Следете не

Занимливости

„Мртви“ луѓе кои оживеале: „Тато жеден сум, дај ми чаша вода“ – МИСТЕРИЈА

Објавено пред

на

Некои луѓе по грешка се прогласени за мртви. Подоцна кога “оживеале” нивните семејства и пријатели доживеале вистински шок.
Мислеле дека е зомби
Еси Дунбар имала 32 години кога во 1915 година е прогласена за мртва. Таа имала епилептичен напад. Телото го ставиле во ковчег и погребот требало да биде во 11 часот наредниот ден. Тие ќе ја погребале и порано, но ја чекале нејзината сестра да дојде од соседниот град.
Кога сестрата стигнала, тие го отвориле ковчегот. Еси и се насмеала на својата сестра. Тројцата мажи кои биле покрај ковчегот од став се обиделе да побегнат. Тие паднале во гробот, а еден од нив скршил три ребра.
И неколку години подоцна луѓето биле уверени дека Еси е зомби. Таа починала во 1955 година.
Се рабудила во ковчегот
Маргарет “Маги” Диксон била обесена на 2 Септември 1721 година бидејќи се обидувала да ја сокрие бременоста. Жената од Единбург повеќе не живеела со својот сопруг и се вработила во една гостилница. Таму започнала афера со синот на сопствениот. Останала бремена, но ја криела бременоста бидејќи несакала да ја загуби работата. Таа родила многу слабо бебе кое починало неколку дена после раѓањето.
Маргарет неможела да го погреба бебето бидејќи нејзината бременост морало да остане тајна. Мртвото бебе го фрлила во реката. Телото на бебето е пронајдено и жената е осидена на бесење. Откако ја обесиле, нејзиното тело го ставиле во ковчег. Таа се разбудила на патот кон гробиштата/
Нејзиното “воскреснување” жителите го сфатиле како Божја порака. Тие сметале дека Бог и простил и и дал втора шанса. Таа му се вратила на сопругот и имале уште деца.
Докторот ја прогласил мртва
Елеонор Маркхам е прогласена мртва во 1894 година во своето село во Америка. Таа се жалела на проблеми со срцето, две недели пред нејзината смрт. Докторот ја прогласил за мртва на 8 јули и два дена подоцна ја ставиле во ковчег.
Таа се разбудила кога ковчегот го носеле кон возилото со кое требало да биде пренесен до гробиштата. Го отвориле ковчегот и Елеонот почнала да вика бидејќи за малку жива ќе ја закопале. Докторот кој ја прогласил за мртва кажал дека ќе ја поправи грешката. Подоцна таа тврдела дека цело време била свесна и дека слушала што збореле другите.
Се подготвувале да го запалата неговото тело
Сандеп (23) е момче од Индија кое оживеало во моментот пред да го запалат неговото тело. Во 2016 година него го каснала отровна змија, па мислеле дека е мртов. Кога сватиле дека е жив, го однеле за да го лекуваат, но тој починал
Момчето од Индија собирало дрва во шумата кога го каснала змија. Сите мислеле дека е мртов па се подготвувале да го запалат неговото тело. Тогаш тој почнал да вика од болка и сфатиле дека е жив. Наместо да го однесат во болница, го однеле кај истиот човек кој го прогласил за мртов.
Ниту вториот пат тој не успеал да го спаси. На крајот завршил во болница каде што неможеле да направат ништо повеќе за него освен да го прогласат за мртов.
Оживеал и барал вода
Келвис Сантос (2) престанал да диши во болницата во Белем во северен Бразил, за време на лекувањето на воспаленито на белите дрободи во 2012 година. Прогласен е за мртов и семејството го земало неговото тело. Семејството цела ноќ останало покрај телото кое лежело во отворен ковчег. Еден час пред погребот, детето изговорило “Тато може ли да добијам малку вода”
Таткото на детето, Антонио Сантос кажува како сите почнале да викаат.
“Неможевме да им веруваме на сопствените очи. Мислевме дека се случи чудо и дека нашето дете е живо. Но тој само легна назад како и претходно. Неможевме да го разбудиме. Беше мртов” кажува таткото.
Веднаш го однеле во болница, но докторите потврдиле дека не дава знаци на живот.
“Ме уверуваа дека е починат и не ми обајснија што видов и слушнав пред малку”кажува Антонио.
Семејството одлучило да го погреба наредниот ден со надеж дека повторно ќе оживее. Уверен дека синот е жртва на докторите, Антонио го пријавил случајот.
Локалните власти потврдиле дека момчето е примено во болница во критична состојба и дека е прогласено за мртво поради престанок на дишењето.
Ја закопале жива
Џејмс и Октавија Хатчер од Кентаки во јануари 1891 година го загубиле својот единствен син. Октавија паднала во депресија. Наскоро паднала во кома и прогласена е за мртва на 2 Мај. Тие веднаш ја погребале. Неколку дена подоцна нејзиниот сопруг забележал дека неколку луѓе во градот кои биле во кома се разбудиле и оздравеле. Џејмс почнал да се сомнева дека можеби жива ја закопале неговата жена.
Затоа одлучиле да го ископаат нејзиниот гроб. Но закасниле. По тоа што го виделе заклучиле дека Октавија се разбудила во ковчегот и се обидувала да излезе од него. Жителите кажуваат дека слушнале звуци и плачење кои доаѓале од гробот на Октавија.
Џемјс се исплашил дека и тој може жив да биде закопан па побарал за него да биде направен ковчег од кој ќе може да излезе ако се разбуди.

Занимливости

(ВИДЕО) На саемот „Motopassion“ реномираниот Kawasaki претстави два нови модели „Z500“ и „Ninja 500“ мотоцикли

Објавено пред

на

printscreen/official video

На саемот Motopassion, Kawasaki претстави два интригантни нови модели – Z500 и Ninja 500, кои привлекоа големо внимание кај посетителите. Она што ги издвојува овие модели е нивната способност да возат со категоријата А2, обезбедувајќи фантастично искуство и за почетниците и за искусни возачи.

Опремени со целосно нов паралелен двоен мотор за 2024 година, двата модели ги исполнуваат најстрогите стандарди за емисија на издувни гасови Euro5+, следејќи ги најновите трендови во индустријата.

Срцето на новиот Z500 е паралелна двојна единица со волумен од 451 кубен метар, која обезбедува моќност од 33,4 kW (околу 45 КС) при 9.000 вртежи во минута. Со шест-брзински менувач и спојка со влечки, Z500 обезбедува предвидливо, но динамично управување што ќе ги воодушеви возачите од сите нивоа на вештини.

Според неговите спецификации, Z500 би требало лесно да се наметне во својот сегмент.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 800 mm
– Висина: 1.055 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 172 кг
Цена: 6.468 евра

Ninja 500 го има истиот мотор како Z500 и дели многу други компоненти со него. Со идентична единица од 451 кубика, која обезбедува моќност од околу 45 КС при 9.000 вртежи во минута, Ninja 500 ги испорачува истите перформанси со својот препознатлив спортски дизајн.

Опремен со челична рамка од решетката и тркала од 17 инчи, овој модел ветува извонредно возачко искуство, и на отворени патишта и на градски улици.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 730 mm
– Висина: 1.120 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 171 кг
Цена: 7.105 евра

Со овие модели, Kawasaki уште еднаш ја потврди својата посветеност на обезбедување врвни перформанси и иновативен дизајн, внесувајќи нова димензија во светот на мотоциклизмот.

Извор: moto-berza.com

Прочитај повеќе...

Занимливости

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Објавено пред

на

printscreen/official video

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот на Тријас кој припаѓа на видот Dinocephalosaurus orientalis. Фосилот е стар 240 милиони години и е наречен „змеј“ бидејќи има исклучително долг врат, објави Би-Би-Си.

Фосилот му припаѓа на видот Dinocephalosaurus orientalis, кој првично беше идентификуван во 2003 година. Ник Фрејзер од Националниот музеј на Шкотска, кој беше дел од меѓународниот тим што го проучуваше фосилот, рече дека ова е првпат научниците да успеат да видат фосил од неговиот вид во целост.

Фрејзер истакна дека тоа е многу чудно животно кое има екстремитети слични на перки и дека неговиот врат е подолг од остатокот од телото и опашката заедно.

Фрејзер претпостави дека „долгиот, свитлив и флексибилен врат“ му дава на животното поголеми ловечки способности, овозможувајќи му да бара храна во подводните пукнатини. Фосилот е откриен во антички наоѓалишта на варовник во јужна Кина.

Научен труд кој го опишува новооткриениот фосил е објавен во академското списание Earth and Environmental Science.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Некогаш најсовремениот сателит, вечерва се спушта на земјата

Објавено пред

на

Илустрација

Револуционерниот европски сателит за далечинско набљудување ERS-2, лансиран во 1995 година, треба да падне на Земјата оваа вечер. Европската вселенска агенција (ESA) тврди дека поголемиот дел од овој сателит ќе изгори на патот кон Земјата.

Сепак, можно е некои делови да ја издржат топлината што ќе се создаде при спуштањето со голема брзина, иако шансите овие фрагменти да паднат на населени места и да предизвикаат штета се мали.

Делови од сателитот би можеле да паднат речиси каде било во светот, најверојатно ќе паднат во морето, јавува Би-би-си. ЕСА лансираше два речиси идентични сателити за далечинско набљудување на Земјата во 1990-тите. Тие беа најсофистицираните планетарни набљудувачи во своето време, со пакет инструменти за следење на промените на копно, во океаните и во воздухот.

ERS-2, првиот што се врати на Земјата, првично беше поставен на 780 километри над планетата, а инженерите ги искористија неговите резерви на гориво во 2011 година за да го спуштат на височина од 570 километри.

Извор: euronews.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт14 минути

Голем ден за македонскиот билиард, кичевчанец помеѓу шампионите

Во Софија Бугарија, покрај голема конкуренција на јуниорски играчи од 6 држави 🇲🇰🇧🇬🇷🇸🇲🇪🇧🇦🇺🇦 на пиедесталот во две категории се искачија...

Кичево3 часа

(ФОТО) Прва фотографија од превој „Пресека“ према Охрид, алармантно!

Предмалку пристигна нашиот тим на превој „Пресека“ према Охрид од Кичево и може да се забележи алармантна состојба. Многу проаѓачи...

Автомобили4 часа

Дали знаете за што служи рачката во автомобилот?

Над секоја врата од автомобилот, обично ќе најдете рачка, а веројатно отсекогаш сте мислеле дека нејзината цел е да се...

Lifestyle4 часа

3 зачини кои можат негативно да влијаат на телото! Често ги користите, а не знаете дека можат да бидат штетни

Солта е една од намирниците со која е важно да се внимава. Многу луѓе не размислуваат за тоа, но зачините...

Магазин4 часа

Кина се обидува да ја замени странската технологија

Кина се обидува да ги елиминира чиповите произведени во странство до 2027 година. Кинеските власти неодамна им наложија на главните...

Магазин4 часа

TikTok го лансираше својот конкурент на Instagram

TikTok постепено почна да обезбедува пристап до сопствената верзија на Instagram – апликацијата TikTok Notes. Моментално е достапен само за...

Хороскоп16 часа

Дознајте кои се најгламурозните хороскопски знаци, дали можеби и вие сте некој од нив?

Според верувањата на астролозите, овие три хороскопски знаци имаат највисоко ниво на гламур и елеганција. Да се ​​биде гламурозен не...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за недела (21 април)

ОВЕН Денес, Овенот може да добие можност за дополнителен приход, можеби преку некоја прекувремена работа или слично. Но, тоа може...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за недела (21 април)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт19 часа

(ВИДЕО) Илиевска Божиновска ја пофали досегашната работа во Фудбалската федерација, додека администрацијата преку видео запис го истакна годишниот извештај на сработеното

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го одржа своето Редовно генерално Собрание. На Редовното генерално Собрание беа присутни 58 од вкупно...

НАЈЧИТАНИ