Следете не

Занимливости

Порта Хороскоп за денес (6.4.18) Петок

Објавено пред

на

ОВЕН

Од некој договор премогу оекувате или пак се надевате дека една личност ќе го исполни очекувањето кое ви го дала. Не бидете разочарани ако тоа не се случи денес. Средбата со саканата личност ви носи голем интензитет и силни емоции. Не дозволувајте сомнежите и љубомората да ви го расипат тоа.

Бик
Имате впечаток дека вашата врска од ден на ден е се’ понесигурна, а станувате и нетрпеливи. Сакате да знаете на што сте, па затоа партнерот по секоја цена го ставате пред свршен чин. Сепак, бидете среќни. Многу нејаснотии ќе бидат решени.

Близнаци
Доколку се фатите во костец со решавање тешки проблеми, ќе бидете повеќе од успешни. И покрај тоа што сe работите на своја рака, нема да ви биде тешко да ја контролирате ситуацијата. Решавате важна работа која ве поврзува со странство.

Рак
Пријателите секогаш ги ставате на свое место. Покрај тоа, се трудите да опстане и врската со партнерот. Проблемите со комуникацијата се длабоки. Здравствената состојба не треба да ве плаши, освен проблемите со забите.

Лав
Во се’ што ве окупира сакате да имате одврзани раце. Ви пречат сугестии отстрана, особено кога станува збор за давање совети. Нервозата ви е зголемена, но излезот од проблемите е на повидок.

Девица
Соработниците минираат некои ваши идеи, но нема да ви пречи тоа во остварувањето. Ненаметливи сте, но и упорни, затоа ќе постигнете успех. Потрудете се да се одморите од се’ и уживајте во прегратките на партнерот.

Терезија
Конечно можете да земете здив. Грижите и проблемите се зад вас. Свесни сте дека повторно владеете со ситуацијата на сите полиња. Потрудете се да останете во такво расположение, во спротивно, нервозата и несигурноста ќе дојдат до израз.

Скорпија
Задоволни сте со постигнатите резултати. Успехот ве стимулира да почнете со планирање на иднината. На сугестивен начин ја убедувате околината во своите идеи. Никој не може да остане имун на вашите квалитети, но морате постојано да се докажувате.

Стрелец
Добрата процена и организираноста ќе ви донесат успех. Секогаш знаете што сакате и тоа дава резултат. Оставете ги настрана нервозите. Љубовта ви цвета, но тоа не значи дека е забранета нова авантура. Посветете си внимание себеси.

Јарец
Чувствувате дека ништо не ви оди од рака. Не губете надеж, таа треба последна да исчезне. Одредени случувања ќе направат да се чувствувате поемотивно. Внимавајте на добрата храна и пешачете во природа. Ставете се себеси на прво место.

Водолија
Имате потреба од љубов. Расположението ви е променливо, па ова е вистински период да смените нешто кај себе. Потрудете се да ги реализирате сите идеи. Не олабавувајте се премногу, се’ што е убаво кратко трае. Внимавајте на здравјето.

Риби
Генерално добро се чувствувате, но често размислувате дека сте на погрешен пат. Околината чудно ве прифаќа, затоа, сакале или не, морате да се приспособите на новите услови. Забавете го ритамот и реагирајте смирено на негативните работи.

Занимливости

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана од кацигата на Сена. Како резултат на тоа, моделот го имитира бразилското знаме и има мешавина од жолта, зелена и сина боја.

Специјалниот Monster е опремен со елементи од јаглеродни влакна, алуминиумски потпирачи за нозе и специјални алуминиумски тркала. Ним им се спојува сино седиште, уникатна плочка и приспособена анимација за подигање за екранот од 4,3 инчи.

Моќта доаѓа од познатиот двоцилиндричен мотор Testastretta со 82 kW/111 КС. Велосипедот има и целосно прилагодлива суспензија Ohlins и систем за сопирање Brembo со жолти клешти.

Производството е ограничено на 341 единица (3 за три светски титули и 41 за бројот на победи на Сена во Формула 1), а цените започнуваат од 25.000 долари.

Извор: autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Рекорден профит на Нинтендо, но за сѐ е одговорен најпознатиот водоинсталатер во светот

Објавено пред

на

Профитот на Нинтендо во претходната година се искачи на рекордни 490,60 милијарди јапонски јени или приближно 2,9 милијарди евра. Ова е пораст од 13,4%, објави во вчерашниот извештај јапонскиот производител на видео игри.

Според извештаите, рекордната заработка е првенствено резултат на успешниот филм „The Super Mario Bros. Movie“ и слабиот курс на јенот во однос на доларот и другите светски валути, пренесува агенцијата Kyodo.

Приходите на Nintendo се зголемија за 4,4 отсто на 1,67 трилиони јени во истиот период, благодарение на големата продажба на видео играта The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom и насловите поврзани со франшизата Super Mario.

„The Super Mario Bros. Movie“ беше прикажан во кината во април 2023 година и стана вториот анимиран филм со најголема заработка во историјата, благодарение на што продажбата на Nintendo во одредени оддели се зголеми за 81,6 отсто.

Вкупната продажба на конзолите на Nintendo’s Switch, кои се на пазарот веќе седум години, падна за 12,6 отсто во изминатата фискална година. Компанијата, исто така, рече дека ќе отвори музеј на Нинтендо во јапонската префектура Кјото оваа есен за да ја зголеми базата на обожаватели, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) На саемот „Motopassion“ реномираниот Kawasaki претстави два нови модели „Z500“ и „Ninja 500“ мотоцикли

Објавено пред

на

printscreen/official video

На саемот Motopassion, Kawasaki претстави два интригантни нови модели – Z500 и Ninja 500, кои привлекоа големо внимание кај посетителите. Она што ги издвојува овие модели е нивната способност да возат со категоријата А2, обезбедувајќи фантастично искуство и за почетниците и за искусни возачи.

Опремени со целосно нов паралелен двоен мотор за 2024 година, двата модели ги исполнуваат најстрогите стандарди за емисија на издувни гасови Euro5+, следејќи ги најновите трендови во индустријата.

Срцето на новиот Z500 е паралелна двојна единица со волумен од 451 кубен метар, која обезбедува моќност од 33,4 kW (околу 45 КС) при 9.000 вртежи во минута. Со шест-брзински менувач и спојка со влечки, Z500 обезбедува предвидливо, но динамично управување што ќе ги воодушеви возачите од сите нивоа на вештини.

Според неговите спецификации, Z500 би требало лесно да се наметне во својот сегмент.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 800 mm
– Висина: 1.055 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 172 кг
Цена: 6.468 евра

Ninja 500 го има истиот мотор како Z500 и дели многу други компоненти со него. Со идентична единица од 451 кубика, која обезбедува моќност од околу 45 КС при 9.000 вртежи во минута, Ninja 500 ги испорачува истите перформанси со својот препознатлив спортски дизајн.

Опремен со челична рамка од решетката и тркала од 17 инчи, овој модел ветува извонредно возачко искуство, и на отворени патишта и на градски улици.

Димензии:
– Должина: 1.995 mm
– Ширина: 730 mm
– Висина: 1.120 mm
– Меѓуоскино растојание: 1.375 mm
– Висина на седиштето: 785 mm
– Тежина: 171 кг
Цена: 7.105 евра

Со овие модели, Kawasaki уште еднаш ја потврди својата посветеност на обезбедување врвни перформанси и иновативен дизајн, внесувајќи нова димензија во светот на мотоциклизмот.

Извор: moto-berza.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Како да деинсталирате игра на PlayStation 5

PlayStation 5 е една од најнапредните гејмерски конзоли достапни денес. Некои од најдобрите AAA наслови се репродуцираат на PS5, обезбедувајќи...

Временска прогноза6 часа

Времето денес ќе биде променливо овлачно, наместа со пороен дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи...

Хороскоп15 часа

Хороскоп за недела (19 мај)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Занимливости15 часа

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана...

Свет17 часа

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната...

Магазин1 ден

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин1 ден

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин1 ден

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин1 ден

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ