Следете не

Кичево

Над триесет села без струја во кичевско-бродскиот регион

Објавено пред

на

Интензивните врнежи од снег во изминатите два дена  им создадоа многу проблеми на жителите во кичевско-бродскиот регион. Поради снегот и гранките кои се надвиснаа на нисконапонската мрежа, триесетина села во регионот се уште се без струја, а патиштата не се проодни до дваесетина села.

– Проблемите кој се создадоа по интензивните врнежи од снег, се уште се присутни во нашиот регион. Така, поради паднати електрични столбови и скинати електрични водови, без електрично напојување се селата Челопеци, Цер, Црско, Староец, Карбуница, Зајас, Вранештица, Лавчани, Јагол, Јагол Доленци, Атишта, Малкоец, Душогубица, Иванчишта, Ехловец и сите села во Рабетинска Река. Екипи на ЕВН се на терен, но поради многуте дефекти кои се појавија по овие снегови, тие тешко можат да се отстранат за толку кратко време. Покрај проблемите со електричното напојување патиштата се уште не се проодни до селата Малкоец, Душогубица, Иванчишта, Карбуница, Кнежино, Патеец, Рабетино Дупјани и Козичино. Екипи на Јавното комунално претпријатие и задолжени за одржување на патиштата во зимски услови се наоѓаат на терен, и се очекува наскоро сите патишта во општината да бидат проодни -информираа од Подрачното одделение на Дирекцијата за заштита и спасување во Кичево.

Со слични проблеми се соочува и Бродскиот регион, така што во моментов без струја се наоѓаат сите села по течението на реката Треска, односно Рамне, Заград, Воче, Лупште, Растеш, Близанско, Г.и Д. Манастирец и други. Истиот проблем со патиштата го следи и овој регион.

– Во нашиот регион веќе 42 часа немаме електрично напојување. Се уште екипи на ЕВН не се пристигнати и не знаеме кога ќе ги отстранат овие дефекти. Најлошо е што храната ставена во фрижидер, поради немање на струја почна да се расипува – рече Митко Никодиноски од село Рамне.

Жител на селото Зркле не информира дека под селото има паднато електричен столб од ниско напонскатамрежа кој дополнително треба да се санира и селото дури потоа да добие електрична струја. Инаку, жителите од овој регион се жалат дека електричните столбови се стари повеќе од 50 години и поради тоа полесно се кршат и паѓаат.

– Безмалку два дена нашето село е без електрична струја а патот е непрооден единствено со теренско возило. Под селото има скршено електричен столб и не знаеме кога екипи на ЕВН ќе дојдат и ќе го одстранат овој дефект – рече Пеце Трајкоски од село Зркле.

Извор: Зоран Антоски / Нова Македонија

Кичево

(ВИДЕО+ФОТО) Жива е Македонија! Со песна, оро и дефиле денес кичевските матуранти го завршија средното образование, честитки!

Објавено пред

на

©porta.mk

Кичевските матуранти, генерација 2020-2024 денес со веселба и дефиле го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во дворот на гимназијата со развиорени знамиња заиграа оро и пееја песни, со што ја заокружија четиригодишната дружба од средното образование.

п.с. Забележливо е дека кај младите се враќа трендот на прославување со македонски знамиња, нешто што во изминатите години беше подзаборавено. Секоја чест!

Апел да внимаваат денес на својата и на безбедноста на сите други граѓани, да се памети и оваа година по убави спомени вашата матура!

Видео:

Среќно понатаму, ПортаМК вечерва ви посакува да си поминете најубаво!

Повеќе фотографии ТУКА :

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера во Кичево автомобил удрил во пешаци-малолетнички, по што возачот избегал во непознат правец

Објавено пред

на

На 14.05.2024 во 11.30 часот во ОВР Кичево е пријавено дека на булеварот .„Ослободување“ во Кичево, патничко возило удрило во две малолетнички-пешаци и го напуштило местото на настанот.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила една малолетничка, а другата се здобила со телесни повреди констатирани во Медицинскиот центар Кичево.

Извршен бил увид од увидна екипа од ОВР Кичево, за Порта.мк извести портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Кичево

(ВИДЕО) Денес кнежинскиот манастир блесна со Ѓурѓовденски концерт, каде културно уметничките друштва на градот се претставија со свои традиционални ора

Објавено пред

на

©porta.mk

Денеска во манастирот на Светиот Великомаченик Георгиј во с. Кнежино – кичевско, се одржа културно-уметнички настан, со кој практично се заокружува светлата пасхална седмица со блесок на Велигденско-Ѓурѓовденски концерт на културно уметничките друштва на градот Кичево КУД „Бисер“, „Нико Пусоски“, „Младост“ и „Рацин“. Програмата ја водеше г-дин Цане Ѓорѓиоски, основач на КУД „Бисер“, кој му се заблагодари на нашиот возљубен старец, игумен на Бигорскиот манастир, г. Партениј и му посака добро здравје.

Гости се разбира беа нашите Сестри од манастирот Св.Пречиста, како и членови од Хорот Митрополит „Козма Пречистански“, додека овој преубав настан, со своето присуство го збогати и директорот на НЦУК „Кочо Рацин“ од Кичево, г-дин Мазлам Османи кој секогаш е присутен на сите настани на фолклорните ансамбли во Кичево, како голем поддржувач на истите.

Во видео запис од нешто помалце од еден час ќе уживате во убавите традиционални македонски ора

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 часа

Како да деинсталирате игра на PlayStation 5

PlayStation 5 е една од најнапредните гејмерски конзоли достапни денес. Некои од најдобрите AAA наслови се репродуцираат на PS5, обезбедувајќи...

Временска прогноза5 часа

Времето денес ќе биде променливо овлачно, наместа со пороен дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за недела (19 мај)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Занимливости14 часа

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана...

Свет16 часа

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната...

Магазин1 ден

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин1 ден

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин1 ден

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин1 ден

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ