Следете не

Секс и врски

Шест златни правила на сексот за една вечер, добро е да се знаат!

Објавено пред

на

Сакате секс за една вечер? Треба да се соочите со последиците, но исто така да следите некои основни правила.

Еднодневната авантура може да биде возбудлива, можеби незаборавна, но имајте на ум дека не е лек за осаменост и гаранција за нова љубов.

Шест златни правила на секс за една ноќ:

Не барајте авантури на позната територија

Ако станува збор за корпоративна забава или забава каде сите пријатели се познаваат, тогаш најдобро е да си одите дома сами. Дури и да видите убав човек за прв пат, шансата дека тој е познат на сите други е преголема за да пронајдете партнер за една ноќ покрај педесетте меѓусебни пријатели.

Изгответе план за повлекување

Веднаш предупредете дека имате важен состанок наутро или мора да станете рано заради важни и итни обврски. Ако работите се развиваат во непланирана позитивна насока и двајцата сакате да ја поминете ноќта заедно, ќе кажете дека состанокот е откажан…

Не остануватеј до утрото

Сексот со речиси непозната личност не е причина да спиете во ист кревет со странец. Поумно е да се повлечете елегантно веднаш по водењето љубов – имате важна средба утре (на пример). Особено наутро, кога исчезнува влијанието на пијалоците, можеби не се чувствувате најудобно во таа ситуација. Одржувањето на самодовербата е полесно ако овој момент го доживеете со себе.

Не се залажувајте

Еднодневните штандови не се љубов, не се лична среќа и не се лек за осаменост. Одете кај психолог со овие симптоми, а во кревет, со едвај позната личност, фокусот е на физичкото, а не на менталното искуство. Бидете подготвени дека тие ќе ве замолат да заминете, а дури нема да ве одведат до вратата. Пронајдете сила во себе да не го барате профилот на вашата „бевме заедно синоќа“ непланирана љубов на социјалните мрежи следниот ден. Сето ова не мора, но може да се случи.

Не оставајте траги на местото на злосторството

Едно ноќните трибини честопати се претвораат во долга романса. Времето ќе каже дали тоа ќе ви се случи. Во меѓувреме – не оставајте ништо на местото на настанот. Особено долна облека и интимни работи: возбудливо е само во филмовите.

Запомнете ги правилата за безбедност

Прво, вашата безбедност е огромна. Вие не ја познавате оваа личност и што тој има намера да направи. Се надеваме на најдоброто. Кажете му на вашиот пријател со кого одите и на која адреса. Второ, не заборавајте за контрацепција, односно заштита од сексуално преносливи болести, што значи: кондом!

Магазин

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Објавено пред

на

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам.

Ако ја „фатите“ вашата дама како глуми оргазам, најпрво запрашај се, зошто тоа го прави, а потоа дали позади тоа стои некој друг „човечки фактор.

Лажниот оргазам не е само показател дека во врската нешто не е како што треба, туку може да биде јасен знак дека жената е неверна. Неодамна спроведено истражување покажува дека жените кои се склони кон глумењето на оргазми, често имаат тенденција да бидат и прељубници.

Студијата која е спроведена во соработка со припаднички на понежниот пол покажува дека колку што 50 отсто од жените кои го лажираат оргазмот, тоа го прават за да не го повредат и разочараат партнерот. Сепак, тоа не само што негативно влијание врз односите и квалитетот на врската, но, исто така, ги потикнува жените да бидат неверни.

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам, но и покрај тоа не успеваат да ги надминат мажите на листата на неверства. Тие во оваа трка го завземаат непобедливото прво место

 

 

Прочитај повеќе...

Магазин

Прекинете ја караницата на наједноставен начин

Објавено пред

на

Наше мислење е дека не постои ниту еден пар на светот кој не се кара, макар и за ситници. За да ја прекинете или ублажите караницата потребни ви се само добри реченици и сè ќе биде во ред.

Наместо да си галамите еден на друг сè додека прозорите не се скршат, обидете се да го прашате партнерот што можете да направите за да го решите проблемот којшто настанал. На тој начин ќе почнете нормален разговор со нормален тон.

Ако се карате веќе подолго време, најдобро решение е да му понудите на партнерот заедно да ја гледате омилената серија. На тој начин ќе знаете дека и по караницата нормално ќе функционирате.

Додека се карате со партнерот кажете му дека е згоден кога е лут. Каков и да е, сигурно ќе му изнудите насмевка на лицето.

Прашајте го партнерот што тој чувствува додека се расправате. На тој начин подобро ќе ги увидите потребите на другиот и можеби ќе престанете да се карате.

Доколку караницата започнала поради некоја ситница, најдобро е да се запрашате дали е тоа поважно од вас двајца. Ако сфатите дека не е, ќе ви биде лесно да го решите проблемот кој го имате.

Прочитај повеќе...

Магазин

9 тајни за долга и среќна љубов

Објавено пред

на

Отсекогаш сте се воодушевувале на складните парови кои прекрасно функционираат, но не сте успеале да ја откриете тајната на успешна врска? Еве неколку корисни совети:

 

Простувајте – И на вас и на вашиот партнер ви е потребна сигурност. Двајцата сакате да се чувствувате сигурно и задоволно еден покрај друг, па затоа и добрата врска се темели врз меѓусебно разбирање и простување.

Бидете економични – Парите се, може да се каже, едни од главните предизвикувачи на конфликти. Потрудете се правилно да го распоредите домашниот буџет. Не трошете повеќе отколку што имате, не влегувајте во минус и не купувајте непотребни работи.

Поделете ги обврските – Ако домашните обврски не се правилно распоредени, ќе дојде до кавга. Секој член на семејството, вклучувајќи ги и вашите партнери, треба да има свои задолженија и совесно да ги извршува. Така, кога ќе ги завршите сите работи, ќе имате повеќе време еден за друг. А и за одмор.

Не се расправајте пред децата – Пред децата морате да бидете единствени. Дури и ако вашиот партнер не се снаоѓа баш најдобро со деца, без оглед на нивната возраст, охрабрувајте го да се занимава што повеќе со нив. Не го/ја критикувајте пред нив, туку тоа правете го насамо.

Разбијте ја здодевноста – Запамтете дека здодевноста е обично синоним за лутина. Ако чувствувате дека со неа/него ви е здодевно, запрашајте се зошто се лутите. Не би било лошо да го преиспитате и вашето однесување, зошто најверојатно и вие нему/нејзе не сте му/ѝ секогаш забавни.

Слушајте што ви зборува – Натерајте го партнерот да ве слуша такашто ќе му покажете колку го цените неговото целосно внимание. Меѓутоа, морате да му возвраќате со иста мера и да покажете интерес за она што тој го говори.

Контролирајте се – Научете да дебатирате. Не е суштината да изговорите нешто што не би сакале некој вас да ви рече. Контролирајте што ви излегува од уста и внимателно бирајте зборови.

Не драматизирајте околу се’ и сешто – Прифатете ги работите кои не можете да ги промените. Не драматизирајте ако нешто не иде според замисленото, а вие на тоа не можете да влијаете, зошто нервозата ќе ја пренесете и на партнерот. Заштедете ја енергијата за она што е навистина важно за вас, партнерот и семејството.

Желбите во склад со можностите – Не заборавајте дека двајцата ќе се менувате како што минува времето. Затоа, дури и ако мислите дека го разбирате или дека некои работи сте ги расчистиле, еднаш годишно проверете дали некој од вас сменил мислење за некоја важна работа.
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 4 часа

Мрме: Последниот меч во репрезентативниот дрес на Гранде Пандев е дополнителен мотив

Игор Ангеловски, селекторот на македонскиот национален тим, на официјалната прес-конференција во Амстердам му се заблагодари на Горан Пандев, и нагласи...

На денешен денПред 5 часа

На денешен ден – 21 јуни

1377 година – Умре англискиот крал Едвард Трети. Станал крал во 1327 година, наследувајќи го својот татко Едвард Втори. Поради...

ХороскопПред 7 часа

Дневен Хороскоп (21 јуни) понеделник

ОВЕН Нови можности за подобрување на вашата кариера се на повидок. Ви претстои добар период на финансиски и бизнис план....

МакедонијаПред 10 часа

(ГАЛЕРИЈА) Кичевчани и „Car Club – Кичево“ денес се на хуманитарната изложба на автомобили за Виктор Петрески од Прилеп

Денес 20.06.2021 година недела се одржа хуманитарна изложба на автомобили која имаше една единствена цел – дека собраните финансиски средства...

Временска прогнозаПред 14 часа

Доаѓа топлотен бран со висок УВ, но и проследен со локална нестабилност

До крајот на денов, особено во источните и во североисточните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен...

АвтомобилиПред 15 часа

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Одреден е датум кога германската марка ќе престане да произведува нови бензински и дизел автомобили, а тоа е веќе во...

КултураПред 1 ден

Денес е Духовден, празник на Светиот дух

Денес е Духовден – Празник на Светиот дух. Овој христијански празник се празнува три дена, а првиот ден од празникот...

СветПред 1 ден

(ФОТО) Камион влета на велосипедска трка во Аризона, има повредени..

Шест велосипедисти се во критична состојба во болницата откако камион влета во мал планински град северо-источно од градот Феникс врз...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 20 јуни

1459 година – Турците го зазедоа утврдениот град Смедерево, последното упориште на српската средновековна држава, која формално ја изгуби својата...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (20 јуни) недела

ОВЕН Обидете се да вклучите во вашата рутина некои работи и идеи што другите луѓе ги сметаат за ваши корисни....

НАЈЧИТАНИ