Следете не

Забава

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие како го изведува еден од своите најпознати трикови

Најпознатиот магионичар на светот, Дејвид Коперфилд, на суд беше принуден да открие како го изведува својот познат трик Lucky #13, откако еден посетител на неговото магиончарско шоу во Лас Вегас бил повреден токму за време на изведбата на истиот.

58-годишниот Гевин Кокс бил еден од посетителите кои биле одбрани за изведба на трикот, но среде изведбата тој паднал и при падот се здобил со дислоцирано рамено, а тврди дека поради тоа претрпел и хронична болка, како и повреда на мозокот, пренесува ВВС.

Коперфилд, за потребите на изведбата на Lucky #13, по случаен избор бира 13 луѓе од публиката кои потоа исчезнуваат од сцената, после што сите 13 се појавуваат во задниот дел од салата, зад публиката.

Иако адвокатите од Коперфилд се обидоа да го убедат судот дека откривањето на начинот на кој се изведува трикот може финансиски да го загрози илузионистот, судот во Вегас, сепак, бараше тој да ја открие тајната на изведувањето на Lucky #13. Извршниот продуцент на Коперфилд, Крис Кенер, во вторникот откри како се изведува трикот.

Тајната лежи во тоа што 13-те случајно избрани учесници во трикот асистентите од Коперфилд брзо ги водат низ таен премин кој поминува покрај MGM ресортот во Лас Вегас, каде магионичарот ја изведува својата точка. Тие ја напуштаат зградата и се појавуваат во задниот дел од салата.

Британецот паднал додека го воделе низ таен премин и веднаш бил одведен во болница. NBC News пренесува дека Кокс тврди оти трошоците за лекување го чинеле повеќе од 400.000 долари. На прашањето од адвокатот на Кокс дали е виновен за повредата на неговиот клиент, Коперфилд одговори: „Тоа зависи од тоа што се случило. Да направев нешто погрешно, вината ќе беше моја“.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 46 минути

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 2 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 5 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 6 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 13 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 14 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 15 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 18 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 21 час

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд