Следете не

Технологија

Parler се враќа: „Приватноста и слободата на говорот се свети“

Објавено пред

на

Социјалната мрежа Parler е повторно активна. Сепак, не целосно. Како што објаснија во официјалното соопштение, иако серверите се овозможени, апликацијата сè уште не работи.

“Ова е вистинско време да ги потсетиме сите, и љубителите и останатите, зошто ја лансиравме оваа платформа. За нас, приватноста е света, како и слободата на говорот, особено на социјалните мрежи”, стои во изјавата потпишана од Џон Мејс, основачот на Parler.

Иако платформата е повторно „жива“, односно серверите работат, апликацијата сè уште не работи, па затоа ја нема во App Store или Google Play Store. Компанијата само рече дека „ќе се врати кога ќе се решат сегашните проблеми“, пренесува CNN.

Да потсетиме, Парлер е социјална мрежа која беше создадена како „алтернатива“ на Твитер, и со текот на времето се стекна со репутација на место за собирање на приврзаници на Трамп и луѓе од крајно десничарски политички врски, но и на оние на кои им е забрането „говор на омраза или повици за насилство“. Twitter, Facebook или YouTube.

Поради овие обвинувања, Parler ги отстрани и Google и Apple од своите продавници за апликации, а набрзо потоа, Amazon исто така ги прекина услугите за одржување на нивните сервери, поради што практично мораше да бидат „затворени“.

Набргу по исклучувањето, се појави информација дека Parler пронашол нов дом, Epik, кој е домаќин на сервери за други алтернативни социјални мрежи, како што се Gab или 8chan.

Иако, што се однесува до техничкиот аспект, Parler би можел да биде целосно оперативен за неколку дена, работите не се толку едноставни. Имено, пред да се отстрани од Интернет, беа архивирани скоро 99% од податоците, публикациите и медиумите што беа на Parler.

Магазин

Дали добиваме видео игра Squid Game?

Објавено пред

на

Корејската реализација на Squid Game доби огромна популарност со нејзиното доаѓање на Netflix и практично е единствената серија за која овие денови се зборува на Интернет, а сега се размислува за правење видео игри.

Оваа серија, која продуцентската куќа во Јужна Кореја одбиваше да ја снима 10 години, е на пат да стане најгледаната досега на платформата Netflix, која би надминала 76 милиони гледачи на ТВ серијата The Witcher, според play.co. rs

Покрај ова, Netflix укажа и на можноста за правење видео игра Squid Game, бидејќи, како што веќе знаете, оваа продукциска куќа полека ги шири своите пипала и во овој сектор, со план за правење игри врз основа на достигнувањата кои ги поседува.

Шефот на секцијата Netflix Asia објави дека во моментов се разгледува идејата за видео игра Squid Game, но не се споделени дополнителни детали за можностите за нејзина изработка. Секако, игрите на Battle Royale од овој формат, како оние што се гледаат во Squid Game, се доста актуелни во моментов, па затоа популарноста би била загарантирана доколку Netflix одлучи да го направи тоа.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„WhatsApp“ со нова функција за префрлање ваши податоци до друг телефон во „offline“ метод без интернет

Објавено пред

на

Можете да ги префрлите вашите податоци на WhatsApp од еден телефон на друг без резервна копија од Google Drive.

WhatsApp додаде нова функција за шифрирана резервна копија. Оваа функција обезбедува можност да направите резервна копија од вашите податоци на WhatsApp и да ги префрлите на друг телефон преку офлајн метод. Потребно е само апликација како RAR.

Методот работи со правење резервна копија од датотеките, пакување на сите податоци во една папка, а потоа пренесување на таа папка на друг телефон. Секако, најголемата предност на оваа функција е тоа што можете да префрлувате податоци без да користите Интернет.

Извор: Индијан експрес

Прочитај повеќе...

Магазин

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

Објавено пред

на

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер. Часовникот носи карактеристичен изглед на тема Hogwarts и ќе се продава по цена од околу 225 долари од 20 октомври.

OnePlus Watch The Harry Potter Edition ги има истите спецификации како и оригиналниот OnePlus Watch, со тркалезен AMOLED екран од 1,39 инчи, сопствен оперативен систем и траење на батеријата до две недели. Куќиштето од нерѓосувачки челик има завршница во боја на бакар, додека појасот е создаден од веганска кожа и на него е врежан грбот на Hogwarts.

Исто така, постојат неколку софтверски промени, со ексклузивни позадини на сите четири куќи (Gryffindor, Hufflepuff, Slytherin i Ravenclaw), како и икони со тематика на Harry Potter во рамките на корисничкиот интерфејс.

Извор: Benchmark
Фото: One Plus India

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 47 минути

Moto GP: Среќен крај и завршница на пиедесталот за Фабио Квартараро

Францускиот мотоциклист Фабио Квартараро денеска ја освои титулата во Мото ГП. Денешната трка за Големата награда на Емилија Ромања ја...

СкопјеПред 5 часа

Скопјанец лишен од слобода, превезувал мигранти према Гевгелија

На 23.10.2010 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица...

МакедонијаПред 5 часа

Прилепчанец фатен жив додека обивал автомобил

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38)...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден: 24 октомври

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на...

ХороскопПред 18 часа

Хороскоп за денес (24 октомври) недела

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

ГејмингПред 21 час

Grand Theft Auto: „The Trilogy – Definitive Edition“ пристигнува во ноември, ова се перформансите кои ќе се потребни на вашиот компјутер

Поминаа неколку недели откако Rockstar официјално го објави Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition. Сега студиото повторно се...

СпортПред 23 часа

(ВО ЖИВО) Репрезентативките до 19 години во поход против Белорусија

Девојките до 19 години денес во 18.00 часот одат по нова победа против домаќинот на квалификацискиот турнир Белорусија 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 Гледајте...

БалканПред 1 ден

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детали за временската прогноза, ќе биде уште по студено

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен ветер од...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес (23 октомври) сабота

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

НАЈЧИТАНИ