Македонија Случувања

Повторно поскапуваат горивата, ова се новите цени..

Регулаторната Комисија за Енергетика денеска ги објави новите цени на бензините, кои повторно поскапеа.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 30.04.2018 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 71,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 52,00 ден/лит.

Малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 1,00 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 30.04.2018 година.

Со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) отиде на 63,00 ден/лит.

Неколку недели по ред бензините поскапуваат.