Следете не

Свет

На децата кои настрадаа во земјотресот во Албанија им се исполни желбата да го видат Роналдо во живо

Avatar

Објавено пред

на

Албанскиот премиер Еди Рама им приреди вистинско изненадување и ретко доживување на Арелин и Алесио, деца од Туман, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, кои скокнаа од тераса за да се спасат.

Откако беа пуштени од болница, по закрепнувањето од повредите и претрпениот шок, Рама двете деца ги однесе во Торино, каде веќе договорил средба со фудбалерите на Јувентус, Кристијано Роналдо и Џанлуиџи Буфон.

Децата, на чија радост и немало крај, добија и по еден убав спомен, маици со потпис од двајцата фудбалери, кои и овој пат потврдија дека иако се ѕвезди сепак се спортисти со големо срце.

Рама во видео снимката им се заблагодари на фудбалските ѕвезди и додаде дека ова е од големо значење, не само за децата, туку и за целата држава.

Тој исто така им објасни на двајцата фудбалери за земјотресот, кој ја погоди неговата земја утрото на 26 ноември и целата ситуација предзвикана од силниот потрес од 6,4 степен според Рихтеровата скала.

Едно од децата, Алесио Цако (10) во земјотресот го загуби својот татко и сестричката, а мајка му се уште се наоѓа в болница.

/shilomagazine.co.au

Свет

Ферари го затвори музејот во Маранело поради епидемија на коронавирус

Avatar

Објавено пред

на

Ферари презеде рестриктивни мерки поради ширењето на коронавирусот, меѓу нив и затворање на музејот во Маранело.

Италија најпогодена европска држава од епидемијата: регистрирани се 229 случаи на зарази, починаа најмалку шест лица. Регионите во Ломбардија и Венето се водечки во ширењето на вирусот, но девет случаи на инфекција се забележани и во Емилија-Ромања, каде се наоѓа базата Ферари.

Според упатствата на локалните власти, Ферари ги затвори музеите во Маранело и Модена, ограничен е пристапот до базата за вработените – жители на заразените региони. Тимот ги откажа и сите службени патувања освен најпотребните. Музејот во Маранело ќе биде затворен најмалку до 1 март.

Понатамошни мерки за безбедност може да вклучуваат оддалечена работа на дел од инженерскиот тим за време на викендот за трки.

Поради епидемијата на вирусот, кинеското Гран-при беше одложено на неодредено време. Трката требаше да се одржи на 19 април.

Прочитај повеќе...

Свет

„Стејплс центарот“ денес е отворен за оддавање почит кон загинатите Коби Брајант и неговата ќерка

Avatar

Објавено пред

на

„Стејплс центарот“ денес е отворен за сите кои сакаат да им оддадат последна почит на загинатиот кошаркар Коби Брајант и неговата ќерка Џиана.

Јавната комеморација е закажана за денеска 24.2.2020, датум што симболично го означува бројот на дресот на Коби, неговата 20 годишна кариера и бројката (2) на дрес што ја носеше неговата ќерка.

– Ние сме град во кој луѓето веруваат едни во други. Веруваме во нешто поголемо од самите себе. Ќе направиме апсолутно се за да овозможиме секој кој ќе посака да може да дојде, вети градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети.

Коби и Џиана беа погребани на 7 февруари на приватна церемонија затворена за јавноста.

Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и уште 7 лица настрадаа во хеликоптерска несреќа која се случи на 26 јануари годинава. Останатите загинати се Алиса Алтобели (13), нејзиниот татко Џон Алтобели (56) и мајка ѝ Кери Алтобели, кошаркарскиот тренер од училиштето Харбор Деј, каде што учела Џиана, Кристина Маузер (38), Пејтон Честер (13) исто така соученичка на Џиана, Сара Честер (45) мајка на Пејтон, и пилотот Ара Зобајан.

Прочитај повеќе...

Свет

Три жртви од Корона вирусот во Италија

Avatar

Објавено пред

на

Починаа тројца од повеќе од над 100-ина заразени со коронавирусот во Италија. Рим наметнува невидени мерки. За да се контролира најголемото огниште во Европа, беше воведена целосна блокада на голем број градови во северниот дел на земјата во областа на Милано.

Премиерот Џузепе Конте најави план за итни случаи за справување со болеста.

Во  областите е забранет влез и излез од карантините. Сите училишта се затворени, откажани се спортски настани. Премиерот Џузепе Конте објави план за итни случаи. „Во моментов не постои предуслов да се побара замрзнување на Шенгенскиот договор и да се запре слободното движење на луѓето“, коментира премиерот Конте.

Сепак, беше објавено дека полицијата и вооружените сили ќе ги користат сите свои овластувања кога тоа ќе биде потребно.

На околу 50 000 луѓе во неколку градови им е наредено да не ги напуштат своите домови. Жителите се редат пред локалните супермаркети за да ги набават најважните производи. Продавниците, сепак, останаа затворени, при што полицијата објасни дека ќе започнат со прифаќање на клиенти само откако ќе бидат преземени мерки за безбедност на персоналот. „Блокадата е добар начин да се запре ширењето на вирусот. Всушност, сè е веќе затворено. Сите болници и јавни места се затворени“, рече Пјеро, жител на Касалпустерлиенго.

Поради инфекција со коронавирус, карневалот во Венеција беше прекинат. Познатиот дизајнер Џорџо Армани најави дека неговата нова колекција ќе биде претставена во Милано, но без публика.

/mtm

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 7 часа

Дожд и ветер преку целиот ден, не излегувајте без потреба надвор!

Времето ќе биде облачно и значително постудено со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (27.02) четврток

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

Здравје и убавинаПред 14 часа

Лесен и брз лек за имунитет, победете ја брзо настинката

Едноличната исхрана најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите.Затоа е важно редовно да консумираме овошје и...

МакедонијаПред 16 часа

(ВИДЕО) Д-р Александар Митов: Важни информации за „Корона вирусот“, на кој начин да се заштитиме и што знаеме

Д-р Александар Митов е магистер по јавно здравје и влијанија на животната средина врз здравјето. Во специјално издание докторот изјавува...

ВидеоПред 17 часа

(ВИДЕО) Му го скрши задното стакло, овој со тарабуката му врати со удар, па инструментот извади тон силината

Видеото кое стана вирално на интернет, во прашање е кавга на двајца, но како што гледаме едниот е доста наелектризиран...

МакедонијаПред 19 часа

ОФИЦИЈАЛНО: ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА- заразена жена која патувала во Италија

Во Македонија денеска е регистриран првиот случај на коронавирусот, ова во овие моменти го истакна министерот за здравство Венко Филипче....

СпортПред 22 часа

Милвоки преку шампионот Торонто до 50. победа оваа сезона во НБА лигата

Тимот на Милвоки бакс ја забележа победата број 50 во тековната НБА сезона, откако ноќеска на гостински терен го совлада...

СлучувањаПред 22 часа

МОНСТРУМ ОД СКОПЈЕ: Си го силувал своето 12-годишно дете!

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено дека сторило кривично дело...

МакедонијаПред 22 часа

Уште двајца сомнителни пациенти од коронавирус се испитуваат на Клиниката за инфективни болести

Уште двајца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестираат на присуство на коронавирус, дознаваме од извори од Клиниката за...

Временска прогнозаПред 1 ден

Денес ќе имаме засилен ветер, така што од четврток следуваат дождови а некаде и снег

Денес ќе преовладува поладно време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува...

НАЈЧИТАНИ