Следете не

Кичево

Во Кичево: Сите музичари на едно место! Реализирана втора по ред „Музичка Вечер“

Објавено пред

на

Вчера на 18.02.2018 во Ресторан „Кај Кумот“ се реализираше „Музичка Вечер“ или музички собир на сите музиканти од Кичево, благодарение на ангажираноста и организацијата на Даниел, Стефан и Мирослав (Мики) изгледаше се прекрасно и средено. Меѓу постарите можеше да се забележат и доста присутни како Вујче Мице, Добривој Ламо, Веле Џандар, Саве и останатите, а беа спомнати и вистинските легенди Војо Стојаноски и сите доајени на Македонската песна кои се наши Кичевчани, и секако најмладите наши промотори и вистински арбитри, Спасен Сиљаноски, членовите на НОТА Бенд, Весела дружина, Бели Мугри, Харизма и останатите..

Организаторите му дадоа говор на најстариот присутен Добривој да го каже датумот за следна година и се одлучи да биде 7 дена пред „Прочка“ исто така во Неделa, и да биде ден кој ќе остане традиција за понатамошни организации со цел помасовно присуство на останатите музичари кои не беа присутни..

Главни ликови секако беа луѓето кои не забавуваа на чело со Чема од Кавадарци (дувачки инструменти), заедно со тројцата виртуози на виолина, хармоника и сајзер.

Фотографии преку нашиот Порта објектив…

Кичево

ОВР Кичево поднесе кривична за кичевчанец, сè сомничи за насилство врз дете

Објавено пред

на

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Х.(45) од Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз дете“.

На 25.04.2024 на улицата „Влашки пат“ во Кичево, тој агресивно се однесувал кон малолетник и му упатувал закани, за медиумите известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

Одлична можност: Од денес отворени работни позиции во „Cable Call“ – Кичево, потребно е работничка „оператор“ и „монтери“ кои ќе работат на теренски активности

Објавено пред

на

©porta.mk

Нашите соработници и партнери Кабелскиот TV оператор, телефонија и интернет „Cable Call“ кој поседува услуги за приватни и деловни корисници поради проширување на својата работна дејност има потреба од работници, односно работничка (оператор) и теренски работници (монтери) за кичевскиот регион.

Cable Call“ како што знаете, Ви ги нуди сите поволности, фер и флексибилна работна атмосфера, како и одлучни услови за тимска работа, навремена плата, осигурување на работниците од моментот на започнување со работната дејност.

Сите заинтересирани може да испратат „CV“ преку електронска форма на [email protected], да контактираат на тел. бр 078/410-393 или да ја посетат канцеларијата на „Cable Call“ на адреса ул. бул. Ослободување бр. 60 – Лок./4 Кичево.

Прочитај повеќе...

Кичево

Јубилеј 75 години „Македонски Код“ – „ТАНЕЦ“ со целовечерен концерт во Кичево овој четврток, бидете дел и не пропуштајте

Објавено пред

на

Во четврток 23.05 со почеток од 19:30ч во НЦУК „Кочо Рацин“ – Кичево гостува Националниот ансамбл за песни и ора „Танец“ со целовечерен концерт. После подолго време, конечно не ја пропуштајте можноста да уживате во уникатните кореографски бисери на Танец – „Тресеница, Ѓурѓовденка, Копачка, Жетварка“, што ќе ги изведат таа вечер.

– 75 години вистински амбасадори на македонската култура „Танец“ е име кое со децении е симбол на македонската уметност, презентер на македонското фолклорно творештво на сите континенти на Земјината топка. Покрај негувањето на фолклорното творештво, народните обичаи, игри, песни и носии, преку успешните кореографски постановки, „Танец“ ги преточува во колорит и префинет израз на играње, пеење и презентирање на убавите оригинални носии изработени пред повеќе децении, кои претставуваат амблем на македонската култура.

Карти во продажба на билетара два часа пред почетокот на концертот, цената ќе биде 200 ден, бидете дел и не пропуштајте!

Еве како беше за јубилејот 70 години „ТАНЕЦ“:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп7 часа

Хороскоп за петок (24 мај)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Спорт8 часа

Македонската репрезентација до 19 години на „Петар Милошевски“ славеше против соодветната селекција на Црна Гора

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен и доста возбудлив натпревар успеа да оствари минимална победа со...

Спорт12 часа

Овие клубови од ФФМ добија лиценци за учество во клупски натпреварувања на УЕФА за сезона 2024/2025

Одделнието за лиценцирање во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека Комисијата за лиценцирање по комплетирање на процесот на...

Кичево14 часа

ОВР Кичево поднесе кривична за кичевчанец, сè сомничи за насилство врз дете

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Х.(45) од Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз...

Lifestyle19 часа

Дали е премногу едно пиво на ден? Што велат истражувањата за тоа?

„Пивскиот стомак“ не е единствената последица од прекумерното консумирање пиво. Така пишува во онлајн статијата на Фокус за пивото и...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Технологија20 часа

Google објави ново ажурирање за својот пребарувач „Chrome“, новата верзија поправа девет безбедносни пропусти

Google објави ажурирање за Chrome на Windows, Mac и Linux. Новата верзија 125 поправа девет безбедносни пропусти, вклучително и сериозен...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток (23 мај)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

Спорт1 ден

ФК Тиквеш го освои Купот на Македонија во фудбал, на големо славје на кавадарчани

Фудбалскиот клуб Тиквеш е освојувач на Купот на Македонија, откако денеска во интересен натпревар, славеше победа со 2:1 над Воска...

Временска прогноза1 ден

Утре и во петок стабилно време, додека викендот пред нас носи нова нестабилност, наместа со обилни врнежи од дожд и засилен ветер

Утре и во петок во Македонија ќе имаме постабилна Атмосфера. Времето ќе биде сончево и топло насекаде со мала локална...

Кичево1 ден

Одлична можност: Од денес отворени работни позиции во „Cable Call“ – Кичево, потребно е работничка „оператор“ и „монтери“ кои ќе работат на теренски активности

Нашите соработници и партнери Кабелскиот TV оператор, телефонија и интернет „Cable Call“ кој поседува услуги за приватни и деловни корисници...

НАЈЧИТАНИ