Следете не

Спорт

Лино Червар со чудна забрана за хрватските ракометари

Објавено пред

на

Овој пат нема играње, шефот укина се. Сака да сме фокусирани само на ракомет, вели за 24сата.хр, Игор Карачиќ кој во пар во Лука Циндриќ одлично го замениле повредениот капитен против Исланд.

Доколку кај хрватските ракометари забележувате подобра игра, а не можете да откриете на што се должи тоа, одговорот е едноставен.

Како што пишуваат хрватските медиуми, селекторот Лино Червар им забранил на ракометарите да играат PlayStation.

-Не, овој пат нема играње. Селекторот ни забрани, вели Карачиќ кој низ смеа појаснува дека Лино се им укинал бидејќи мора да се сконцентирани само на ракометот.

Карачиќ додава дека дозволено им е да играат карти, но тоа никој не го прави бидејќи слободното време кое малку го имаат сакаат да го искористат да се прошетаат.

Спорт

Македонија до 18 одигра нерешено против Азербејџан на првата контролна пресметка во Баку

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра првиот од двата контролни натпревари против соодветната селекција на Азербејџан.

Во Баку, на гостински терен, избраниците на селекторот Тони Јакимовски одиграа нерешено, без голови.

Македонија и Азербејџан одиграа тврд натпревар, без премногу простор за игра, со внимателна одбрана и без премногу можности за постигнување погодок.

Најзрелите шанси Македонија ги имашре преку Зенделовски во првото полувреме, Ѓоргиевски и Ливарека, но без реализација.

Македонија: Петар Јакимов, Андреј Аризанкоски, Марко Стојилевски, Валон Алији, Адриан Зенделовски, Мартин Ѓоргиевски, Хадис Таири, Зани Назифи, Хакија Цаноски, Абиола Бамијоко, Мухамед Елмас;

Селектор: Тони Јакимовски;

Вториот контролен дуел овие две селекции ќе го одиграат на 27. март во 15. часот.

Прочитај повеќе...

Спорт

Триумф на македонската репрезентација против Малта од 2:1 на „Тодор Проески“

Објавено пред

на

Фудбалската репрeзентација на Македонија ја победи Малта со 2-1 на арената „Тодор Проески“ и успешно го отвори новиот квалификациски циклус за пласман на ЕВРО 2024 во Германија. По скромниот прв дел, конечно вистинското лице на Македонија во второто полувреме.

Селекторот Благоја Милевски нареди потполна офанзива, а Елиф Елмас во 66.минута донесе водство, по асистенцијата со глава на Бојан Миовски. Шест минути подоцна, Дарко Чурлинов по една соло акција од десната страна, упати удар со левата нога во поблискиот агол и зголеми на 2-0.

Но, Малта не се предаде така лесно. Јаник Јанкам во 86.минута ја затресе мрежата на Столе Димитриевски за 2-1.

Сепак, Македонија успеа да го одржи водството до крајот. Енис Барди во 90.минута ја погоди гредата од слободен удар. Во финишот, селекторот Благоја Милевски доби црвен картон.

Текст: макфудбал.мк

Прочитај повеќе...

Спорт

Сејдини пред мечот со Малта упати порака до македонските репрезентативци

Објавено пред

на

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија Муамед Сејдини упати моќна порака за македонските репрезентативци.

– Македонската фудбалска репрезентација денес започнува уште еден поход кон големо натпреварување, пласман на Европското Првенство 2024.

На хартија групата изгледа тешка. Но овие момци досега неколкупати докажаа дека знаат и умеат како да се носат со големите светски репрезентации, и оттука ве повикувам сите масовно да ги бодриме и да им бидеме ветер во грб, кон новите успеси за на крај сите заедно да се радуваме.

Желбата, мотивацијата одлучноста кај сите нив е поголема од било кога, со своите настапи и игри уште еднаш да ја израдуваат Македонија со пласман на големо натпреварување.

Напред Македонија!
Ние веруваме!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт15 минути

Македонија до 18 одигра нерешено против Азербејџан на првата контролна пресметка во Баку

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра првиот од двата контролни натпревари против соодветната селекција на Азербејџан. Во...

Технологија17 минути

Грешка на популарниот „WooCommerce“ на WordPress доведе до ризик 500.000 сајтови.

Грешка во популарниот приклучок WooCommerce Payments за WordPress доведе до ризик 500.000 сајтови. Automattic, компанијата зад WordPress, објави безбедносна надградба...

Временска прогноза2 часа

Најава за заладување на времето и провејување снег, еве од кога..

За време на овој викенд сеуште во Македонија ќе се задржи вистинското ПРОЛЕТНО време со максимални температури кој ќе се искачуваат во...

Македонија6 часа

(ВИДЕО) Апсење како на филм на наплатна Тетово, запленета дрога во вредност од 100.000 евра

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и...

Кичево9 часа

Вчера бил пријавен пожар во помошна котлара на РЕК „Осломеј“, нема повредени..

На 23.03.2023 во 12:25 часот во полициското одделение во кичевското село Осломеј пријавено е дека во помошна котлара од електраната...

Автомобили10 часа

Купувањето половен електричен автомобил може да биде ризично: Ова се најголемите проблеми

Купувањето половен автомобил треба да биде возбудливо, но недостатокот на транспарентност на пазарот на половни автомобили е фрустрирачки. Ова не...

Магазин10 часа

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот...

Магазин10 часа

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да...

Магазин10 часа

TikTok сега има feed посветен на науката и технологијата

TikTok работи наменски STEM (наука, технологија, инженерство и математика) што ги содржи само овие едукативни видеа. Може да научите да...

На денешен ден19 часа

Светот на денешен ден – 24 март

1401.- Во поход низ Азија и Медитеранот, татарскиот генерал Тамерлан го освоил Дамаск. 1603.- Умрела англиската кралица Елизабета Прва (Елизабета)....

НАЈЧИТАНИ