Следете не

Занимливости

„Мртви“ луѓе кои оживеале: „Тато жеден сум, дај ми чаша вода“ – МИСТЕРИЈА

Објавено пред

на

Некои луѓе по грешка се прогласени за мртви. Подоцна кога “оживеале” нивните семејства и пријатели доживеале вистински шок.
Мислеле дека е зомби
Еси Дунбар имала 32 години кога во 1915 година е прогласена за мртва. Таа имала епилептичен напад. Телото го ставиле во ковчег и погребот требало да биде во 11 часот наредниот ден. Тие ќе ја погребале и порано, но ја чекале нејзината сестра да дојде од соседниот град.
Кога сестрата стигнала, тие го отвориле ковчегот. Еси и се насмеала на својата сестра. Тројцата мажи кои биле покрај ковчегот од став се обиделе да побегнат. Тие паднале во гробот, а еден од нив скршил три ребра.
И неколку години подоцна луѓето биле уверени дека Еси е зомби. Таа починала во 1955 година.
Се рабудила во ковчегот
Маргарет “Маги” Диксон била обесена на 2 Септември 1721 година бидејќи се обидувала да ја сокрие бременоста. Жената од Единбург повеќе не живеела со својот сопруг и се вработила во една гостилница. Таму започнала афера со синот на сопствениот. Останала бремена, но ја криела бременоста бидејќи несакала да ја загуби работата. Таа родила многу слабо бебе кое починало неколку дена после раѓањето.
Маргарет неможела да го погреба бебето бидејќи нејзината бременост морало да остане тајна. Мртвото бебе го фрлила во реката. Телото на бебето е пронајдено и жената е осидена на бесење. Откако ја обесиле, нејзиното тело го ставиле во ковчег. Таа се разбудила на патот кон гробиштата/
Нејзиното “воскреснување” жителите го сфатиле како Божја порака. Тие сметале дека Бог и простил и и дал втора шанса. Таа му се вратила на сопругот и имале уште деца.
Докторот ја прогласил мртва
Елеонор Маркхам е прогласена мртва во 1894 година во своето село во Америка. Таа се жалела на проблеми со срцето, две недели пред нејзината смрт. Докторот ја прогласил за мртва на 8 јули и два дена подоцна ја ставиле во ковчег.
Таа се разбудила кога ковчегот го носеле кон возилото со кое требало да биде пренесен до гробиштата. Го отвориле ковчегот и Елеонот почнала да вика бидејќи за малку жива ќе ја закопале. Докторот кој ја прогласил за мртва кажал дека ќе ја поправи грешката. Подоцна таа тврдела дека цело време била свесна и дека слушала што збореле другите.
Се подготвувале да го запалата неговото тело
Сандеп (23) е момче од Индија кое оживеало во моментот пред да го запалат неговото тело. Во 2016 година него го каснала отровна змија, па мислеле дека е мртов. Кога сватиле дека е жив, го однеле за да го лекуваат, но тој починал
Момчето од Индија собирало дрва во шумата кога го каснала змија. Сите мислеле дека е мртов па се подготвувале да го запалат неговото тело. Тогаш тој почнал да вика од болка и сфатиле дека е жив. Наместо да го однесат во болница, го однеле кај истиот човек кој го прогласил за мртов.
Ниту вториот пат тој не успеал да го спаси. На крајот завршил во болница каде што неможеле да направат ништо повеќе за него освен да го прогласат за мртов.
Оживеал и барал вода
Келвис Сантос (2) престанал да диши во болницата во Белем во северен Бразил, за време на лекувањето на воспаленито на белите дрободи во 2012 година. Прогласен е за мртов и семејството го земало неговото тело. Семејството цела ноќ останало покрај телото кое лежело во отворен ковчег. Еден час пред погребот, детето изговорило “Тато може ли да добијам малку вода”
Таткото на детето, Антонио Сантос кажува како сите почнале да викаат.
“Неможевме да им веруваме на сопствените очи. Мислевме дека се случи чудо и дека нашето дете е живо. Но тој само легна назад како и претходно. Неможевме да го разбудиме. Беше мртов” кажува таткото.
Веднаш го однеле во болница, но докторите потврдиле дека не дава знаци на живот.
“Ме уверуваа дека е починат и не ми обајснија што видов и слушнав пред малку”кажува Антонио.
Семејството одлучило да го погреба наредниот ден со надеж дека повторно ќе оживее. Уверен дека синот е жртва на докторите, Антонио го пријавил случајот.
Локалните власти потврдиле дека момчето е примено во болница во критична состојба и дека е прогласено за мртво поради престанок на дишењето.
Ја закопале жива
Џејмс и Октавија Хатчер од Кентаки во јануари 1891 година го загубиле својот единствен син. Октавија паднала во депресија. Наскоро паднала во кома и прогласена е за мртва на 2 Мај. Тие веднаш ја погребале. Неколку дена подоцна нејзиниот сопруг забележал дека неколку луѓе во градот кои биле во кома се разбудиле и оздравеле. Џејмс почнал да се сомнева дека можеби жива ја закопале неговата жена.
Затоа одлучиле да го ископаат нејзиниот гроб. Но закасниле. По тоа што го виделе заклучиле дека Октавија се разбудила во ковчегот и се обидувала да излезе од него. Жителите кажуваат дека слушнале звуци и плачење кои доаѓале од гробот на Октавија.
Џемјс се исплашил дека и тој може жив да биде закопан па побарал за него да биде направен ковчег од кој ќе може да излезе ако се разбуди.

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Занимливости

И овој пат ги имаме најубавите Велигденски пораки!

Објавено пред

на

Велигден е најубавиот православен празник, а ова се најубавите пораки кои ги пронајдовме и ги споивме во еден натпис

*Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ …

*Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

*Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

*Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе.

*Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!!

*Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца,а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Христос Воскресна

*Денес нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата Вечна радост – Воскресна од мртвите ! Нека ни е за многу години празникот Христијани… Христос Bоскресе

*Ви го честитам овој животворен ден, кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж. Да поздравиме сé што е во светлината на Христовото Воскресение, зашто после него сé е поразлично од она што го имавме вчера, сé изгледа подобро и повеличенствено. Да ја искусиме целата сила на оваа Пасхална радост, зашто, само во светлината на Воскресението, животот добива вистинско значење.

*Честит Велигден!
Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Од срце на сите им посакувам смирение и срцата да ви бидат исполнети само со љубов, оти нашиот бог се жртвуваше за нас заради преголемата љубов кон нас, земајќи ги врз себе нашите гревови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 часа

СН Осигурителен брокер на мото хуманитарен настан „Distinguished Gentleman’s Ride”.

Низ улиците на Скопје утре ќе продефилираат голем број мотоцикли, управувани од господа и дами во официјална гардерoба како дел...

Временска прогноза3 часа

Предвреме летни температури, ова се најновите детали

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Температурите...

Спорт11 часа

По пенал рулет Македонија ЃП го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Македонија Ѓорче Петров е освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија откако по пеналите беше подобар од Силекс со 4-3. Во...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за сабота (21 мај)

ОВЕН Долгиот период на неколкунеделна медитација на Овните заврши денеска. Тоа значи дека треба повторно да се поврзете со реалниот...

Магазин18 часа

Meta сè повеќе отстранува насилна содржина

Meta речиси двојно ја зголеми количината на насилни содржини што ги отстранува од Фејсбук. Во текот на првиот квартал од...

Магазин18 часа

TikTok се подготвува за игри, вклучувајќи интерактивни мини игри за TikTok LIVE

Имаше извештаи дека TikTok тестира игри како дел од својата апликација во Виетнам и тоа е увертира пред големиот пробив...

Кичево1 ден

Удрен пешак од кичевско село, истиот се здобил со повреди констатирани во Медицински центар

На 19.05.2022 околу 15:50 часот во ОВР Кичево, пријавено е дека на регионалниот пат Кичево – Осломеј, кај крстосница од...

Магазин1 ден

Претставен OnePlus Nord 2T, првиот телефон со чипсет Dimensity 1300 (ФОТО)

OnePlus официјално го претстави најновиот телефон од средната класа Nord 2T. OnePlus Nord 2T е првиот мобилен телефон во светот...

Магазин1 ден

Apple ја промени својата одлука за работа од дома

Apple ја промени својата одлука за работа во канцеларија три дена во неделата. Apple, сепак, одобрува работа на далечина Во...

Временска прогноза1 ден

Шпанија се подготвува за температури од 42 степени

Температурите во делови од јужна Шпанија утре ќе надминат 42 степени, додека топлотниот бран со „вонреден интензитет“ ќе донесе правливо...

НАЈЧИТАНИ