Следете не

Мобилни уреди

Фејсбук ќе го нема на новите телефони од Huawei

Avatar

Објавено пред

на

Од компанијата „Фејсбук“ потврдија дека нивната мобилна апликација нема да ја има во прединсталацијата на новите смартфони кои ќе ги произведува Хуавеи.

Кинеската компанија Хуавеи е под американски санкции  воведени поради безбедносна сигурност и тоа среде трговската војна меѓу Пекинг и Вашингтон.

Досегашните сопственици на апаратите на Хуавеи и натаму ќе можат без проблеми да ги користат мобилните апликации на Фејсбук и на другите социјални мрежи.

Од Фејсбук додаваат дека нивните правници ги проучуваат службените документи на американските власти и донесува мерки за да се усогласи со нив.

Американската администрација забрани размена на каква било технологија меѓу американските и кинеските компании , што предизвика домино ефект на целиот сектор.

Мобилни уреди

Наскоро „Instagram“ & „WhatsApp“ нема да бидат исти, еве што ќе се смени!

Avatar

Објавено пред

на

[sg_popup id=”25232″ event=”onLoad”][/sg_popup]

Двете популарните апликации Instagram и WhatsApp наскоро ќе доживеат голема промена на имиџот, а името на нивната компанија сопственик Facebook ќе биде истакнато во прв план.

Апликациите во иднина ќе се викаат Instagram from Facebook (Instagram oд Facebook) и WhatsApp from Facebook (WhatsApp oд Facebook), па името на матичната компанија ќе биде значително истакнато за оние кои имале било какви сомнежи околу сопственикот.

Портпаролката на Facebook, Берти Томсон ја потврди оваа вест за „Бизнис Инсајдер“.

– Сакаме да бидеме јасни кога станува збор за производите и услугите кои се дел од Facebook“, вели таа.

Новото име ќе се појави во сите „продавници“ за апликации, како и внатре во нив, но нема да се гледаат на почетните екрани на корисниците.

Компанијата во вредност од 535 милијарди долари со години дозволуваше нејзините апликации да работат како независен тим со значајна автономија, но во последно време се обидува да оствари центризирана контрола, понекогаш предизвикувајќи тензии и загриженост помеѓу вработените.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

„Play Store“ апликацијата која го остаре светот пред време, спуштете ја „Face app“

Avatar

Објавено пред

на

[sg_popup id=”24471″ event=”onLoad”][/sg_popup]Токму така, ова е апликацијата буквално што го преврте светот, која му даде посебен шмек на секоја фотографија.

Не пропуштајте и вие да се видите со поинакви очи, постари за +50 години

Кликнете ТУКА и инсталирајте ја, за многу забава! 😀

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Note 10 PRO се очекува да биде телефон на годината!

Avatar

Објавено пред

на

Протекоа фотографии за изгледот на долгоочекуваниот премиум телефон од SamsungNote серијата секогаш била најдоброто од корејскиот производител, а оваа година се очекува јубилејното десетто издание да донесе многу подобрувања во однос на претходникот.

Note 10 Pro ќе има отпечаток на прсти вметнат во самиот дисплеј, edge – edge екран и на задната страна ќе има четири камери, од кој едната ќе биде TOF ( time of flight sensor ). Уредот ќе има 6.75 инчен екран, а за првпат Samsung ќе го елиминира и аудио приклучокот од 3.5mm.

Интересно е и што наместо во хоризонтална позиција, камерите кај Note 10 Pro ќе бидат вертикално поставени, слично како кај Huawei P30 Pro. Упте една новина е тоа што предната камера ќе биде во средината, што е различно од пристапот кај Galaxy S серијата. Сеуште не се знае цената на овој модел, но сигурно ќе ја пробие границата од 1000 евра.

Повеќе за сите телефони ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 10 часа

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 24 часа

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ