Следете не

Занимливости

Нострадамус, човекот кој ја видел иднината за страшната 2018-та година

Објавено пред

на

Тврдат дека предвидел низа од клучни случувања ос историјата, вклучувајќи ја француската револуција, Адолф Хитлер, создавањето на атомската бомба и нападите на 11 септември.
Нострадамус е роден како Мајкл де Нестрадаме на 14 декември 1503 година, според стариот јулијански календар, односно на 24 декември според модерниот грегоријански календар во Јужна Франција.
Тој ја напишал книгата “Les Propheties” (Пророштва), во која изнел визија за важни случувања до 3797 година.
Таа се состои од 942 катрени, напишани на тешко разбирлив јазик, полн со несекојдневни метафори, споредби и игри на зборови кои може да се сфатат на различни начини.
Зошто Ностадамус не ги отсликал јасно своите претскажувања? Или уште подобро зашто не дал предупредувања и совети со чија помош луѓето ќе можеле да избегнат проблеми? По се изгледа дека стравот од Црквата која можела да го оптужи и да го прати како роб или да го убие, е причината поради која тој вака пишувал
Покрај стравот од одмаздата на католичката хиерархија, постоела уште една околност која го натерала Нострадамус необично да пишува: користење наркотици. Тие му помагале да влезе во транс и да добива визии, а воедно го наведувале на збркано изразување.
Неговите фанови тврдат дека предвидел низа клучни случувања низ историјата, вклучувајќи ја Француската револуција, владеењето на Адолф Хитлер, создавањето на атомската бомба и нападите на 11 септември 2001 година.
Знаејќи дека му се ближи смртта, кон средината на јуни напишал тестамент и на својата секретарка и кажал “Утре нема да ме најдеш жив”. Тој оставил богатство од 3444 златници и многу вредни предмети, а од него заработиле и бројни издавачи кои во иднина ги објавувале неговите дела.
“Пророштва” и после 460 години од првото издание има премногу обожаватели, за што сведочат милионските изданија на тоа дело и стотина интернет портали кои се посветени на анализа на стиховите на Нострадамус.
НЕКОИ ОД ПРЕДВИДУВАЊАТА НА НОСТРАДАМУС КОИ СТАНАЛЕ ВИСТИНА:
Првата светска војна: Лоша војна на западот се подготвува, чума ќе дојде следното лето, толку страшна што нема спас, Јупитер, Марс и Меркур над францускиот свет
Втората светска војна: После голем судир поголем се подготвува и Голем Мотор го обновува некогашното, дожд, крв, млеко, глад, челик и чума, на небото се гледа оган и далечни искри.
Најстрашното предвидување за оваа оваа година: Војна ќе почне меѓу две светски сили и ќе трае 27 години. Моментот меѓу големо насилство ќе се поклопи со појава на комета на небото. Нуклеарниот тероризам и природната катастрофа ќе ја уништат нашата планета додека гигантската планета се приближи до Земјата.
Ова предвидување се толкува како визија за избивање на војна меѓу Русија и САД, секој со своите сојузници.
Покрај тоа некои од аналитичарите тврдат дека Нострадамус за 2018 година предвидел голем потрес кој ќе го погоди западниот свет, односно западниот дел на Соединетите Држави. Неговата сила ќе се почувствува и во другите земји низ светот. Нострадамус наводно за 2018 година предвидел и масовна вулканска ерупција на италијанскиот вулкан Везув за кој се кажува дека “ќе ја уништи Земјата за 5 минути”.

Занимливости

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното небо за прв пат по 50.000 години, а последен пат била видлива на ноќното небо во камена доба.

Кометата, откриена на 2 март 2022 година од страна на астрономите со помош на камерата за широко поле на минливи објекти Цвики во опсерваторијата Паломар во округот Сан Диего, Калифорнија, НАСА ја протолкуваше дека се приближила до Сонцето на 12 јануари.

Наречен „C/2022 E3 (ZTF), тој има орбита околу Сонцето што минува низ надворешниот дострел на Сончевиот систем, поради што патува толку долг пат и зошто му треба толку долго за повторно да помине покрај Земјата. според Планетарното друштво.

Ледениот небесен објект ќе биде најблиску до Земјата меѓу 1 и 2 февруари, на растојание од околу 42 до 44 милиони километри, наведува „EarthSky“.

Ова ледено небесно тело, наречено и „полна уста“, според информациите на НАСА, се доближило најблиску до Сонцето на 12 јануари, пред најблиску до Земјата на 2 февруари.

Во тој момент, според извештајот на Planetary Society, таа ќе биде оддалечена само околу 42 милиони километри од нашата планета.

/euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Објавено пред

на

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока.

Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers.

Што е толку супер кај целите зрна? Целите зрна имаат повеќе здравствени придобивки: луѓето кои дневно консумираат најмалку три порции житарици од цели зрна имаат помал ризик од дијабетес и срцеви заболувања. Што да барате?

Повеќето продавници за леб во супермаркетите се преполни со различни опции, па затоа е многу важно внимателно да го прочитате пакувањето. Најдобро место за почеток е листата на состојки, каде што основните состојки се наведени според количината од најмногу до најмалку. Всушност, најдобро е да земете леб со цели зрна. Понекогаш е тешко да се одреди, но во идеален случај барајте 16 грама цели зрна кај лебот.

Што да избегнувате? Кога ја читате етикета, избегнувајте леб направен од “бело брашно”, “збогатено бело брашно” или “пченично брашно”. Сите три термини укажуваат на тоа дека зрното е рафинирано, односно дека му се одземени хранливите материи.

Без да го прочитате пакувањето, тешко е сигурно да знаете точно што добивате со пекарскиот леб. Но, постојат неколку правила: Барајте леб од цела пченица. Прашајте дали можете да го фатите лебот пред да го купите и ако почувствувате дека лебот е како воздух, не го купувајте. Општо земено, колку е покрупен лебот, толку е поголема содржината на целото зрно.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Објавено пред

на

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при секое излегување на патеката. Не размислуваме само за ризикот од смрт, туку и за повредите кои можат засекогаш да ги отстранат од моторните спортови.

Возењето на возачите од мотоспортот обично значи дека тие остануваат без занает во нивните раце. Причината лежи во тоа што речиси сите момчиња и девојчиња од мали нозе се занимаваат со мото спорт, па добар дел од нив не го завршиле целосно образованието.

Лавината околу платите започна кога ДОРНА официјално објави дека годинава ќе се одржат 42 трки, односно по две трки по тркачки викенд. Воведувањето на спринтерски трки го зголемува ризикот за возачите и бара дополнителен напор од нив (да бидат физички поподготвени итн.). Бидејќи ДОРНА е иницијатор на дополнителните трки, тимовите побараа ДОРНА да ги сноси трошоците за зголемување на платите.

Во виорот на овие настани, La Gazzetta dello Sport ги претстави платите што ги добија возачите на MotoGP во 2022 година. Ве молиме имајте предвид дека бројките што ги гледате се веројатно само сумите што возачите ги добиваат од тимовите за кои возат. Вкупната заработка е секако поголема, бидејќи возачите имаат приходи и од спонзори.

Плати на возачите на MotoGP за 2022 година (возач: износ во евра):

Марк Маркез: 12.500.000

Маверик Вињалес: 10.000.000

Фабио Квартаро: 6.000.000

Џоан Мир: 6.000.000

Франческо Бањаја: 5.000.000

Какви суми добиваат Еспаргаро, Морбидели, Жарко и други, погледнете овде.

/nova

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп42 минути

Хороскоп за четврток (2 февруари)

ОВЕН Денес, лесно ќе можете да ги убедите другите дека гледаат или прават работи на начинот на кој мислите дека...

Македонија9 часа

Цената на дизелот од ноќеска се намалува, додека бензините остануваат со иста цена за литар

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло...

Занимливости9 часа

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (февруари)

ОВЕН Се обидувате да го придружувате партнерот во новите одлуки и да го поддржите во деловните потфати. Нема причина да...

Култура1 ден

Денеска е празник, св. Атанасиј, борецот за вистинското православие

Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар,...

Магазин1 ден

Bitcoin во јануари порасна за 40 отсто

Големите инвеститори реинвестираат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година....

Видео1 ден

Со хумористично видео, мајка покажа како се менуваат градите за време на бременоста и доењето

За време на бременоста и после породувањето, женското тело поминува низ бројни промени. Стомакот станува поголем, доаѓа до нагло зголемување...

Магазин1 ден

Последната испорака на Boeing 747, првиот џамбо џет, заминува во историјата

По повеќе од пет децении, џамбо-џет „747“ на Boeing заминува во историјата. Последната копија е карго верзијата на овој авион...

Магазин1 ден

Google мора да им обезбеди на корисниците јасни информации за своите услуги

Компанијата прави промени во Google Flights, Google Hotels, Google Store и Google Play. Корисниците треба да бидат подобро информирани Google...

Автомобили1 ден

Електричниот Audi RS6 ќе пристигне следната година

Гласините беа точни, бидејќи во Инголштад потврдија дека следната година ќе пристигне верзијата на Audi RS6 со електричен погон. Шефот...

НАЈЧИТАНИ