflix ја прекинува услугата за испорака на ДВД до дома

Објавено пред

на

Netflix ни е познат како стриминг видео услуга, но малкумина знаат дека првично започна како услуга за изнајмување видео ДВД на корисници, преку поштенската услуга. Интересно е што оваа услуга постои до денес. Сепак, компанијата најави дека оваа услуга (конечно) ќе биде прекината на 29 септември, повеќе од 26 години од основањето на компанијата. Корисниците ќе можат да ги вратат изнајмените ДВД-а до 27 октомври.

Во официјалното соопштение што го објави Netflix по тој повод, се наведува дека компанијата отсекогаш сакала на своите претплатници да им ја обезбеди најдобрата услуга. Но, како што се намалува пазарот на ДВД, станува се потешко да се обезбедат наслови на видео и логистика, поради што, за жал, беше одлучено да се прекине оваа услуга.

Netflix е основан во 1997 година како услуга за плаќање по изнајмување, која ја искористи предноста на тогашниот нов и, во споредба со VHS, супериорен медиум за репродукција на видео содржини. Во текот на 1999 година, компанијата се преориентира на модел на претплата, кој се користи и денес. Тој модел им овозможува на корисниците да го дефинираат редоследот по кој се испраќаат дисковите кога ќе станат достапни. Веќе во тоа време беа достапни неколку модели на претплата, што овозможи да се изнајмат неколку филмови во истиот временски период.

Стриминг верзијата на Netflix беше лансирана во 2007 година, како додаток на поштенскиот метод за изнајмување филмови. Малку подоцна, на крајот на првата деценија на овој век, стриминг имаше повеќе претплатници отколку корисници кои добиваа ДВД-а по пошта, а на крајот на 2010 година компанијата понуди посебна услуга за стриминг, целосно независна од претходниот бизнис модел.

Интересно е што овој потег на почетокот беше слабо примен, пред се поради повисоката цена на претплатата на услугата за стриминг. Сепак, со текот на времето, стримингот го презеде и бројот на корисници продолжи да расте до 2022 година, кога Netflix доживеа пад на претплатниците за прв пат во два последователни квартали. Ова резултираше со побрзо откажување на многу серии и најавени филмови. За да ги намали последиците, компанијата презеде различни мерки, а една од нив е најавата за поскапа претплата за корисниците кои ги споделуваат своите лозинки.

Кога станува збор за изнајмување ДВД, единствената голема промена со која се обиде Netflix беше ребрендирањето на услугата во 2011 година. Qwikster требаше да биде самостојна верзија на Netflix и беше планирано да се дозволи изнајмување на видео игри (исто така на ДВД) покрај филмовите. Сепак, по само неколку недели, оваа идеја беше напуштена.

Инаку, Netflix ја даде и информацијата дека од своето основање до претплатниците испратил повеќе од пет милијарди ДВД-а. Претплатниците ќе можат да ја преземат својата историја на изнајмување во PDF формат до 27 октомври, по што тие податоци ќе бидат избришани, заедно со сите лични податоци на корисникот.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Занимливости

Едноставна навика која спречува непријатен здив на утро

Објавено пред

на

Непријатниот утрински здив е многу честа појава, а неговите предизвикувачи се бројни. Причина може да биде лошата исхрана, проблеми со желудникот, расипан заб и сл. Но, тоа може да биде и хронично воспаление на синусите, воспаление на слузокожата кое предизвикува зголемена секреција на слуз во носот.

Слузта преку ноќта се спушта низ грлото и таму се таложи, бидејќи во ноќта не кашламе и не го отстрануваме тој талог на било кој начин, тој почнува да се разградува, што предизвикува непријатен мирис.

Гастроезофагеалниот рефлукс, или враќањето на киселините и храната од желудникот во хранопроводот исто така можат да предизвика непијатен утрински здив.

Доколку спаѓате во групата на лица кои јадат доцна, а имате ослабен желудечен свинктер, содржината од желудникот во текот на ноќта ќе се префрли во хранопроводот, а неговиот непријатен мирис ќе се почувствува и надвор.

Од таа причина, најдобро би било да не јадете најмалку 3 часа пред спиење, секој ден без исклучоци, советува, д-р Ерих Војт.

/денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за недела (11 јуни)

ОВЕН Реешението на ситуацијата која ве мачи може да биде многу добро за вас. Успешно ќе ги решите сите деловни...

Временска прогноза6 часа

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и...

Спорт9 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија12 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт2 дена

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили2 дена

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 дена

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 дена

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

НАЈЧИТАНИ