Следете не

Музика

Морници: Дали ова е наследникот на кралот Шабан Шаулиќ?! (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Култура

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Avatar

Објавено пред

на

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство, сега конечно се чувствуваат поинаку бидејќи еден мал камен на Марс е именуван по нивната легендарна рок група Ролинг Стоунс.

Американската вселенска агенција НАСА го нарече „Камен на Ролинг Стоунс“ (Rolling Stones Rock) откако роботизираната вселенска сонда Инсајт го снимила како се тркала по површината на Марс.

Веста прв ја објави американскиот глумец Роберт Дауни Јуниор, кој се качи на сцената на стадионот Роуз Боул во Пасадена, во Калифорнија, само неколку минути пред да се појават Ролинг Стоунс.

Потоа Мик Џегер го искористи моментот меѓу неколку песни да и каже на публиката дека НАСА им подари на Ролинг Стоунс нешто за кое од секогаш сонувале, „наш сопствен камен на Марс“.

– Не ми се верува, изјави Џегер, додавајќи дека доколку би можел би сакал да го донесе тој камен и да го стави на каминот во својот дом.

Прочитај повеќе...

Култура

Марко Трпчевски ја препеа песната на сите македонци. Која е код, кој сме и од каде сме!

Avatar

Објавено пред

на

Младиот и талентиран Марко Трпчевски, кој веќе неколку години ги собира импресиите од публиката во Македонија. Позитивно ја изненади публиката и овој пат, со преработка на, прекрасната македонска песна “Внуци на Гоцета”. Пред Марко, очигледно стои прекрасна кариера, а ние како тим на порталот “Порта.мк”, му посакуваме безброј други новосоздадени нумери и преработки. Секоја чест да ја продолжи да ја негува македонската песна.

Марко Трпчевски има зад него и други авторски песни, како и преработка на прекрасни македонски народни песни. Во повеќе настапи, настапува заедно со неговиот бенд “Плетенка”, но и како солист со други групи на различни веселби, каде добива само позитивни коментари. Уште еднаш му посакуваме среќа во понатамошната работа и творењена македонска народна музика.

 

Прочитај повеќе...

Музика

(ВИДЕО) Нов летен хит на еден ден пред големиот концерт на Лозано, слушнете го!

Avatar

Објавено пред

на

На само еден ден пред големиот солистички концерт утре во Охрид, на „Билјанини Извори“, нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски – Лозано штотуку го објави својот најнов сингл и видео запис „Не те вадам од памет“

Слушнете го веќе новиот летен хит, а утре се гледаме во живо на концерт!

🗓 2-ри август 🏟 стадион “Билјанини Извори”, Охрид 🎟 Влезници: ✓ https://www.kupikartizase.com ✓ Цвеќара Розе Веро 2 ✓ Плоштад Охрид ℹ️ Инфо: 075/507-455 или Pragma music entertainment

[sg_popup id=”25241″ event=”onLoad”][/sg_popup]

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 3 часа

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 16 часа

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 17 часа

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 17 часа

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 17 часа

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 17 часа

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 17 часа

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 17 часа

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 17 часа

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 1 ден

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ