Следете не

Кичево

Колекцијата на скулптури во Кнежино ги одушевува посетителите

Објавено пред

на

Целокупниот опус на скулптури што во изминатите 15 години го создадоа скулптори од целиот свет го красат предворјето од Куќата на уметноста во селото Кнежино. Во оваа колекција на отворен простор се наоѓаат скулптури од четири континенти. Како што велат од покровителот на Кичевската колонија, АД „Тајмиште“, оваа збирка на скулптури и понатаму ќе се збогатува и дополнува.

– Откако е отворена Куќата на уметноста во селото Кнежино, во 2003 година, поголемиот дел скулптури, претежно од метал, што се создадени од вајарите учесници на изминатите 15 ликовни колонии, се поставени во предворјето на Куќата на уметноста, околу 50 скулптури со разни форми и големини го красат овој простор. Во оваа поставка има скулптури од Роџер Томсон од Нов Зеланд, Весела Стаменова и Павел Василев од Бугарија, Весна Осојнички и нејзиниот колега од Хрватска, Никола Ненадиќ, нашите мајстори на скулптурата Васил Василев, Слободан Милошески и Андреј Минески, потоа Михаил Туарегу од Романија, Власта Вујошевиќ од Црна Гора и многу други. Овие скулптури се работени во халата на нашата компанија – вели Горан Донески, уметничкиот директор на колонијата, која годинава го прослави 25-годишниот јубилеј.

Посетителите на Куќата на уметноста со одушевување зборуваат за поставката во предворјето на овој објект, лоциран во недопрената природа во близината на селото Кнежино и манастирот „Свети Ѓорѓија Победоносец“.

– Секогаш кога сум тука се воодушевувам од глетката, од големиот број скулптури создадени од мајсторите на просторната уметност. Иако живеам надвор од земјава, сепак често во мислите се навраќам на овој простор и ова богатство во предворјето на Куќата на уметноста, каде што на едно место се споени природната убавина и убавината создадена од човечка рака – вели Цветан Ѓуроски, родум од овој крај, кој повеќе од шест децении живее во Белград.

Дури и некогашните жители на овој регион, кои денес живеат во Западна Европа или во Австралија, задолжително го посетуваат овој објект и прават фотографии како спомен што ќе го понесат од родната земја.

 Инфо: Зоран Антоски

Кичево

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Објавено пред

на

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се наоѓа во непосредна близина на „Зајашка“ река, во месноста викана „Сточен пазар“, но и неколку други населби.

Од Дирекцијата за заштита и спасување во општина Кичево беа на терен за да ги евидентираат штетите, а велат дека најоштетени се куќите без изолација и тие кои се изградени со слаб материјал.

Во есен и зима, реките „Зајашка и Треска“ често се излејуваат од своето речно корито, така што претставуваат голем ризик за жителите кои живеат во непосредна близина. За сега луѓето кои беа најпогодени се вратија дома во своите домови, каде за време на дождливите ноќи престојуваа во спортската сала „Христо Узунов“ нас. „Иванидол“

Проследете ја целосната репортажа на ТВ21

Извор: ТВ21
Автор: Салије Садику

Прочитај повеќе...

Кичево

На „Влашки пат“ и с.Другово се опожариле броила, ТППЕ интервенираше…

Објавено пред

на

На 29.11.2021 година во 15 и во 01 часот, во ОВР Кичево биле пријавени пожари на електрични броила, сопственост на ЕВН Македонија, поставени на улицата „Влашки пат“ во Кичево и во селото Другово.

Пожарите, во кои нема повредени лица, се изгаснати со интервенција на Територијалната противпожарна единица од Кичево.

Извор: СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичевската Автоперална „Тришо“ со нова подостапна локација

Објавено пред

на

Ланска година официјално отворената Автоперална „Тришо“ која започна со работа на 5 октомври од денеска има нова подостапна локација, во близина на кичевската касарна „Чеде Филипоски-Даме“ на ул. 11-ти септември 157, со работно време од 09:00 часот, додека официјалниот старт е закажан за утре 1 декември.

Како дел од успешноста е големиот асортиман од брендот „Сонакс“ кој му дава дополнителен сјај, чистота и нега на вашиот автомобил.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес (3 декември) – петок

ОВЕН Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора...

СпортПред 8 часа

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 13 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 14 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 18 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 18 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 18 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 18 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 18 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

СветПред 18 часа

Соединетите Американски Држави придонесуваат најмногу за загадувањето со пластика во светот

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот придонесувач за загадувањето со пластика во светот, според новиот извештај, кој повикува на развој...

НАЈЧИТАНИ