Следете не

Живот

Мрачната тајна за луѓето со сини очи

 

За многу луѓе сините очи се најубави, но кријат чудна тајна. Научниците откриле интересни факти за луѓето со сини очи кои датираат уште пред 10.000 години, а можеби баш и нема да ви се допаднат.

Имено, сите луѓе некогаш одамна имале темни очи, но од Универзитетот во Копенхаген тврдат дека луѓето со сини очи имаат ист предок. Да, тоа значи дека сите тие се роднини.

Научниците ги истражувале гените на околу 800 луѓе со сини очи и откриле дека 99.5% имаат иста мутација, што значи дека делат генетски материјал – како роднини.

Кај луѓето со темна боја на очите ова не е случај, бидејќи има многу варијации на гените.

Инаку, има уште една интересна работа. Постои теорија дека очите со сина боја заживеале, бидејќи тие луѓе биле попривлечни и полесно бирале партнери, пренесува Еlitedaily.

Бојата на очите еволутивно се сменила пред бојата на кожата. Тоа значи дека луѓето со потемен тен од Африка би можеле да имаат сини очи. Но, тоа е само теорија.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 9 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 11 час

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 19 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 20 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 22 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 23 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 1 ден

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close