Следете не

Кичево

Според последните анализи регионот под каптажа Студенчица има неисправна вода за пиење

Avatar

Објавено пред

на

ЈЗУ Институтот за јавно здравје известува дека примерокот на вода за пиење од мерно Каптиран извор „Студенчица“ – Кичево сирова нехлорирана вода не одговара во однос на испитаните параметри од микробиолошката анализа заради наод на Pesudomonas aeruginosa и колиформни бактерии.

Во однос на останатите анализи, паразитолошка, физичко-хемиска и анализа на резидуи на пестициди, одговара на законските норми.

Од РЦУК – Кичево истакнуваат дека водата за пиење иако бактериолошки е неисправна на каптажата од изворот Студенчица, сепак, сите градови и поголеми населени места поседуваат станици каде што се хлорира водата и по овој процес водата е целосно бактериолошки исправна и може да се користи како за пиење така и за готвење.

Извор: РЦУК

Кичево

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

Avatar

Објавено пред

на

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е и кичевскиот железнички тунел под планината Буковиќ, долг 7062 м и ги поврзува Гостивар-Кичево во железничкиот патен сообраќај, позициониран помеѓу селата Падалиште и Зајас.

Тоа е најдолгиот тунел не само во Македонија туку и на Балканскиот Полуостров, од тоа што се знае изграден бил во 1960-тите години, но наши извори говорат дека 1970-та година бил изграден и за тоа време важел за извонреден инженерско-градежен подвиг.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Времен прекин на електрична енергија – МВР Кичево, дел од ул. 11-ти Октомври, бул. Ослободување, детали повеќе..

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 25.02.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата на следните локации:

Од 09:00 до 11:30 часот – МВР Кичево, дел од потрошачи на ул. 11-ти Октомври, 11-ти Септември и булевар „Ослободување“ во близина на Полиција – Кичево 

Извор: Струја

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Регионалниот пат Кичево-Битола се соочува со секојдневни одрони од планините, апел за поголемо внимание во сообраќајот

Avatar

Објавено пред

на

До нашиот портал пристигна фотографија од возач кој патувал по регионалниот пат Кичево-Битола, каде што може да забележиме одрони на коловозот, на сама кривина во близина на рибникот „Белица“.

Апел за поголемо внимание во сообраќајот, бидејќи во овој регион често пати се случува да има лизгање на земјиштето и одроните да го попречуваат движењето. Во ваков случај известете ги службите доколку истите не се санкционирани, со цел да се избегне поголема сообраќајна катастрофа.

ФОТО: Боро П
Час: 17:25

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ГејмингПред 2 часа

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 5 часа

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

МакедонијаПред 11 часа

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

АвтомобилиПред 13 часа

Пад од 75% во продажната индустрија, каква е судбината на оваа марка на автомобили?

Минатата година беше многу тешка за автомобилската индустрија во Европа, но еден производител забележа драстично поголем пад од другите. Автомобилската...

КичевоПред 13 часа

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е...

СпортПред 15 часа

(ВИДЕО) Србинот Јокиќ со 41 поен го демолираше Портланд на гости, О’Нил со транслатор на српски му порача „Играш одлично“

Легендарниот кошаркар на НБА, Шекил О’Нил имаше само пофални зборови за српскиот центар Никола Јокиќ. Асот на Денвер доминираше на...

ТехнологијаПред 15 часа

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е...

БалканПред 15 часа

Тлото во Хрватска не мирува, пред еден час нов посилен земјотрес кај Петриња со јачина од 4,1 степен според Рихтер

Централна Хрватска околу 11 часот повторно беше погодена од посилен земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала со...

НАЈЧИТАНИ