Следете не

Случувања

Им се падна да играат на Велигден – првиот удар го решија со кршење со јајца (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Бугариве се закон кога станува збор за креативни и забегани идеи. Уште еднаш покажаа дека без проблем можат да излезат од формалното устројство на правилата, овој пат поврзано со одлучување кој да го има почетниот удар во фудбалски дуел.

Поради тоа што на клубовите им се падна да играат натпревар на сам ден Велигден, од фудбалската федерација на Бугарија решија наместо со фрлање паричка, одлуката за кој да го изведе почетниот удар да ја донесат со кршење со јајца.

Наместо традиционалното фрлање паричка, овојпат капитените на двата клуба добиваа по едно јајце кое беше во клупските бои и со кршење решаваа кој ќе биде тимот што прв ќе тргне од центарот.

 

На денешен ден

Светот на денешен ден (20 септември)

Објавено пред

на

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламин во Егејското Море, Грците, под команда на атинскиот генерал Темистокле ги победија Персијците предводени од кралот Ксеркс, со што се обезбеди превласт на Атина на море.

1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магеланес отплови од Севилја со пет бродови на патување низ целиот свет. Магелан беше убиен во битка со староседелците на островот Муктан во 1521 година, а само еден брод „Викторија“ со 18 морнари се врати во Севилја во септември 1522 година. Ова патување заплови за прв пат на Земјата.

1697 година – Во Рејсвик, во близина на Хаг, Англија, Шпанија, Холандија и Германската империја, беше потпишан мировен договор со Франција, со што заврши војната на Големата алијанса. Преку вешта дипломатија, Франција успеа да ги задржи скоро сите освоени територии.

1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист Ернесто Теодоро Монета, добитник на Нобеловата награда за мир во 1907. Тој беше директор на миланскиот весник Ил Секоло и претседател на Меѓународниот конгрес за мир во Милано во 1906 година, а во младоста следбеник на Гарибалди и борец.

1842.- Роден е шкотскиот хемичар и физичар Jamesејмс Девар, пронаоѓач на термосот. Прво произведе течност (1898), а потоа цврст водород (1899).

1863.- Умре германскиот филолог и писател Јакоб Грим, основач на модерните германски студии. Со својот брат Вилхелм, тој собра и објави познати приказни и бајки за деца. Започна да работи на големиот „Германски речник“ (1852). Преведувал српски народни песни собрани од Вук Стефановиќ Караџиќ.

1870 – Силите на италијанскиот крал Виторио Емануеле влегоа во Рим, завршувајќи го обединувањето на Италија. Папата Пие IX се повлече во Ватикан и се прогласи за затвореник.

1928 – Големиот фашистички совет станува врховно законодавно тело во Италија, заменувајќи го поранешниот Совет на заменици.

1934.- Родена е италијанската филмска актерка Софија Скиколоне, позната како Софија Лорен, оскаровка од 1961 година за „Две жени“. Таа се прослави со филмовите „Чокара“, „Црна орхидеја“, „Леб, Loveубов и …“, „Копнеж под славините“.

1945.- Сојузничкиот конгрес и неговите водачи, Махатма Ганди и Пандит Неру, го отфрлија британскиот предлог за самоуправа и побараа целосна независност на Индија.

1957.- Умре финскиот композитор Јан Сибелиус, автор на седум симфонии, популарен концерт за виолина и познатата симфониска поема „Финска“.

1960.- Поранешна британска колонија на Кипар, 13 африкански држави кои добиваат независност се примени во ОН.

1970.- Советско летало Луна 16 слета на Месечината и собира примероци од месечината на почвата.

1976.- Шведската социјалдемократска партија ги загуби парламентарните избори, првпат по повеќе од 40 години.

1977 – Виетнам и Djибути се примени во ОН како 149 -та и 150 -та членка на меѓународната организација.

1979.- Соборен е Jeanан Бадел Бокас, владетел на Централноафриканската империја. Новиот шеф на државата, поранешниот претседател Давид Дацко, ја врати земјата на републички статус. Бокаса ја собори Дака со воен удар во 1965 година, а во 1976 година ја укина републиката и се прогласи за император.

1981 – Централноамериканската држава Белизе на брегот на Карибите (поранешен британски Хондурас) доби независност од Британија.

1984.- Во напад со автомобил -бомба врз американската амбасада во Бејрут загинаа 16 лица, а американскиот амбасадор беше повреден.

1990.- Парламентите на Источна и Западна Германија го ратификуваа договорот што ги обединува двете земји.

1990.- Умре српскиот дизајнер на авиони Слободан Зрниќ, декан на Машинскиот факултет на Универзитетот во Нови Сад, еден од дизајнерите на авионите ИК-3 и С-49. На 6 април 1941 година, авионот ИК-3 учествуваше во одбраната на Белград во Втората светска војна.

1991.- Црногорскиот парламент ја прогласи Црна Гора за еколошка држава во Забjак и прифати декларација за заштита на природата. Проектот на првата еколошка држава во светот беше прифатен во 1992 година на светскиот еко-самит во Бразил под покровителство на ОН.

2000.- Рускиот космонаут Герман Титов, вториот човек што лета во вселената, умре во Москва. Во август 1961 година, во бродот „Восток 2“, Титов помина 25 часа во вселената, патувајќи околу земјата 17 пати. За неговите заслуги во освојувањето на универзумот, тој ги доби највисоките државни награди и титулата херој на СССР.

2001.- Албанските терористи започнаа со предавање на последното оружје на трупите на НАТО во Македонија. Тој ден, во македонскиот парламент започна дискусија за уставните амандмани што ќе гарантираат поголеми права на албанското малцинство.

2003.- Поранешниот американски претседател Бил Клинтон официјално го отвори Меморијалниот центар во Поточари (БиХ) посветен на жртвите од масакрот во Сребреница во 1995 година, кога силите на Армијата на Република Српска убија околу 8.000 Бошњаци.

2005.- Во Виена умре познатиот „ловец на нацистите“ Симон Визентал, одговорен за апсењето на повеќе од 1.000 припадници на германскиот нацистички режим, меѓу кои и еден од најблиските соработници на Хитлер, Адолф Ајхман и поранешниот командант на концентрациониот логор Треблинка, Франц Штангл.

2008.- Илјадници луѓе учествуваа на мировните протести во Берлин и Штутгарт, Германија и Манчестер во Обединетото Кралство, спротивно на војната во Авганистан.

2011 година – Во судирите во Јемен откако полицијата употреби снајперисти и минофрлачки оган во масовните протести против јеменскиот претседател Али Абдула Салех, кој е на власт речиси 33 години, загинаа 60 луѓе за три дена.

2011.- Словенечкиот парламент и изгласа недоверба на владата на премиерот Борут Пахор.

2012.- Францускиот музеј Лувр отвори оддел посветен на исламската уметност, со околу 18.000 уметнички дела кои датираат од седмиот до 19 век, во чија 11 -годишна изградба беа инвестирани 100 милиони евра.

2014.- Партијата Национален центар на десниот центар победи на парламентарните избори во Нов Зеланд, со што на премиерот на Нов Зеланд, Johnон Кеј му беше доделен трет последователен мандат.

2015 година – На предвремените избори во Грција, втор од почетокот на годината, победи Сириза, предводена од Алексис Ципрас, кој ќе формира влада со десничарската партија „Независни Грци“. Новата коалициска влада на Грција, дури и по други предвремени избори, останува во истиот состав како и претходната, чија оставка ги предизвика тие избори.

2016 година – Во Сомалија, пет милиони луѓе не добиваат доволно храна, а меѓу нив, повеќе од 300.000 деца под петгодишна возраст се акутно потхранети. Сушата во јужна и централна Сомалија е главниот виновник за драматичниот недостаток на храна.

2019 година – Неколку стотици илјади луѓе излегоа на улиците низ градовите ширум светот, како дел од глобалниот штрајк на кој беше упатено барање до светските лидери што се собраа на самитот на ОН за климата да усвојат итни мерки за спречување на климатска катастрофа.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денес 365 нови случаи на Ковид-19, починале 23 лица

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи
на КОВИД-19:
• Скопје – 183
• Охрид – 24
• Штип – 20
• Струмица – 19
• Куманово – 15
• Прилеп – 14
• Тетово и Велес – по 13
• Битола и Кавадарци – по 11
• Свети Николе– 7
• Кочани, Гевгелија и Ресен – по 5
• Кичево – 4
• Крива Паланка – 3
• Гостивар, Струга, Радовиш и Пробиштип – по 2
• Неготино, Делчево, Виница, Кратово и Македонски Брод – по 1

Пријавени се 23 починати лица: 8 починати лица од Скопје (89г, 88г, 78г, 77г, 77г, 66г, 60г, и 60г), 3 починати лица од Велес (62г, 59г и 59г), по 2 починати лица од Куманово (75г, и 63г), и Кавадарци (72г, и 65г), по едно починато лице од Тетово (67г), Прилеп (75г), Битола (95г), Струмица (87г), Штип (45г), Струга (62г), Свети Николе (66г) и Радовиш (63г). Од пријавените 23 лица, 20 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 551 оздравен пациент од:
• Скопје – 212
• Тетово – 53
• Куманово и Гостивар – по 46
• Кичево – 38
• Струга – 25
• Охрид – 19
• Битола – 13
• Прилеп и Кавадарци – по 12
• Струмица, Штип и Свети Николе – по 9
• Кочани – 8
• Велес, Ресен и Дебар – по 5
• Крива Паланка, Виница, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 3
• Неготино, Берово, Македонски Брод и Пехчево – по 2
• Гевгелија и Богданци – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.252.094 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.914 бројката на оздравени пациенти е 167.402, на починати е 6.460, а бројот на активни случаи изнесува 13.052

Прочитај повеќе...

Македонија

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Објавено пред

на

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода С.Е.(49) од гостиварско Чајле, во чиј угостителски објект на ул.„Живко Брајковски“ во Гостивар биле затекнати гости без сертификат за вакцинација.

Објектот е времено затворен од Државниот пазарен инспекторат, а против С.Е. ќе биде изготвен поднесок за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, согласно член 206 од Кривичниот законик.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

Светот на денешен ден (20 септември)

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламин во Егејското Море, Грците, под команда на атинскиот генерал Темистокле ги...

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (20 септември) понеделник

ОВЕН Колку и да се согласува човек денес со вас и идеите што ги имате, подеднакво ќе изрази незадоволство, ќе...

СпортПред 8 часа

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во рамките на...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 365 нови случаи на Ковид-19, починале 23 лица

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 183...

СпортПред 13 часа

Шкупи во Чаир се врати на реновираниот стадион од ФФМ

Шкупи по една година повторно се врати на стадионот во Чаир. Од денес стадионот има две модерни трибини, додека свечено...

СпортПред 15 часа

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 18 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 19 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 19 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

НАЈЧИТАНИ