Следете не

Кичево

Кинеските работници во село Извор ја пречекаа Новата година

Објавено пред

на

Работниците од Кинеската компанија „Синохидро“- главен изведувач на работите на автопатот Кичево-Охрид, со традиционална свеченост ја пречекаа Новата 2019 година- година на свињата. Бидејќи имаше многу работници кои беа во родната земја не беше организиран традиционалниот огномет, како претходните години.

Вработените во „Синохидро“ во убаво украсените простории и со богата трпеза, на која доминираше традиционалната кинеска храна, збогатена со многу овошје, зеленчук, пикантни јадења како кинески лути колбаси, јагнешко во мед, печена риба, пилешко печено, неизбежниот ориз, кифлички полнети со мелено месо и многу други специјалитети. За цело време на ТВ екраните се следеше новогодишната програма емитувана од родната земја.

-И покрај тоа што одморот на добар дел од нашите работници се поклопи со Новата година и тие се наоѓаат во родната земја, сепак ние преостанатите работници свечено ја пречекавме Новата година. Иако сме далеку од родната Кина, сепак заедничката дружба, традиционалните јадења и програмата што ја следиме од нашата земја, барем накратко ни овозможуваат да имаме чувство како да сме меѓу своите. Годината на свињата носи љубов, среќа и оптимизам. Свињата е последниот знак од нашиот хороскоп и е погодна за инвестиции, зголемување на финансиите како и успех на деловен план. Инаку годината на свињата според нашата Нова година започнува на 5 февруари и ќе трае до 24 јануари 2020 година- вели Ше Хуанмин, одговорен за добрата храна за највеселата ноќ.

Инаку, додава Ше, претежно храната за највеселата ноќ се подготвува во домот и не се набавува од ресторани, како што е на пример, традиционалниот новогодишен специјалитет Јиаози или кинески кнедли.

Деновиве работниците од оваа компанија беа ангажирани во набавка на што повеќе свежи намирници, како би можеле најподготвени да ја пречекаат највеселата ноќ во годината, што за кинескиот народ во целост е посебен ден.

Текст и фото: Зоран Антоски

Кичево

Кичевскиот храм св.Петар и Павле објавува јавен оглас за „Црковен служител“

Објавено пред

на

Храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево, објавува јавен оглас за прием и работно ангажирање на ЦРКОВЕН СЛУЖИТЕЛ (клисар) при храмот.

Поради тоа, кичевското архиерејско намесништво јавно ги повикува сите коишто се заинтересирани за ваквата работа во храмот, да се пријават најдоцна до 01.12.2021 година (вторник).

Како што пишуваат од Кичевската парохија, пријавувањето може да се врши секојдневно во храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево од 07⁰⁰ часот до 16⁰⁰ часот, сѐ до последниот ден на 01.12.2021 година.

Со пријавувањето, секој заинтересиран член треба да ги достави своите лични податоци (име и презиме, адреса и свој телефонски број).

Изборот на црковниот служител ќе се изврши по направено интервју кое ќе се одвива поединечно со секој пријавен на огласот.

Интервјуто ќе се одржи на ден 02.12.2021 година со почеток во 16⁰⁰ часот во просториите на храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кучиња скитници вчера во Кичево нападнале две лица

Објавено пред

на

На 14.10.2021 година во ОВР Кичево, С.С.(51) од селото Вранештица и Р.С.(68), од Кичево, пријавија дека на улицата „Маршал Тито“ во Кичево, биле каснати од куче скитник.

Извор: СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

Тони Андреев и Инструментал Бенд викендов во La Casa, бидете таму

Објавено пред

на

После подолг период поради ескалацијата со коронавирусот и новиот бран најдобрите забави во живо се враќаат на сцената 

Кичевскиот „La Casa“ ресторан кој имаше прекрасен старт на летната сцена продолжува со работа и во есенско-зимскиот дел, кој е среден во топол амбиент.

Поради ограничен број на резервации, контактирајте веднаш на: 076/223-007

Петок:

Сабота:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

АвтомобилиПред 15 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 24 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

НАЈЧИТАНИ