Следете не

Култура

Објавени кандидатите за Оскар, еве кој е главен фаворит

Објавено пред

на

Американската филмска академија денеска ги објави номинациите за 90-тото доделување на наградите Оскар.

Како главен фаворит на овогодишната манифестација се наметнува драмата „The Shape of Water“ на Гиљермо дел Торо со рекордни 13 номинации.

Во категоријата за најдобар филм за престижното признание ќе се натпреваруваат девет филмови: „Call Me By Your Name”, „Darkest Hour“, „Dunkirk“, „Get Out”, „Lady Bird“, „Phantom Thread”, „The Post”, „The Shape of Water“ и „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“.

За Оскар ќе се натпреваруваат режисерите: Кристофер Нолан (“Dankirk”), Џордан Пил („Get Out“), Грета Гервиг („Lady Bird“), Пол Томас Андерсон (“Phantom Thread”) и Гиљермо дел Торо за „The Shape of Water“ .

Во конкуренција за престижното признание во категоријата најдобар актер се Тимоти Шаламе за улогата во „Call Me By Your Name”, Даниел Деј Луис („Phantom Thread”), Данијел Калуоја („Get Out”), Гери Олдман („Darkest Hour”), Дензел Вошингтон („Roman J. Israel, Esq”).

Во категоријата најдобра актерка номинирани се: Сели Хокинс („The Shape of Water”), Френсис Мекдорманд („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), Маргот Роби („I, Tonya”), Серше Ронан („Lady Bird”) и Мерил Стрип („The Post”).

За споредна женска улога се натпреваруваат Мери Џ. Бланџ („Mudbound”), Алисон Џени („I, Tonya”), Лесли Манвил („Phantom Thread”), Лори Меткалф („Lady Bird”) и Октавија Спенсер („The Shape of Water“).

За Оскар за најдобра машка споредна улога претендираат Вилијам Дефо („The Florida Project”), Вуди Харелсон („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), Рикардо Џенкинс („The Shape of Water”), Кристофер Пламер („All the Money in the World”) и Сем Роквел („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”).

На листата песни, за Оскар номинирани се: „Mighty River” од филмот „Mudbound”, „Mystery of Love” („Call Me By Your Name”), „Remember Me” од анимираниот филм „Koko”, „Stand Up for Something” („Marshall”) и „This is Me” („The Greatest Showman“).

Во категоријата најдобар филм надвор од англиското говорно подрачје, номинирани се чилеанското остварување „A Fantastic Woman” на Себастијан Лелио, „Без љубов” на Андреј Звјагинцев (Русија), „The Insult” на Зијад Довеири (Либан), „За телото и душата“ во режија на Илдико Ењеди (Унгарија) и „Квадрат” на Рубен Естлунд.

Кога е музиката во прашање, номинирани се Ханс Цимер за „Dunkirk”, Џони Гринвуд („Phantom Thread”), Александре („The Shape of Water”) , Џон Вилијамс ( „Star Wars: The Last Jedi“) и Картер Барвел („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”).

Во категоријата за најдобри визуелни ефекти се натпреваруваат филмовите „Blade Runner 2049″, „Guardians of the Galaxy Vol. 2″, „Kong: Skull Island“, „Star Wars: The Last Jedi” и „War for the Planet of the Apes“.

Оскар ќе биде врачен на 26 февруари на церемонијата предводена од комичарот Џими Кимел.

 

Култура

Денеска е празник, св. Атанасиј, борецот за вистинското православие

Објавено пред

на

Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар, па кога потпорасна го зеде за свој личен секретар. Кога Александар се упокои на александриската катедра беше избран Атанасиј.

Свети Атанасиј неколку пати беше прогонуван оттаму од еретиците и неколку пати се враќаше на катедрата. Крајот на животот сепак го помина во својата црква во Александрија.

Се упокои во 373 година. Денес се слави заедно со свети Кирил Александриски (петтиот век), зашто и двајцата александријци во свое време излегоа во заштита на православието против аријанството и против несторијанството.

Вечно име и за многу години да е утрешниот ден и празник, кој во некои наши места со софра и музика.

Прочитај повеќе...

Култура

Доаѓа празникот св.Атанасиј – познат како „Танасовден“ зимен, се верува дека од овој празник сѐ е полесно

Објавено пред

на

На 31 јануари доаѓа Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а на 15/2 мај Танасовден ‒ летен.

Празникот Св. Атанасиј зимен народот го смета за средзимо, па се верува дека главните студови веќе се поминати. Затоа во народното верување тој е победник над силните студови и мразеви кои му се паднале при поделбата на должностите меѓу светците.

Сепак, како предупредување дека зимата не е замината, односно дека студовите можат да изненадат останала пословицата „Атанас фрли кожувот ја врз нас ја врз рас“. Во Гевгелиско мислеле дека Св. Атанас кој е „средзима“ и дека е лесен празник, не е аталија (кобен). Се држел како празник до пладне, а после и да се работи не се сметало за грев. Мислејќи на зимските студови овде се велело дека е тешко до Св. Атанасиј, а после и тој што е за умирање не се предава.

На Свети Атанасиј и денот е веќе подолг. Од 21 декември, кога денот почнува да се зголемува, денот од 31 јануари е подолг за еден час.

Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте…

Прочитај повеќе...

Култура

Денес се „Женски Водици“, именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Објавено пред

на

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи Кум прашува дали некој изгубил париче, се јавуваат новите Божи Кумови кои треба да го превземат домаќинството, кои тврдат дека е нивно. Тој прашува дали ќе дадат нешто за паричето, а бидејќи тие не даваат ништо, „зошто е нивно отсекогаш“, ги „бесат“.

Тогаш новите кумови фрлаат паричиња, костени, бомбончиња, пченица, како симбол за плодна година. Се смета дека земање на дел од фрленото носи среќа цела година. Повторно исто е се, само што плус на „менито“ за жените се става и благо.

Доколку не би била пандемијата од Ковид-19 секако, овој ден жените раководат со музиката повторно влегувајќи во секоја куќа. Поранешните жени имаа повеќе смисол за хумор, па редовно ставаа на долг стап „колбас со црна волна и две тркала“ одлична симболика и имитација на машки полов орган, чукајќи по вратите од куќите на домаќинките.

„Ај не отвори да те видам“, можеби може но по цена на колективна клетва …… „да не го видиш до година“…………се сомневам !

Вечерта после целосната обиколка на селото, цело село се собира на „игранка“ во домот. Тука завршуваат Водици, вообичаено после 12 h.

На овој ден исто така именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана…

За многу години!

Бог се јави!
Навистина се јави!

Бонус видео, Водици 2023 – Кичево:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили2 минути

Покачена добивка за Фолксваген во изминатата 2022 година

Германскиот производител на автомобили Фолксваген успеа да го зголеми оперативниот профит во 2022 година и покрај војната во Украина и...

Видео8 часа

Кој подобро ја слуша мама? Тиктокерка сними како им дава наредби на синот и кучето, видеото стана хит

Корисничка на TikTok им покажа на следбениците како си игра со својот син и кучето давајќи им команди да го...

Свет8 часа

(ВИДЕО) Сириско момче истакна видео до под урнатините, „незнам дали ќе преживеам или умрам“, страшни снимки од земјотресот во Турција и Сирија

Ужасно видео на сириско момче кое се сними под урнатини од катастрофалниот земјотрес стана вирално на социјалните мрежи. Во него...

На денешен ден15 часа

8 февруари – На денешен ден

1560.- Турските галии ја пуштиле во бегство шпанската флота под команда на војводата Медина во битката во Средоземното Море во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за среда (8 февруари)

ОВЕН Започнете го денот со утринска гимнастика. Станете малку порано, вежбајте, но не го заборавајте и појадокот. Така ќе имате...

Свет1 ден

Бројот на жртви не запира, денеска надмина 6,200 луѓе, додека спасувачите и покрај лошите временски услови се обидуваат да извадат живи луѓе..

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија денеска надмина 6.200 луѓе и се очекува тој да продолжи да...

Магазин1 ден

Дали ќе плаќаме за верификација на сметката и за Instagram и за Facebook?

Се чини дека Мета подготвува опција да им понуди на корисниците можност да платат за верификација на сметката на Instagram...

Свет1 ден

SpaceX ќе се обиде да го лансира Starship во март

Компанијата за прв пат ја поднесе документацијата за летот на Starship во 2021 година. SpaceX треба да добие одобрение од...

Магазин1 ден

Продажбата на конзолата PS5 надмина 32 милиони единици

До 31 декември 2022 година, Sony продаде вкупно 32,1 милиони конзоли за PlayStation 5. Само во последниот квартал од минатата...

Хроника2 дена

ТАЖНА ВЕСТ: Почина доајенот на македонската музика, маестро Милан Завков, нашата прва хармоника, музички виртуоз, творец и изведувач..

Тажна вест вечерва ја окупира и Македонија, на својата 61-ва година замина првата хармоника, големиот музички виртуоз Милан Завков. Започнал...

НАЈЧИТАНИ